Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Eduard Starkbauer
10. marca 2023, 16:30
Čas čítania 8:43

Eduard Heger: Na zníženie trestov za marihuanu už dozrel čas, na registrované partnerstvá ešte nie (Rozhovor)

Kategória:
Rozhovory
Uložiť Uložené
Eduard Heger: Na zníženie trestov za marihuanu už dozrel čas, na registrované partnerstvá ešte nie (Rozhovor)
Zdroj: REFRESHER/Matúš Zeťák

Bývalý člen OĽaNO, premiér a zároveň líder novej strany Demokrati je v dočasnej vláde poverený vedením dvoch rezortov.

Na pôde úradu vlády nás Eduard Heger privítal vyzdobený pripináčikom vo forme slovenského štátneho znaku, ktorý na chlopni saka vystriedal nedávno predstavené logo strany Demokrati. Slovenský premiér, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke OĽaNO, sa netají veľkými ambíciami. Ako ich však chce dosiahnuť? 

V rozhovore sa ho pýtame na mená a strany, s ktorými chce spolupracovať, ako chce dosiahnuť, aby mladí ľudia neodchádzali žiť do zahraničia, ako a či chce pomôcť LGBT+ ľuďom, čo vraví na dekriminalizáciu marihuany a aj to, ako chce bojovať s rastúcou podporou Putina a Ruska medzi Slovákmi. 

Dnes ste súčasne poverený premiér, minister financií a zdravotníctva aj predseda strany Demokrati. Ako vás vlastne máme oslovovať?

Premiér. Závisí to však aj od témy. Najuniverzálnejšie slovo je asi predseda, keďže som predseda strany aj vlády.

Poberáte aj tri platy?

Nie.

Ako je to možné, keď máte tri funkcie vo vláde?

Podľa zákona poberám len plat predsedu vlády.

Igor Matovič na ostatnej tlačovej konferencii opäť zopakoval, že vznik strany Demokrati bol koordinovaný krok z jeho strany...

Nie. Nebol to koordinovaný krok.

Nikdy ste s ním nepreberali ani ideu vzniku novej strany?

Preberal som s ním, prirodzene, môj odchod z OĽaNO a osobne som mu aj doručil odhlášku zo strany. Až potom som odchod predstavil klubu a verejnosti. Igor Matovič vedel o mojom odchode aj ambíciách a vízii, ktoré som s ním otvorene komunikoval.

3. októbra 2023, 12:30 Čas čítania 5:43 „Zvažujeme to, no ak všetci odídu, bude tu čistý ‚Orbanistan‘.“ Mladých sme sa pýtali, či ostanú na Slovensku pod vládou Smeru „Zvažujeme to, no ak všetci odídu, bude tu čistý ‚Orbanistan‘.“ Mladých sme sa pýtali, či ostanú na Slovensku pod vládou Smeru

Túto víziu som však v sebe nosil už od vstupu do politiky. Aj ako opozičný politik som mal za priority slušnosť, odbornosť, spoluprácu a korektné vzťahy. Teraz v tom chcem pokračovať a rozvinúť to do veľkej vízie. Prišiel správny čas.

Hovoríte teda, že Igor Matovič bol s budovaním novej strany oboznámený, ale nekoordinoval ho?

Dá sa to tak povedať. V rokovaniach som bol vždy veľmi transparentný a verejne som ich komunikoval.

Eduard Heger
Zdroj: REFRESHER/Matúš Zeťák

Igor Matovič si však tú ideu pripisuje...

Sám hovorí, že nie je autorom Demokratov. Je to moja vízia a stojím si za tým.

Čo je vízia Demokratov?Naša vízia je založená na základných hodnotách demokracie, slobody, spravodlivosti, tolerancie, mieru a spolupráce. Chceme viesť politiku slušnosti, odbornosti, konštruktívneho dialógu a vzájomného rešpektu.

Doplnil by som, že ide o politiku premysleného poctivého postupu bez prekvapení, čomu zodpovedá aj plán obnovy, ktorý považujem za svoje dieťa, keďže sa zrodil na ministerstve financií.

Zo spolupráce ste vylúčili SNS, ĽSNS, Republiku, Smer aj Hlas. Skutočne veríte, že sa bude dať zostaviť vláda bez Hlasu?

Samozrejme. Inak by som do toho nešiel.

