WWF hovorí o 19 kriticky ohrozených druhoch a poddruhoch.
Len pred pár dňami, konkrétne 20. marca, obletela svet smutná správa. Samec nosorožca bieleho nazvaný Sudán opustil náš svet a bol tým úplne posledným mužským zástupcom svojho druhu, ktorý žil na našom svete. Zostali nám už len dve samice, ktoré však nečakajú potomkov a ak sa vďaka vede nepodarí zázrak (máme k dispozícii genetický materiál Sudána), naša planéta definitívne príde o ďalší druh zvieraťa.
Sudán trpel problémami spojenými s jeho vekom. Mal rozsiahlu infekciu a degeneratívne ochorenie svalov a kostí. V posledných dňoch sa nevládal ani postaviť, veterinári sa preto rozhodli ukončiť jeho trápenie eutanáziou.
Nosorožci sú v Afrike častým terčom pytliakov. Tí ich lovia hlavne pre rohy, ktoré vyvážajú do Ázie, kde ľudia veria, že majú liečivé účinky. Vedci tvrdia, že biznis s rohmi nosorožcov sa stáva ešte lukratívnejším než drogy.
Obeťami pytliakov sú však aj mnohé iné druhy živočíchov a tragický osud bielych nosorožcov nemusí byť vôbec v nasledujúcich rokoch posledný. Ako totiž uvádza WWF (World Wildlife Fund - Svetový fond na ochranu zvierat), kriticky ohrozených je až 19 druhov.
Medzi kriticky ohrozenými druhmi/poddruhmi nájdeme napríklad druh sviňuchy (Yangtze Finless Porpoise), poddruh gorily nížinnej pomenovaný gorilla gorilla gorilla (naozaj), sviňuchu kalifornskú, tigra džungľového sumatrianskeho, nosorožca sumatrianskeho, orangutana sumatrianskeho, slona sumatrianskeho, tigra juhočínskeho či saolu, ale aj týchto ďalších desať druhov/poddruhov.
Na zozname podľa WWF nájdeme aj orangutana. Názov tohto zvieraťa sa dá preložiť ako tvor z lesa a ide o nesmierne inteligentné zvieratá. Hoci pri pohľade na číslo okolo 120 000 orangutanov si poviete, že to až také zlé nie je, no pri pohľade na dáta minulé už pochopíte. Napríklad pred sto rokmi našu planétu obývalo viac ako 230 000 orangutanov a napríklad taký druh orangutan sumatriansky je zastúpený na Zemi len v počte 7500. A máme tu napríklad aj druh tapanuli, ktorého je ešte menej, konkrétne okolo 800 jedincov.
Jedným z najviac kriticky ohrozených druhov je konkrétne orangutan bornejský. Síce jeho populácia presahuje 100 000 jedincov, ale za posledných 60 rokov klesol jeho počet až o 60 percent. Rovnako zle je na tom jeho teritórium, za posledných 20 rokov sa znížilo viac ako dvojnásobne. Orangutan bornejský má aj tri poddruhy, napríklad z poddruhu orangutan severozápadný bornejský máme už len okolo 1500 jedincov.
Ďalším kriticky ohrozeným druhom je gorila východná horská. Ako už napovedá názov, výskyt tohto druhu goríl by ste našli v lesoch vysoko v horách, kde im pomáha prežiť ich hrubšia koža. Ako sa však ľudstvo rozrastalo, postupne začalo obsadzovať ich teritóriá, gorily sa museli posúvať vyššie, kde boli podmienky na život veľmi zlé a niekedy až smrteľné. K tomu môžeme prirátať aj pytliactvo, no na záver dobrá správa. Aj napriek tomu všetkému sa podaril ich počet zvýšiť, no stále sú kriticky ohrozeným druhom, keďže ich je na svete len 880.
Tiger džungľový malajský je ďalším kriticky ohrozeným druhom. Dlho sme tento druh nazývali ako tiger džungľový indočínsky, testy DNA z roku 2004 však ukázali, že ide o úplne iný poddruh. Na našej planéte nájdeme len 250 až 340 jedincov.
Nielen Sudánov druh nosorožec biely zažíva veľké problémy. Podobne zle je na tom aj nosorožec jávsky. Už ako názov napovedá, žijú na indonézskom ostrove Jáva, no voľakedy by ste ich našli aj inde, napríklad vo Vietname. Posledný vietnamský zástupca sa však stal v roku 2010 obeťou pytliaka. Na Zemi žije už len 58 až 68 jedincov.
Kriticky ohrozené sú aj morské živočíchy, ako napríklad kareta pravá. Jej farebný pancier láka lovcov a z neho sa potom vyrábajú rôzne dekorácie. A hoci je v mnohých krajinách lov karety zakázaný, napríklad v takom Japonsku či Číne ju lovia jedna radosť kvôli chutnému mäsu.
Kriticky ohrozený je aj ďalší poddruh gorily, konkrétne eastern lowland gorilla. Postupne tento poddruh gorily prichádzal o svoje teritórium a pytliaci sa dokonca nebáli chodiť do chránených oblastí, aby si odniesli svoje trofeje. Počet jedincov momentálne odhadnúť nevieme, no hovorí sa, že od 90. rokov sa ich populácia znížila až o 50 percent (vtedy našu planétu obývalo 17 000 jedincov).
Aj na ďalšom mieste v zozname nájdeme gorily, konkrétne poddruh gorily nížinnej s názvom cross river gorilla. Aj tie sa stali jednak obeťou pytliactva a taktiež prišli o svoje rozsiahle územia. Aj preto WWF spolupracuje s kamerunskou a nigérijskou vládou, aby im vytvorili chránené oblasti, keďže na svete je už len 200 až 300 jedincov.
Veľmi zle je na tom aj nosorožec ostronosý. Najhoršie časy si prežili v 20. storočí kvôli európskym lovcom a osídlovateľom. Veď len medzi rokmi 1960 a 1995 sa ich populácia znížila o 98 percent na počet menej ako 2500 jedincov. Našťastie, odvtedy sa podarilo ich počet navýšiť a momentálne sa odhaduje, že ich na svete je okolo 5000 až 5400, čo síce taktiež nie je žiadna sláva, ale je to posun vpred.
Posledným zástupcom na zozname WWF kriticky ohrozených druhov je leopard škvrnitý amurský. Keď sa povie leopard, pravdepodobne si predstavíte africké savany, no tento poddruh by ste našli na ruskom ďalekom východe. Smutný je však odhadovaný počet, len okolo 60 jedincov.