Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martina Havranová
30. marca 2023, 9:30
Čas čítania 3:19

POROVNANIE 🇸🇰 VS. 🇨🇿: Kto viac zarába a kto viac pije? Kto viac športuje, dlhšie žije a kto má väčšie dlhy?

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podrobná ekonomická analýza sledovala vývoj Česka a Slovenska počas tridsiatich rokov od rozdelenia.

Česko a Slovensko sú už 30 rokov samostatné štáty. Ľudia oboch krajín sa dodnes radi porovnávajú – kde sa lepšie žije, kto má vyššie platy, lepšie školy či zdravotníctvo? Kto vypije viac piva a kto menej športuje? Napokon, aj ekonomické zaostávanie Slovenska bolo jedným z argumentov zástancov rozdelenia federácie.

Mnohí ľudia mali pocit, že Slovensko sa na úkor Česka rozvíjalo pomalšie. Po troch desaťročiach samostatnosti však dáta ukazujú, že to so spoločným štátom nemalo až tak veľa spoločného a Slovensko zaostáva, aj keď je samostatné. V niektorých oblastiach sa dokonca rozdiely ešte viac prehlbujú. 

Analytici Tatra banky pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Česko-Slovenska vypracovali rozsiahlu analýzu, v ktorej porovnali Slovensko a Česko na rôznych úrovniach. Povyberali sme z toho najzaujímavejšie štatistiky.

V ktorej krajine je vyššia životná úroveň?
V ktorej krajine je vyššia životná úroveň? Zdroj: Unsplash/William Zhang

Prvým porovnávaným aspektom v analýze bola dĺžka a kvalita života v oboch krajinách. Jej výsledky sú však pre Slovensko nelichotivé. V roku 1993, keď sa naše krajiny rozdelili, bola podľa Svetovej banky očakávaná dĺžka dožitia na Slovensku približne o pol roka kratšia ako v Česku.

21. apríla 2024, 12:30 Čas čítania 5:21 Účinkoval v českom Milionárovi a za vyhraté peniaze si nakúpil vražedné zbrane. Lesný vrah mal nadpriemerné IQ a necítil emócie Účinkoval v českom Milionárovi a za vyhraté peniaze si nakúpil vražedné zbrane. Lesný vrah mal nadpriemerné IQ a necítil emócie

Na Slovensku predstavovala 71,8 roka a v Česku 72,3 roka. „Do roku 2019, teda posledného roku pred pandémiou, sme sa my aj Česi výrazne zlepšili, ale rozdiel medzi nami narástol na vyše 1,5 roka. Na Slovensku sa dĺžka života predĺžila na 77,7 roka, ale v Česku až na 79,2 roka,“ uvádza analytik Tibor Lörincz vo svojej analýze.

Slovensko patrí v rámci Európy ku krajinám s najvyšším počtom odvrátiteľných úmrtí.
Slovensko patrí v rámci Európy ku krajinám s najvyšším počtom odvrátiteľných úmrtí. Zdroj: Tatra banka

Za zväčšovanie tohto rozdielu môže najmä kvalita zdravotnej starostlivosti. Podľa OECD máme na Slovensku až o 27 % viac odvrátiteľných úmrtí ako v Česku. „U susedov pripadá na 100-tisíc obyvateľov 252 odvrátiteľných úmrtí, na Slovensku je to až 321,“ pokračuje Lörincz.

Hoc sa kvalita zdravotníctva v oboch krajinách zlepšuje, to české napreduje rýchlejšie, a tak aj rozdiel počtu odvrátiteľných úmrtí sa počas rokov zväčšoval. V roku 2000 sme zaostávali za Českom len o 19 %. Odvrátiteľné úmrtia sú také, ktorým je možné predísť kvalitnejšou zdravotnou starostlivosťou alebo lepšou životosprávou. Paradoxom však je, že podľa analýzy Slováci žijú zdravšie ako Česi.

– Podľa OECD vypijú Česi za rok 11,6 litra alkoholu na hlavu, kým Slováci 9,9 litra.
– V počte nefajčiarov v krajine je na tom o trošku lepšie Česko. Na Slovensku tvoria nefajčiari podľa údajov Eurostatu 72,3 % populácie, u našich susedov je to 73,7 %.
– Slováci majú zároveň lepší vzťah k športu. Napríklad pravidelnému kardiu sa u nás venuje 29 % ľudí, kým v Česku 24 %.

Sme krajinou odchádzajúcich študentov

Analýza uvádza aj ďalšie nelichotivé štatistiky pre Slovensko. Podľa údajov Eurostatu za rok 2021 zo Slovenska odišlo o 8000 ľudí viac, ako sa sem prisťahovalo. Naopak, do Česka sa o 50 000 viac ľudí prisťahovalo, ako odtiaľ odišlo. „Keď sa pozrieme na to, koľko ľudí zmenilo občianstvo v roku 2020, českého sa zrieklo 980 ľudí, slovenského až 1433,“ dodáva Lörincz.