V takom prípade však bude vo vláde pravdepodobne opätovne OĽaNO či SaS. Zaslúžia si ich predsedovia reparát? Nehrozili by opäť osobné konflikty?

Celé demokratické spektrum si určite zaslúži druhú šancu, keďže ho čaká nová etapa. V prípade Igora Matoviča a Richarda Sulíka sa ich nastavenie ukáže už v kampani. Chcem veriť, že sa poučili. Slovensko je na križovatke. Fico nás ženie k Rusku, Pellegrini vajatá. Tí, ktorí to so Slovenskom myslia naozaj dobre, musia odložiť egá v záujme vyššieho cieľa. Dnes je navyše predčasné meditovať nad tým, kto bude mať koľko percent, keďže Slováci sa rozhodujú niekoľko týždňov pred voľbami.

1. októbra 2023, 7:30 Čas čítania 11:01 VOĽBY 2023 NAŽIVO: Fico dostane od prezidentky poverenie na zostavenie vlády. Špekulovať o koalícii odmietol VOĽBY 2023 NAŽIVO: Fico dostane od prezidentky poverenie na zostavenie vlády. Špekulovať o koalícii odmietol

Zo spolupráce ste nevylúčili hnutie Sme rodina. Zvolenie ich nominanta Maroša Žilinku za generálneho prokurátora ste pritom označili za najväčšiu chybu vašej koalície. Ctí si podľa vás Sme rodina demokratické a protikorupčné hodnoty?

Veľa ľudí sa stále učí chápať demokratické princípy a plnohodnotne podľa nich žiť. Pri viacerých stranách by sme našli prvky, že sa im v tom nedarí. Jednotlivé strany majú problémy, aby spĺňali definíciu „demokratické“. So Sme rodina máme na mnohé veci odlišné názory, napríklad na paragraf 363 či reformy.

Ja som bojoval za reformu nemocníc, Boris si pri nemocniciach robil tlačové besedy a reformu torpédoval. To isté pri súdoch. Ak chcete presadzovať reformy, musíte mať silu. Aj preto chcem, aby mali Demokrati veľa členov a regionálne štruktúry. Chceme byť v tomto trendsetteri.

Hnutie Sme rodina blokovalo aj viaceré reformy či zrušenie paragrafu 363. Ak budete vo vláde, budete sa opätovne pokúšať o jeho zrušenie?

Samozrejme. Pre nás je spravodlivosť kľúčová hodnota.

Pre Sme rodina teda nie je spravodlivosť kľúčová hodnota?

Nebudem komentovať, čo je pre nich kľúčová hodnota.

Vyplýva to však z vašej odpovede...

Nevyplýva.

Zrušenie 363 už bolo na stole a pre Sme rodina neprešlo...

Nemôžem hovoriť za nich. Ale áno, Sme rodina vetovala zmenu paragrafu 363 a naďalej to robí.

Heger
Zdroj: REFRESHER/Matúš Zeťák

Na tlačovej konferencii ste skloňovali spájanie demokratických síl. Zatiaľ to na masívne spájanie mnohých subjektov nevyzerá, pričom budúcnosť mnohých subjektov nie je vôbec zrejmá. V akom štádiu sú napríklad rokovania s Jablkom?

Dám vám jednu odpoveď za všetky subjekty. V politike platí, že pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Zvyknem sa riadiť zásadou, že počas rokovaní nevynášam, lebo je to kontraproduktívne.

27. septembra 2023, 18:05 Čas čítania 0:20 Pýtali sme sa Slovákov, čo si myslia o trestoch za marihuanu. Väčšina chce, aby ich nová vláda zmiernila Pýtali sme sa Slovákov, čo si myslia o trestoch za marihuanu. Väčšina chce, aby ich nová vláda zmiernila

Nechcem komentovať mieru postupu ani blízkosti k dohode. Rokovania v rôznej miere prebiehajú s viacerými subjektmi. V tomto momente však nie je správne vynášať spoza zatvorených dverí.


Keďže nechcete vynášať z rokovaní, nedočkáme sa konkrétnej odpovede na konkrétne mená?

Môžete sa opýtať, ale odpoviem vám jediné: rokujeme, rokujeme, rokujeme. Som človek konsenzu a myslím, že aj keď sa pozriete spätne na moju politickú cestu, ľudia vám to potvrdia. Vždy hľadám riešenia a východiská, ktoré sú prospešné pre Slovensko.

