Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
16. decembra 2023, 9:30
Čas čítania 3:48
Martin Adam Pavlík

10 najlepších artových filmov roka 2023: detskí imigranti predávajúci drogy na ulici aj krádež životných úspor cez telefón

10 najlepších artových filmov roka 2023: detskí imigranti predávajúci drogy na ulici aj krádež životných úspor cez telefón
Zdroj: Film Europe
FILMY A SERIÁLY FILMY A SERIÁLY NAJLEPŠIE FILMY 2023
Uložiť Uložené

Ktoré nezávislé a artové filmy boli tento rok najlepšie?

Uchvátia ťa originálnymi námetmi aj precíznou formou. Sú autentické, explicitné, surové, cynické, čiernohumorné a občas až príliš bolestivo pravdivé. Sú totálnym opakom najnavštevovanejších blockbusterov. Ponúkajú úplne iné prístupy k tvorbe a musíš pri nich dávať pozor, aby si ich správne pochopil.

Aj tento rok sme pre teba pripravili výber desiatich najlepších nezávislých artových snímok. Buď sa u nás vôbec nedostali do distribúcie, alebo boli v kinách len veľmi krátko v rámci festivalov. Mohol si ich vidieť napríklad na piešťanskom Cinematiku alebo na filmovej prehliadke Be2Can, ktorá každoročne ponúka to najlepšie z trojice prestížnych festivalov Berlinale, Benátky a Cannes.


Nasledujúce týždne budeme v Refresheri prinášať rebríčky najlepších hier, filmov, seriálov či hudby za rok 2023, ako aj zoznamy tých najočakávanejších v roku 2024. Ak chceš ostať v obraze a vedieť, čo bolo najlepšie tento rok a na čo sa oplatí tešiť v budúcom roku, staň sa členom exkluzívneho klubu Refresher+ a čítaj všetky zamknuté články bez ďalších poplatkov.

Sick of Myself
Zdroj: Film Europe

10. Sick of Myself (réžia: Kristoffer Borgli)

Kam sme ochotní zájsť kvôli lajkom na sociálnych sieťach či pozornosti médií? Kde sú hranice narcizmu a toxicity v partnerskom vzťahu? To sú hlavné témy rafinovanej inteligentnej komédie so štipkou hororu Sick of Myself o vypočítavej a zjavne narušenej Signe, ktorá zámerne ochorie, len aby sa o nej písalo a hovorilo.


9. How to Have Sex (réžia: Molly Manning Walkerová)

Zabudni na Prci, prci, prcičky. How to Have Sex ti ukáže, že rozprávať o sexuálnom živote tínedžerov sa dá aj nevulgárne, citlivo a empaticky. Tri Britky sa vyberú cez letné prázdniny na dovolenku do Grécka a chcú zažiť čo najbláznivejšie a najvášnivejšie dobrodružstvá. Nie každej sa to však podarí.

8. Karaoke Blues (réžia: Aki Kaurismäki)

Aj tie najobyčajnejšie životy ľudí sa dajú zobraziť vtipne a s nadhľadom bez štipky nudy. Je až fascinujúce, ako skvele sa to aj po niekoľkých dekádach darí uznávanému Fínovi Akimu Kaurismäkimu.

Odporúčané
KVÍZ: Uhádneš, ktorý herec nahovoril tieto ikonické filmové postavy? KVÍZ: Uhádneš, ktorý herec nahovoril tieto ikonické filmové postavy? 20. februára 2024, 17:30

Fínsky režisér opäť ponúka nálož hlášok a svojský „suchý humor“, ktorým si ťa postupne získa, až sa budeš nakoniec rehotať na plné ústa ako zmyslov zbavený. Režisér si za Karaoke Blues odniesol z Cannes cenu poroty.

7. Úsvit (réžia: Matěj Chlupáček)

Jedno z najväčších prekvapení roka. Táto dráma zasadená do obdobia pred druhou svetovou vojnou (1937), keď sa lámali ľudské charaktery jednoduchšie než inokedy, sa začína celkom záhadne. V podtatranskom Svite nájdu mŕtvolu novorodenca s mužským aj so ženským pohlavným orgánom a rozpúta to debatu, ktorá nie je každému po chuti.

Matěj Chlupáček na pozadí tohto príbehu odhaľuje nielen neresti vtedajšej spoločnosti, ale aj súčasnej doby. Ako by sme sa v podobnej situácii zachovali dnes my a na ktorú stranu by sme sa postavili? Až desivo aktuálne dielo, v ktorom kraľovali Eliška Křenková aj Milan Ondrík.

