Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 6. 6. 2020 meniny má Norbert

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Osobnosti
9
Oskar Almássy
12. január 2016, 13:28
Čas čítania: 6:24
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Johnny Depp a jeho cesta od experimentovania s drogami až po vzostup na herecký Olymp

Jedným z najpopulárnejších hercov súčasnosti sa človek zo dňa na deň nestane. Tento životný príbeh je dokonalým príkladom.

Oskar Almássy
12. január 2016, 13:28
Čas čítania: 6:24
Johnny Depp a jeho cesta od experimentovania s drogami až po vzostup na herecký Olymp
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
9
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Akákoľvek úloha, ktorú hráte, musí obsahovať určité množstvo z vás samých. V opačnom prípade by už jednoducho nešlo o herectvo. Bolo by to klamstvo.

 

Známy a všeobecne veľmi obľúbený Američan, Johnny Depp, rozhodne medzi nejakých nováčikov vo svete filmu nepatrí, o čom svedčí nielen stvárnenie hromady pamätných postáv či hranie vo výborných snímkach, ale tiež obrovská fanúšikovská základňa roztrúsená po celom svete. Cesta za slávou a úspechom tohto 52-ročného herca, producenta a muzikanta však nebola vôbec jednoduchá. V jeho doterajšom živote totiž nepreskákal iba všakovaké romániky či rôzne emocionálne náročné situácie, ale aj početné problémy s drogami a alkoholom, ktoré sa navyše nevyhli ani častému mediálnemu prepieraniu. Je toho pomerne dosť, takže sa pohodlne usaďte, začíname.

 

John Christopher „Johnny“ Depp II sa narodil 9. júna 1963 v meste Owensboro (štát Kentucky) ako najmladší zo štyroch súrodencov. Má brata Dannyho a dve sestry, Debbie a Christie, pričom druhá menovaná mu robí osobnú manažérku. Jeho matka, Betty Sue Palmer, bola čašníčkou a otec, John Christopher Depp starší, pracoval ako inžinier. Počas detstva sa s rodinou veľmi často sťahovali, takže kým sa v roku 1970 usadili v Miramare na Floride, stihli vystriedať až dvadsať rôznych miest. Tu sa však Johnny cítil veľmi osamelo, postrádal blízkosť chápavého človeka a často zápasil s úzkosťami. Ako 12-ročný dostal od matky gitaru, do ktorej sa okamžite zamiloval a začal hrať v rôznych garážových kapelách. Už v tomto období sa z neho stal silný fajčiar.

 

Johnny Depp a jeho cesta od experimentovania s drogami až po vzostup na herecký Olymp

Johnny Depp a Al Pacino vo filme Donnie Brasco (1997)

 

V domácnosti však dlho panoval najmä krik a hádky, čo v roku 1978 nakoniec vyústilo v rozvod rodičov. Depp mal vtedy 15 rokov, na pleciach ťarchu v podobe stresu, psychickej bolesti, neistoty a v dôsledku toho všetkého, čo sa okolo neho dialo, trpel sebapoškodzovaním. Výsledkom rezania sa je osem jaziev, ktoré mu zdobia ľavú ruku dodnes. No Johnnyho držala láska k hudbe aj naďalej, takže sa rozhodol, že školu jednoducho nechá a pôjde si za svojím snom. Problémy sa mu ale vyhýbať neprestali. K cigaretám totiž pridal ešte alkohol, experimentovanie s drogami a pomaličky tak začal strácať pevnú zem pod svojimi nohami. Jediná vec, ktorá ho v tom čase ešte držala nad vodou, bola jeho rocková kapela s názvom The Kids.

 

Po lokálnych úspechoch, ktoré boli korunované momentom, keď robili predskokana Iggymu Popovi, sa kapela presťahovala do Los Angeles, kde malo prebehnúť oficiálne nahrávanie platne. K tomu kvôli rozpadu síce nikdy nedošlo, v roku 1983 si však Johnny vzal za ženu Lori Anne Allison, sestru jedného z členov The Kids. Depp počas tohto manželstva vystriedal viacero náhodných zamestnaní, pričom istý čas si dokonca zarábal ako reklamný predavač atramentových pier cez telefón. Lori pracovala ako filmová maskérka a jedného dňa sa jej podarilo urobiť pre kariéru svojho manžela prvý a najdôležitejší krok. Zoznámila ho totiž s Nicolasom Cageom, ktorý vtedy úspešne začínal. Ten mladíkovi poradil, aby namiesto hudby skúsil radšej herectvo a aby toho nebolo málo, dohodil mu aj svojho agenta.

