Keby si mal možnosť sa s ním stretnúť zoči voči, tak asi vieš, kto by vyhral. Obdivovanie jeho obrovských kostí je však už iná káva.
Dinosaurov bolo počas druhohôr nespočetne veľa, no stretol si sa niekedy s pojmom titanosaur? Osobne sa priznám, že niečo také počujem prvýkrát, no už len z názvu možno niektorým z vás vyskočí husia koža.
Titanosaur je pomenovanie dinosaura, o ktorom je známe, že bol rozmerovo asi najväčším spomedzi všetkých svojich „rovesníkov“. Váha 70 ton, čo je v skutočnosti váha desiatich slonov(!), nie je málo. Americké prírodovedné múzeum v New Yorku práve včera odhalilo tohto obra doslova kolosálnych rozmerov už aj pre širokú verejnosť. Možno aj ty si pomyslíš, že čo je také úžasné a pozoruhodné na obyčajnej kostre (zatiaľ) najväčšieho dinosaura na svete, no je tu jeden malý háčik...
... a to ten, že dinosaurus v dobe svojej smrti nebol úplne dospelý a ešte bol stále v stave, kedy dozrieval - čo znamená, že mohol byť vo svojej finálnej forme až dvojnásobne väčší. O titanosaurovi sa toho až tak veľa nevie - nejasné je napríklad jeho pohlavie, či jeho akási „totožnosť“ - teda nevedno, ku akému bližšiemu druhu ho priradiť. Evidentné je však to, že titanosaurovia boli bylinožravci, ich hlavy boli malé, ale ich telá dosahovali gigantických rozmerov. Fosílie tohto jedinca sa našli pred dvoma rokmi v Patagónií v Južnej Amerike, avšak jeho smrť je neznáma.
Celá kostra je vytvorená z 3D tlačených sklených vlákien na základe 84 nájdených fosílií - tie žiaľ nemohli byť použité, pretože sú príliš ťažké a keď vezmeme do úvahy ich váhu, tak ani konštrukcia by to nevydržala. Samotná montáž by tak bola sizyfovskou úlohou. Ak si v NYC, tak si titanosaura môžeš ísť obzrieť, keďže výstava je len na obmedzený čas. Titanosaurus sa v múzeu veľkosťou radí pred Vráskavca obrovského, pretože je až o 9 metrov dlhší než aktuálne najväčší žijúci živočích na zemeguli.