Úsvit
Zdroj: Bontonfilm SK

6. Tár (réžia: Todd Field)

Todd Field sa po výbornej dráme Little Children z roku 2006 po dlhých rokoch chopil znova režisérskej stoličky a priniesol ešte vyzretejšie dielo. Tár je ponurou melancholickou baladou o manipulácii, vnútorných démonoch v každom z nás aj o zázračnej sile hudby.

Ide o pomerne depresívny a znepokojivý portrét psychicky chorej dirigentky Lydie Tár (zahrala ju famózna Cate Blanchett). Systematicky ubližuje všetkým naokolo pre svoje blaho a pomaly ju to začína dobiehať.

Tár (2022).
Tár (2022). Zdroj: Cinemart

5. Perfect Days (réžia: Wim Wenders)

Filmy Wima Wendersa sa ťažko opisujú slovami. Treba ich jednoducho precítiť. Ak si videl jeho klasiky ako Alice in the Cities, The American Friend či Wings of Desire, určite pochopíš, čo tým myslíme. Ak miluješ vyzreté poetické snímky v pomalom tempe s minimom dialógov, dráma Perfect Days o staršom čističovi záchodov, ktorého príde nečakane navštíviť vnučka, si ťa ľahko získa.

4. The Banshees of Inisherin (réžia: Martin McDonagh)

Ako by si sa zachoval, keby sa s tebou tvoj najlepší kamarát prestal baviť zo dňa na deň bez udania dôvodu? Asi by si chcel zistiť, prečo sa tak rozhodol. Rovnako to má aj nechápajúci Pádraic (Colin Farrell). Jeho hľadanie pravdy sa však zvrtne viac, než by si čakal.

Odporúčané
Herečka Lívia Bielovič: Sledovali ma stalkeri. Nikdy neviete, čoho sú schopní, jedno dievča som musela konfrontovať (Rozhovor) Herečka Lívia Bielovič: Sledovali ma stalkeri. Nikdy neviete, čoho sú schopní, jedno dievča som musela konfrontovať (Rozhovor) 19. februára 2024, 12:30

Martin McDonagh znova potvrdil, že je majstrovský rozprávač a vie z hercov vydolovať maximum. Na jeho predošlé diela ako In Bruges či Three Billboards Outside Ebbing ani Missouri to síce nemá, no stále ide o silnú výpoveď o priateľstve, (ne)komunikácii aj žabomyších vojnách.

3. Past Lives (réžia: Celine Song)

V prípade, že máš chuť na netradičnú romancu, kde takmer nič nejde podľa zaužívaných, dookola sa opakujúcich žánrových schém, Past Lives si rýchlo zamiluješ. Ukazuje totiž život v tej najčistejšej podobe bez príkras. Nejde o žiadnu rozprávku. Možno počas sledovania od režisérky dostaneš pár faciek, bude to iba pre tvoje dobro, aby si sa prebral a uvedomil si, ako to naozaj chodí. Stále platí, že štúdio A24 je jednoducho zárukou kvality.

2. Blaga’s Lessons (réžia: Stephan Komandarev)

Šťastlivci mohli túto bulharskú sociálnu drámu o gangu telefonických zlodejov vidieť na piešťanskom Cinematiku v septembri. Ak medzi nich patríš, možno si pamätáš aj výrazy divákov po odchode z kinosály. Podobné zdesenie v tvári priniesol pred niekoľkými rokmi iný bulharský film Glory.

Blaga’s Lessons s úžasnou strhujúcou úvodnou jednozáberkovou je o učiteľke na dôchodku, ktorá sa dá oklamať podvodníkmi a príde o životné úspory. Práve z nich chcela zosnulému mužovi zaplatiť pomník. Kam je až ochotná zájsť, aby peniaze získala späť?

1. Tori and Lokita (réžia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)

Bratia Dardenneovci nezostali nič dlžní svojej povesti. Doručili ďalšiu precíznu, poriadne zdrvujúcu a mrazivú štúdiu o rozklade hodnôt, strate súdnosti, sebaúcty a o zlovestnej nevraživosti roztekajúcej sa z tých najmenších, najtemnejších uličiek až do najvyšších inštitúcií.

Odporúčané
Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster Čo pozerať cez víkend? Dokument o Navaľnom, westernová klasika aj súboj Jareda Leta s Jodie Foster 17. februára 2024, 11:00

Jedenásťročný Tori a šestnásťročná Lokita, emigranti z Afriky, síce nie sú súrodenci, no tvária sa tak pred francúzskymi úradmi. Medzitým sa snažia prežiť v drsnom svete chamtivých a hladných „levov“. Preto predávajú drogy vo veľkom a riskujú nielen väzenie, ale aj úraz, ktorý by nemuseli rozchodiť. V neustálom strese sa postupne ponárajú do čoraz hlbšej priepasti.

Domov
Zdieľať
Diskusia