 

Jedna z Johnnyho prvých väčších filmových úloh tak prišla už v roku 1984, kedy si zahral v dnes už kultovej hororovej snímke od nebohého Wesa Cravena, A Nightmare on Elm Street. O rok neskôr síce jeho krátke manželstvo s Lori skončilo, nádejný Depp sa však nezastavil a začal navštevovať kurzy herectva. Získal menšiu rolu vojaka vo filme Platoon od Olivera Stonea, no okamih, ktorý ho mal katapultovať na väčšie výslnie, ešte len čakal na tú pravú chvíľu. Dorazil už v roku 1987 a išlo o kriminálny seriál s názvom 21 Jump Street. Lenže, životnosť seriálu sa nečakane natiahla až na dlhých šesť rokov a mladý herec túto prácu veľmi rýchlo znenávidel. Zo zmluvy sa ale vykrútiť nemohol, tak sa svojím správaním aspoň snažil docieliť, aby ho z projektu proste vyhodili.

 

Johnny Depp a jeho cesta od experimentovania s drogami až po vzostup na herecký Olymp

Christina Ricci a Johnny Depp vo filme Sleepy Hollow (1999)

 

Je však potrebné pripomenúť, že úžívania drog sa nezbavil ani v tomto období. Johnny totiž priznal, že vyskúšal takmer každú jednu, pričom sa nevyhýbal ani vandalizmu. Aj napriek tomu všetkému sa mu v roku 1990 podarilo získať svoju vôbec prvú hlavnú úlohu, a to konkrétne v muzikálovo ladenej snímke Cry-Baby. Vzápätí ale nasledovala skúsenosť nepredstavujúca iba skutočný zlomový bod v Deppovej kariére, ale aj štart dlhoročnej spolupráce s režisérom Timom Burtonom. Áno, bol to nezabudnuteľný Edward Scissorhands, ku ktorému sa tak radi vraciame ešte aj v súčasnosti. Herec tak zaznamenal svoj prvý veľký úspech a pri natáčaní filmu sa dokonca veľmi zblížil so svojou kolegyňou Winonou Ryder, čo nakoniec viedlo k trojročnému mileneckému vzťahu.

 

Prvá polovica deväťdesiatych rokov sa okrem veľmi kladne prijatých snímok, ako napríklad Arizona Dream, What's Eating Gilbert Grape, Benny & Joon či Ed Wood, niesla tiež v znamení pretrvávajúcich problémov a rôznych škandálov. Johnny totiž naďalej koketoval s návykovými látkami, alkoholom a centrom pozornosti tisku sa stal aj v deň, keď pred jeho klubom The Viper Room skolaboval a následne zomrel predávkovaný herec a Deppov kamarát, River Phoenix (Joaquinov brat). Tento incident mu otvoril oči a drog sa konečne vzdal. Bulváru sa nevyhol ani v roku 1994, keď opitý napadol svoju novú partnerku, britskú supermodelku Kate Moss a poriadne zdevastoval hotelovú izbu v New Yorku, za čo ho následne zatkla polícia. Avšak, talent nevypočítateľného umelca sa postaral o to, že na nedostatok práce s renomovanými režisérmi sa sťažovať naozaj nemohol.

 

Nasledovala tak rada pamätných a pre väčšinu fanúšikov nesmierne obľúbených počinov. Za zmienku určite stojí Dead ManDonnie BrascoFear and Loathing in Las VegasSleepy Hollow či The Ninth Gate, pričom pri natáčaní poslednej menovanej záležitosti spoznal francúzsku herečku a speváčku Vanessu Paradis, s ktorou má dcéru Lily-Rose Melody Depp a syna Johna „Jacka“ Christophera Deppa III. No Johnny sa excesom nevyhol ani pri nej. V roku 1999 totiž odišiel v putách potom, čo pred reštauráciou, kde si s partnerkou vychutnával spoločnú večeru, napadol fotografa. Na svojom búrlivom chovaní neskôr zapracoval a snažil sa ho kvôli Vanesse mierniť. Herecky sa mu však darilo viac ako dobre, o čom svedčí aj skvelý vstup do nového milénia v podobe filmov ChocolatFrom HellBlow. V roku 2003 sa ale dočkal mimoriadne dôležitého kariérneho míľnika, ktorý mu tak definitívne rozrazil dvere aj k mainstreamovému publiku.

