Senzory sledujú pohyb, počítač prekladá a reproduktor rozpráva. Tak jednoduché a zároveň tak užitočné.
Niektorí študenti vysokých škôl jednoducho nemárnia svoj čas na žúrkach a miesto toho sa snažia spraviť z tohto sveta lepšie miesto. A Navid Azodi s Thomasom Pryorom sú ukážkovou dvojicou, o ktorej môžeme povedať presne to isté, pretože ich vynález k tomu naozaj už čoskoro prispeje. O čo teda ide? Ak dnes chcú hluchonemí ľudia nadviazať kontakt s niekým, kto počuje aj rozpráva, avšak neovláda posunkový jazyk, zrejme si s ním takmer vôbec nepokecajú. A preto im jednoducho nerozumieme, čo nám chcú pohybom rúk povedať. S technologickým riešením od dvoch študentov americkej univerzity MIT sa to ale v blízkej budúcnosti podľa všetkého zmení. Vďaka užitočnému vynálezu totiž dokáže za nich rozprávať prítomný reproduktor, pričom stačí, aby si na ruku nasadili špeciálnu rukavicu so senzormi, ktoré snímajú jej pohyb pri realizácii posunkovej reči a dáta sa potom odošlú prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth do počítača na spracovanie. Všetko navyše trvá iba zlomok sekundy, takže prevod jednotlivých pohybov na vhodne vybrané a zrozumiteľne vyslovené slová prebehne takmer okamžite. Rukavica dokáže tiež poslúžiť pri virtuálnej komunikácii prostredníctvom messengerov alebo e-mailov, kde zvukový výstup nahradí textový.
A hoci sa o niečo také už dlhšie snažia aj iní vynálezcovia, riešenie Navida a Thomasa vyzerá zatiaľ najschopnejšie, nakoľko vyniká kombináciou skutočnej jednoduchosti a skvelej funkčnosti, o čom nás presviedča vyššie zverejnené video, kde ambiciózny vynález demonštrujú priamo v praxi. "Iné zariadenia na prekladanie posunkovej reči nie sú praktické na dennodenné používanie. Niektoré využívajú video vstup a niektoré majú senzory pokrývajúce celú ruku používateľa. Naše rukavice sú ľahké, kompaktné a nosia sa na dlaniach, pričom sú zároveň aj dostatočne ergonomické pre každodenné použitie," prezradil jeden z dvoch študentov, ktorí veria, že dokážu prelomiť jazykové bariéry medzi hluchonemými ľuďmi a tými ostatnými. "Nápad vznikol vďaka našim zdieľaným záujmom vo vývoji a riešení problémov. A po prepojení záujmov s našim presvedčením, že komunikácia je fundamentálnym ľudským právom, sme sa jednoducho rozhodli spraviť riešenie dostupnejším pre širokú verejnosť."
Mladí vynálezcovia zároveň veria, že ich rukavica môže niečím prispieť aj v iných oblastiach. Ako príklad uviedli herný priemysel a virtuálnu realitu alebo zdravotníctvo, kde by dokázali monitorovať pohyb rúk pacientov, ktorí utrpeli mozgovú mŕtvicu. Momentálne sa však chcú zamerať hlavne na prekladanie posunkovej reči, takže smerovanie ďalšieho vývoja majú už pevne stanovené.