Podrobná ekonomická analýza sledovala vývoj Česka a Slovenska počas tridsiatich rokov od rozdelenia.
Česko a Slovensko sú už 30 rokov samostatné štáty. Ľudia oboch krajín sa dodnes radi porovnávajú – kde sa lepšie žije, kto má vyššie platy, lepšie školy či zdravotníctvo? Kto vypije viac piva a kto menej športuje? Napokon, aj ekonomické zaostávanie Slovenska bolo jedným z argumentov zástancov rozdelenia federácie.
Mnohí ľudia mali pocit, že Slovensko sa na úkor Česka rozvíjalo pomalšie. Po troch desaťročiach samostatnosti však dáta ukazujú, že to so spoločným štátom nemalo až tak veľa spoločného a Slovensko zaostáva, aj keď je samostatné. V niektorých oblastiach sa dokonca rozdiely ešte viac prehlbujú.
Analytici Tatra banky pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Česko-Slovenska vypracovali rozsiahlu analýzu, v ktorej porovnali Slovensko a Česko na rôznych úrovniach. Povyberali sme z toho najzaujímavejšie štatistiky.
Prvým porovnávaným aspektom v analýze bola dĺžka a kvalita života v oboch krajinách. Jej výsledky sú však pre Slovensko nelichotivé. V roku 1993, keď sa naše krajiny rozdelili, bola podľa Svetovej banky očakávaná dĺžka dožitia na Slovensku približne o pol roka kratšia ako v Česku.
Na Slovensku predstavovala 71,8 roka a v Česku 72,3 roka. „Do roku 2019, teda posledného roku pred pandémiou, sme sa my aj Česi výrazne zlepšili, ale rozdiel medzi nami narástol na vyše 1,5 roka. Na Slovensku sa dĺžka života predĺžila na 77,7 roka, ale v Česku až na 79,2 roka,“ uvádza analytik Tibor Lörincz vo svojej analýze.
Za zväčšovanie tohto rozdielu môže najmä kvalita zdravotnej starostlivosti. Podľa OECD máme na Slovensku až o 27 % viac odvrátiteľných úmrtí ako v Česku. „U susedov pripadá na 100-tisíc obyvateľov 252 odvrátiteľných úmrtí, na Slovensku je to až 321,“ pokračuje Lörincz.
Hoc sa kvalita zdravotníctva v oboch krajinách zlepšuje, to české napreduje rýchlejšie, a tak aj rozdiel počtu odvrátiteľných úmrtí sa počas rokov zväčšoval. V roku 2000 sme zaostávali za Českom len o 19 %. Odvrátiteľné úmrtia sú také, ktorým je možné predísť kvalitnejšou zdravotnou starostlivosťou alebo lepšou životosprávou. Paradoxom však je, že podľa analýzy Slováci žijú zdravšie ako Česi.
– V počte nefajčiarov v krajine je na tom o trošku lepšie Česko. Na Slovensku tvoria nefajčiari podľa údajov Eurostatu 72,3 % populácie, u našich susedov je to 73,7 %.
– Slováci majú zároveň lepší vzťah k športu. Napríklad pravidelnému kardiu sa u nás venuje 29 % ľudí, kým v Česku 24 %.