 

Johnny Depp a jeho cesta od experimentovania s drogami až po vzostup na herecký Olymp

Geoffrey Rush a Johnny Depp vo filme Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

 

V blockbusteri Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, ktorý sa stal mimochodom obrovským komerčným hitom, stvárnil postavu ikonického piráta Jacka Sparrowa a vyslúžil si úplne prvú nomináciu na Oscara. Depp tiež v jednom rozhovore priznal, že bol preňho inšpiráciou zakladajúci člen skupiny The Rolling Stones, Keith Richards. V tom istom roku bol navyše magazínom People zvolený za najsexy muža planéty. V roku 2004 si založil produkčnú spoločnosť s názvom Infinitum Nihil, aby mohol pracovať na projektoch, kde by nezastával iba pozíciu herca, ale aj režiséra. Žiaľ, toto obdobie opäť nadviazalo na predchádzajúce neresti a zlozvyky. Johnny sa totiž v návale stresu, spomienok či niekoľkých ďalších emócií priotrávil alkoholom a liekmi.

 

Svoje konanie herec odôvodnil tým, že sa jednoducho snažil otupiť všetky tie pocity, ktoré v ňom vreli. Vďaka priateľom a rodine však túto situáciu prekonal. Priznal, že sa zachoval veľmi hlúpo a sebecky, vzdal sa tvrdého alkoholu, výrazne obmedzil fajčenie a pokračoval v tom, čo mu ide najlepšie. Pravdepodobne aj preto nám v nasledujúcich rokoch servíroval mnoho kvalitných výkonov v snímkach ako Finding NeverlandCharlie and the Chocolate FactoryPirates of the Caribbean: Dead Man's Chest, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street či Pirates of the Caribbean: At World's End. Za rolu diabolského holiča bol dokonca ocenený Zlatým glóbusom. V roku 2009 skoncoval s cigaretami úplne a bol opäť zvolený najviac sexy žijúcim mužom na svete.

 

Vo svojom úsilí neprestával poľavovať ani potom. Objavil sa v Public EnemiesThe Imaginarium of Doctor ParnassusAlice in Wonderland a aj v treťom pokračovaní Pirates of the Caribbean, tentokrát s podtitulom On Stranger Tides. V roku 2012 však Depp a jeho dlhoročná partnerka Vanessa oznámili rozchod a herec sa opäť raz utrhol z reťaze. Dôvodom rozpadu vzťahu vraj bolo najmä Johnnyho popíjanie a tiež niekoľkonásobná nevera, nič to ale nemenilo na skutočnosti, že sa cítil znova slobodný, nezadaný a nezabudol ani na svoju najstaršiu priateľku, fľašku. Rozchod prežíval veľmi ťažko a tak bolo skutočne iba otázkou času, kedy sa vrátia aj staré dni plné búrlivého života. Toto obdobie našťastie netrvalo príliš dlho, na čom majú z veľkej časti zásluhu deti, a teda Jack spolu s Lily-Rose.

 

Johnny Depp a jeho cesta od experimentovania s drogami až po vzostup na herecký Olymp

Johnny Depp a Kate Winslet vo filme Finding Neverland (2004)

 

Herec sa vyjadril, že práve jeho potomkovia mu dodali silu uvedomiť si, aký je obyčajný a triezvy život dôležitý. Johnny zaťal zuby, pozviechal sa a snažil sa pokračovať v umiernenom živote, ako najlepšie vedel. A stálo to naozaj za to. O nejaký čas neskôr totiž vyšlo najavo, že randí s modelkou a herečkou Amber Heard, ktorú stretol pri natáčaní The Rum Diary, prvej snímky vydanej Deppovou vyššie spomínanou produkčnou spoločnosťou. V niekoľkých posledných rokoch však nemal dôvod na radosť iba kvôli novej láske, ale aj ďalším a ďalším prichádzajúcim úlohám. Výkonmi vo filmoch ako The Lone RangerTranscendence či Mortdecai síce dieru do sveta neurobil, no po čiastočnom vykrádaní samého seba prišla zmena v podobe gangsterky Black Mass, v ktorej nás všetkých presvedčil, že talent stále má.

 

Johnny je v súčasnosti ženatý s kráskou Amber, ktorú si vzal ešte začiatkom minulého roka, žije oveľa pokojnejšie, než predtým a navyše sa často zapája aj do rozličných charitatívnych či dobročinných akcií. Čo sa Deppových nadchádzajúcich projektov týka, tak za najväčšie lákadlá môžeme považovať hlavne dobrodružné fantasy Alice Through the Looking Glass spolu s ďalším dielom populárnej pirátskej ságy, Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Nám teda ostáva už iba dúfať, že ho temné zákutia minulosti už nikdy nepohltia a snáď nás bude na striebornom plátne baviť ešte dlhé roky.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
14
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.