16. apríla 2024, 12:30 Čas čítania 5:42 Neďaleko Slovenska vystúpi Travis Scott či Nicki Minaj. Na ktoré koncerty a festivaly sa oplatí ísť toto leto? (PREHĽAD) Neďaleko Slovenska vystúpi Travis Scott či Nicki Minaj. Na ktoré koncerty a festivaly sa oplatí ísť toto leto? (PREHĽAD)

Slovensko má v rámci Európy aj povesť krajiny odchádzajúcich študentov. „19 % slovenských vysokoškolákov študuje v zahraničí. Ide o druhé najvyššie číslo v EÚ, pričom s výrazným náskokom vedieme pred tretím Slovinskom s 13 %,“ pokračuje analýza. Prvenstvo má Luxembursko, ktoré patrí rozlohou k najmenším krajinám, a tak je pochopiteľné, že jeho obyvatelia v podstate nemajú inú možnosť ako študovať v zahraničí.

Slováci sa viac zadlžujú

Ďalším porovnávaným aspektom oboch krajín bola ekonomika. Zadlženosť Slovenska a Česka bola ešte v roku 2008 tesne pred vypuknutím finančnej krízy na rovnakej úrovni 28 % HDP. „Slovensku sa však odvtedy podarilo nazhromaždiť dlhy vo výške 60 % HDP. Česko má verejný dlh v hodnote 42 % HDP, “ vysvetľuje v analýze analytik Tatra banky Boris Fojtík.


Ak by sme dlhy oboch krajín rozpočítali na všetkých obyvateľov vrátane detí aj dôchodcov, na vyrovnanie verejného dlhu by musel každý Slovák zaplatiť 11 200 eur. Čechom by stačilo poskladať sa po 9 650 eur. „Ak tieto sumy prerátame priemernou hrubou mzdou v jednotlivých krajinách, Slovák by len na verejný dlh zarábal vyše 9 mesiacov a Čech 6 a pol mesiaca,“ pokračuje.

Porovnanie tempa zadlžovania slovenských a českých domácností.
Porovnanie tempa zadlžovania slovenských a českých domácností. Zdroj: Tatra banka

Nezvyšoval sa však len verejný dlh, čoraz rýchlejšie sa zadlžovali aj domácnosti. V roku 2008 mali slovenské domácnosti najnižšiu mieru zadlženia v rámci krajín V4. Dnes sú s náskokom na prvom mieste, kde ich dlhy predstavujú 45 % HDP.

Nízka nezamestnanosť, vyššie platy

Analytik Andrej Martiška sa v tretej časti analýzy venoval trhu práce v oboch krajinách. Miera nezamestnanosti na Slovensku aj v Česku od rozdelenia neustále klesá. „Na Slovensku je po celý čas približne dvojnásobne vyššia ako v Českej republike. Platilo to pred 20 rokmi a platí to aj v súčasnosti,“ spresňuje Martiška.

10. apríla 2024, 17:00 Čas čítania 2:03 ALLEGRO SPUSTILO OBROVSKÝ VÝPREDAJ: Využi zľavy až 40 % a ušetri na elektronike či veciach do domácnosti ALLEGRO SPUSTILO OBROVSKÝ VÝPREDAJ: Využi zľavy až 40 % a ušetri na elektronike či veciach do domácnosti

Jedným z problémov slovenského trhu práce sú aj obrovské regionálne rozdiely. „V roku 2021 bola miera nezamestnanosti na východnom Slovensku až štvornásobne vyššia ako v Bratislavskom kraji. V najslabšom českom regióne Moravsko-Sliezsku je miera nezamestnanosti iba dvojnásobne vyššia ako v najsilnejšom českom regióne,“ pokračuje analýza.

Vývoj miery nezamestnanosti v Čechách a na Slovensku.
Vývoj miery nezamestnanosti v Čechách a na Slovensku. Zdroj: Tatra banka

Náš trh práce má v porovnaní so západným susedom aj ďalšie negatíva. Miera nevyužitých pracovných síl je v porovnaní s Českom viac ako dvojnásobná. Miera dlhodobej nezamestnanosti, teda podiel ľudí nezamestnaných dlhšie ako 12 mesiacov, je v porovnaní s Českom až päťnásobná.

Česi majú aj vyššie priemerné mzdy, ktoré sa pohybujú na úrovni okolo 1780 eur. U nás výška priemernej mzdy na konci roku 2022 predstavovala sumu 1418 eur.

Domov
Zdieľať
Diskusia