Idea spájania nie je celkom nová a hovoria o nej aj iné subjekty. Ako chcete túto ideu naplniť skutkami?

Politickou prácou. Mená, ktoré sme predstavili na tlačovej besede, jasne dokazujú, že staviame na skúsenostiach. Sú dôkazom aj toho, že egá idú bokom. 

Predstavil som prvú skupinu ľudí a politických subjektov, ktorá ukazuje, že sa chceme spájať a spolupracovať. Túto dynamiku pritom prinášame do prostredia, v ktorom ostatné strany komunikujú, že pôjdu samostatne. V tomto sme jednoznačne iní.

Problémom slovenskej politiky je, že keď sa demokrati navzájom požierajú, krajina na to dopláca ekonomicky aj z hľadiska demokracie. Keď spolupracujú, Slovensko z toho nesmierne ťaží.

Heger
Zdroj: REFRESHER/Matúš Zeťák

Nerozmýšľali ste nad tým, že vznik strany oznámite, až keď budete mať za sebou zástupcov viacerých subjektov s väčším politickým výtlakom?

Hľadali sme najlepšiu formu a myslím, že naše oznámenie bolo správne. Ide totiž o projekt spájania stredopravých politických strán, ale aj jednotlivcov, ktorí sa s našou víziou stotožňujú. Chceme navyše spolupracovať aj s ľuďmi, ktorí zatiaľ nie sú v politike.

27. septembra 2023, 15:35 Čas čítania 0:17 Pýtali sme sa slovenských stredoškolákov, koho by volili. Odpovede nás zaskočili Pýtali sme sa slovenských stredoškolákov, koho by volili. Odpovede nás zaskočili

Tých však ťažko pozveme, kým sami nevidia, ako náš subjekt vyzerá. Preto sme predstúpili pred verejnosť a predstavili víziu aj ambíciu mať silný mandát. Víziou politiky slušnosti a odbornosti chceme pritiahnuť ľudí, ktorí svojou odbornou kvalitou pomôžu pripravovať riešenia alebo sa zapoja do výkonu moci.

Štát potrebuje aj ľudí, ktorí odišli do zahraničia. Sám som ako mladý žil v zahraničí a je to skvelá skúsenosť, ktorú odporúčam každému. Chcem však, aby sa vrátili a dali Slovensku to, čo potrebuje. Je mi ľúto, že ľudia odchádzajú za lepším životom preč. Chcem, aby ho mali tu.

Čím ich chcete pritiahnuť naspäť?

Prvá vec, ktorú potrebujeme, je výrazne zvýšiť kvalitu vysokoškolského vzdelania. Aj preto sa zasadzujem za reformu vysokých škôl a na úrade vlády sme pracovali aj s ľuďmi, ktorí boli pred 20 rokmi pri historických reformách, ako Ivan Mikloš či Ľudovít Ódor.

Na podporu vzdelávania je z plánu obnovy vyčlenených 900 miliónov eur. Z nich chceme časť investovať aj do štipendií, aby šli mladí do sveta a potom sa vrátili na Slovensko a mohli tu odovzdávať skúsenosti.

Máme aj program na stáže profesorov z prestížnych vysokých škôl. Do top 500 univerzít chceme dostať aspoň tri slovenské univerzity. V rámci inovácií chceme lepšie prepojiť aj univerzity a biznis, aby sme vedeli aplikovať výsledky výskumu v reálnom živote. Skvelé prípady som nedávno videl v Izraeli. 

26. septembra 2023, 19:45 Čas čítania 0:16 Pýtame sa dôchodcov z Trnavy, koho budú voliť a čo hovoria na to, že u seniorov dominuje Smer Pýtame sa dôchodcov z Trnavy, koho budú voliť a čo hovoria na to, že u seniorov dominuje Smer

Vzdelanie je zásadná príčina odchodu mladých, nie však jediná. Mnohí odchádzajú aj pre spoločenskú atmosféru, ktorá sa nedá zlepšiť reformou škôl a ani z plánu obnovy. Nenesú svoju mieru viny práve vrcholoví politici a ich spôsob komunikácie?Áno, a aby bolo Slovensko moderné a úspešné, musíme zmeniť atmosféru v spoločnosti. Slovensko musí byť krajinou spolupráce, kde si nebudeme navzájom podrážať nohy, ale pomáhať si. Naša politika bude založená na slušnosti a odbornosti a nie na konfliktoch, ktoré polarizujú spoločnosť.

