Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. februára 2023, 22:16
Čas čítania 1:00

Kolaps nateraz odvrátili. V Košiciach bude od stredy opäť premávať MHD, zamestnanci ostrý štrajk prerušili

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Odborári uviedli, že dostali garanciu zachovania pracovných miest, no s výsledkom rokovania spokojní nie sú.

Košická mestská hromadná doprava bude od nadchádzajúcej polnoci premávať tak ako pred utorkovým ostrým štrajkom. Za odborárov pri Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) to uviedla Andrea Vindišová.

„Ostrý štrajk od polnoci prerušujeme,“ uviedla. Potvrdila, že cestujúca verejnosť tak v stredu 15. februára bude mať k dispozícii autobusy a električky MHD.

„Doprava bude 15. februára od 00.00 h premávať v pôvodnom režime, to znamená autobusy v prázdninovom režime, električky v režime pracovné dni. Nočné spoje s odchodmi zo Staničného námestia o 23.15 h budú vykonané,“  informuje v súvislosti s pozastavením štrajku DPMK na sociálnej sieti.

Odborári avizovali, že po utorkovom vyhlásení, na ktorom sa popoludní dohodlo vedenie DPMK a niektorí mestskí poslanci, ich čaká ešte rokovanie s vedením DPMK a zasadnutie štrajkových výborov. 

Dohoda zatiaľ nie je finálna

Dohoda medzi DPMK a poslancami súvisela s rozpočtom mesta na rok 2023, ktorým sa má mestské zastupiteľstvo zaoberať v marci. DPMK žiadal na dofinancovanie zo strany mesta namiesto 26 miliónov eur sumu 36 miliónov eur.

26. februára 2024, 16:30 Čas čítania 18:31 Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé Veľký rozhovor s Ivanom Korčokom: Hovoriť Ukrajincom, aby sa vzdali, je pokrytecké a zbabelé

Na základe dohody by to malo byť minimálne 30 miliónov eur. Táto suma sa má aktualizovať po pripravovanej zmene grafikonu a optimalizovaní linkového vedenia. Spoločné vyhlásenie zahŕňa aj 15-percentné zvýšenie tarifných miezd či predloženie úpravy taríf.

Odborári uviedli, že dostali garanciu zachovania pracovných miest, no s výsledkom rokovania spokojní nie sú, keďže ich požiadavky neboli naplnené v plnom rozsahu. Podľa generálneho riaditeľa DPMK Vladimíra Padyšáka je uvedená dohoda východiskom pre ďalšie kolektívne vyjednávanie.

Mesto Košice uviedlo, že s dohodnutým kompromisným návrhom súhlasí. Pripomenulo, že o rozpočte budú rozhodovať poslanci MsZ.

Štrajk pracovníkov DPMK v Košiciach.
Štrajk pracovníkov DPMK v Košiciach. Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia