Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
15. novembra 2017, 16:23
Čas čítania 0:00
Radka T.

Obrovský krab vyliezol za vtákom, dolámal mu krídla a zožral ho. Desivé video po prvý raz ukázalo útok na iné zviera

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Kraby ovládli ostrov v Indickom oceáne a vyvolávajú na ňom strach.

Myslíš si, že len pavúky sú desivé? Obrovké kraby palmové tiež nepatria medzi roztomilé zvieratká, no len nedávno sa podarilo natočiť pozoruhodnú situáciu. Kraby totiž dokážu byť hotové krvilačné beštie.

Výskumník Mark Laidre natočil niečo doteraz nevídané. Podarilo sa mu odhaliť kraba, ako si ulovil a zabil čajku. Takéto správanie sa podarilo spozorovať vôbec po prvý raz, a to na vzdialených čagošských ostrovoch v Indickom oceáne.

Krab vyliezol na strom, kde vo svojom hniezde odpočíval nič netušiaci vták. Zlomil mu jedno krídlo, takže vták spadol na zem. Tam obrí krab pokračoval v lámaní druhého krídla pomocou svojich klepiet. Keď ostal vták nehybný, prišli ďalšie kraby a kúsky z neho si poodnášali. Pravdepodobne ich prilákal pach krvi. Vedec túto scénu opísal ako „dosť príšernú“.

Toto dosiaľ nevídané krabie správanie založené na lovení a zabíjaní môže mať veľký vplyv na to, ako môžu kraby ovplyvniť ich ostrovné ekosystémy. Laidreov objav naznačuje, že kraby môžu dominovať svojim ekosystém a odradiť iné zvieratá, najmä morské vtáky, od obývania ostrovov.

Na dvojmesačnú expedíciu za účelom štúdie správania a histórie krabov kokosových sa Laidre vydal ešte v roku 2016. Video však uzrelo svetlo sveta len nedávno a už teraz má viac ako milión zhliadnutí. Čagošské ostrovy sú najväčší korálový atol a jedna z najväčších chránených oblastí na svete. Kraby tu žijú v prirodzenom prostredí a tomu zodpovedá aj ich správanie. Výskumník ich nazval „vládcami atolu“, ktoré vyvolávajú strach v zraniteľných hniezdiacich druhoch. 

Obrovský krab vyliezol za vtákom, dolámal mu krídla a zožral ho. Desivé video po prvý raz ukázalo útok na iné zviera
Zdroj: commonos.wikimedia.org/fearlessRich 

Kraby palmové sa často vyskytujú v koralových atoloch v Indickom a Tichom oceáne. Pri váhe štyri kilogramy a výške aj jeden meter tam dokonca môžu byť v danom prostredí najväčšími zvieratami i predátormi. Našiel sa však aj krab, ktorý vážil 17 kilogramov. Preto sú tieto zvieratá považované za najväčšie suchozemské článkonožce na svete. Mimochodom, svoj názov dostali tieto kraby podľa toho, že dokážu rozbiť kokos a pochutnávať si na jeho mäkkých častiach. Ich sila je teda ohromná.  Za orechmi sa dokážu vyšplhať na stromy. 

Domov
Zdieľať
Diskusia