Heger
Zdroj: REFRESHER/Matúš Zeťák

Hovoríte o tom ako o novej vízii do budúcnosti. Prečo sa vám to však ako predsedovi vlády nepodarilo doteraz?

Politickí predstavitelia a lídri strán prinášajú polarizáciu a osobné spory. My budeme iní, a ak získame silný mandát, presadíme politiku slušnosti.

K slušnosti patrí aj tolerancia. Na tlačovej besede ste spomínali aj queer ľudí a pamätáme si, že na smútočnom pochode za obete streľby na Zámockej ste mali v ruke dúhovú vlajku. Nezaslúžia si však LGBT+ ľudia viac ako symboliku? Nedozrel čas na registrované partnerstvá či adopciu detí pármi rovnakého pohlavia?

Zaslúžia, no ten čas ešte nedozrel. Ide o dve rozdielne otázky. V parlamente sa schvaľujú zákony väčšinou, práve preto nedokázala registrované partnerstvá presadiť ani SaS, ktorá bola členom vlády. Nestačí byť vo vláde, potrebujete širšiu podporu.

Demokrati budú stredová strana. Chceme sa venovať reformám a vzdelávaniu, aby neodchádzali mladí natrvalo...

Niektorí Slováci však odchádzajú práve preto, že nemajú rovnaké práva...

Rozumiem. Kľúčové je na tieto témy viesť kultivovanú diskusiu a nie zákopové vojny ako dnes. Musíme sa vedieť rozprávať s rešpektom a úctou. Demokrati chcú ponúknuť ochranu ľudských práv a rešpekt voči slobodám jednotlivca.

26. septembra 2023, 10:00 Čas čítania 0:12 Volebný kvíz: Ktorý slovenský politik si? Volebný kvíz: Ktorý slovenský politik si?

Chcem, aby sa každý občan cítil bezpečne, a teda aj LGBT+ ľudia. Bez poctivého a konštruktívneho dialógu však nedosiahneme zhodu na podobných témach. Len ak je spoločenská zhoda, viete presadzovať riešenia. 

Prečo je Slovensko jedna z dvoch posledných krajín EÚ, kde na registrované partnerstvá „nedozrel čas“?

Práve vinou politikov, ktorí sú populisti a ponúkajú riešenia bez podpory v parlamente. Dávať ľuďom falošnú nádej je nepoctivé. Po druhé aj vinou neúctivej agresívnej rétoriky zákopových vojen. Sú kontraproduktívne a nepatria do vyspelej demokratickej spoločnosti.

Ako chcete viesť podobné dialógy, ak sami hovoríte, že Demokrati nebudú otvárať kultúrno-etické témy?

Tieto témy nebudú súčasťou programu a návrhy v tomto smere nebudeme predkladať ani do parlamentu. Budeme však iniciovať, aby diskusia prebiehala konštruktívne, úctivo a pri zachovaní rešpektu aj voči ľuďom z LGBT+ komunity. Len tade vedie cesta k hľadaniu riešenia, ktoré bude priechodné v spoločnosti.

Vaši poslanci však nebudú navrhovať legislatívu v týchto otázkach.

Áno. Tak sme sa dohodli. Nebudeme sa však vyhýbať diskusii a chceme, aby do parlamentu prichádzali priechodné návrhy, aby ľudia nemali falošnú nádej.

Na čom je založená vaša nádej, že politici, ktorí dnes vedú „zákopové vojny“, budú ochotní viesť konštruktívny a úctivý dialóg? Majú LGBT+ ľudia, ktorí starnú so svojimi partnermi v neistote, ďalej čakať, kým bojujúci politici zázračne znormalizujú svoju komunikáciu?

Je to výborná otázka. Presne preto chceme silný mandát. Keď budú mať politici, ktorí dokážu viesť slušný a odborný dialóg, početné zastúpenie v parlamente, zvyšuje sa šanca, že dokážeme nastoliť slušnú diskusiu.

25. septembra 2023, 18:47 Čas čítania 1:02 Príď na Refresher volebnú noc do Kácečka. Hosťami budú Supa, Boy Wonder, Jakub Lužina či Liberty Blake Simon Príď na Refresher volebnú noc do Kácečka. Hosťami budú Supa, Boy Wonder, Jakub Lužina či Liberty Blake Simon

LGBT+ ľudia sú však z dialógu často unavení a požadujú legislatívu. Rozumiete tomu rozdielu?Áno. Riešenia dnes existujú, žiadne z nich však v parlamente nezíska väčšinu hlasov. Je chyba pozerať sa na to cez prizmu tohto parlamentu.

Rovnakú prizmu mali všetky slovenské parlamenty...

Je to tak. Aj preto chceme silný mandát, podporu verejnosti a veľa poslancov. Vtedy dokážeme viesť úplne inú diskusiu a vieme nastaviť spôsob komunikácie aj riešenia. Už dnes však máme na stole riešenie od Viliama Karasa, ktoré po 30 rokoch výrazne zlepšuje stav komunity a rieši viaceré životné situácie, aj keď nie všetky. Bol by to však prvý krok na ceste. 

Budete osobne aj naďalej hlasovať za návrhy sprísňujúce interrupcie?

Naším cieľom je v otázke interrupcií dosiahnuť zvýšenú kvalitu podmienok pre ženy, aby na interrupcie vôbec nemuseli ísť. Nechceme sprísňovať legislatívu, ale zlepšovať podmienky, aby ženy nemuseli interrupcie podstupovať, napríklad podmienky adopcie.

Heger
Zdroj: REFRESHER/Matúš Zeťák

Skúsim to inak. Ak prídu v budúcnosti od poslancov parlamentu legislatívne návrhy, aké viackrát ponúkala Anna Záborská, zahlasujete za ne?Osobne predpokladám, že áno.

Aký je váš názor na dekriminalizáciu marihuany. Dozrel čas v tomto smere a navrhnete niečo aj vy osobne?

Čas určite dozrel. V rámci Trestného zákona o tom diskutujeme a robíme kroky, aby sme spravili rozdiely medzi priekupníctvom a držbou. Nedovolím si však tvrdiť, že je v parlamente podpora. Myslím, že skôr nie.

25. septembra 2023, 17:30 Čas čítania 1:15 Ako dopadnú septembrové voľby? Takto to vidia stávkové kancelárie Ako dopadnú septembrové voľby? Takto to vidia stávkové kancelárie

Nechcete ponúkať žiadnu legislatívu, ktorá nemá vopred podporu?Iba čo sa týka kultúrno-etických otázok. Keď neviete niečo presadiť, musíte to najskôr vydiskutovať. Najskôr musíme začať stavať základy vo forme reforiem.

Demokratická spoločnosť má piliere ako sloboda, vzdelávanie, regionálny rozvoj či zdravotníctvo. Kultúrno-etické otázky sú podľa mňa nadstavbové, a keďže nemajú dostatočnú podporu v parlamente, nebudú súčasťou programu. Podľa priorít musíme najskôr postaviť základy, až potom stavať poschodia. Ako pri dome.

Pri vojne na Ukrajine sú vaše postoje jasné a konzistentné. Mnoho Slovákov však tento konflikt číta celkom odlišne a má dokonca tendenciu stavať sa na stranu Vladimira Putina. Akým spôsobom sa ich budete snažiť osloviť?

V prvom rade musíme ľuďom povedať pravdu a pomenovať klamstvo. Robert Fico je dnes napríklad hlásnou trúbou Vladimira Putina, Kremľa a ruskej propagandy. Pred rokom hovoril, že po podpise obrannej zmluvy s USA tu vzniknú základne jadrových zbraní a že americkí vojaci budú znásilňovať naše ženy. Takéto Ficove slová musíme občanom stále pripomínať a opätovne sa ich pýtať, či mal pravdu. Všetci vidia, že to tak nie je a klamal. 

Potrebujeme ľuďom vysvetľovať aj to, prečo pomáhame Ukrajine. Nejde totiž len o samotnú pomoc Ukrajincom, ale aj o otázku bezpečnosti Slovenska a Európy. Ide však aj o ekonomiku. Východné Slovensko bude prosperovať úplne inak, keď bude Ukrajina demokratická krajina a keď bude na hranici Putinova armáda. Je to veľmi zrozumiteľné.

Domov
Zdieľať
Diskusia