Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer TASR
14. februára 2023, 6:52
Čas čítania 1:12

V Košiciach dnes pre štrajk MHD kolabuje doprava. Vodičom autobusov a električiek došla trpezlivosť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nie je jasné, koľko vodičov sa do štrajku zapojí. V roku 2019 tak urobila veľká väčšina zamestnancov.

Vodiči košickej MHD spustili dnes ráno o 4.30 h neobmedzený ostrý štrajk. „Nočné spoje dojazdia, raňajšia výprava nepôjde,“ uviedla ešte v pondelok predsedníčka Integrovaného odborového zväzu Andrea Vindišová.


Štrajk je dobrovoľný a zapojiť sa doň môžu všetci zamestnanci DPMK bez ohľadu na pracovné zaradenie. Hrozí tak, že viaceré autobusové a električkové spoje nebudú premávať. Vindišová neuviedla, koľko vodičov by sa podľa odhadov odborárov mohlo do ostrého štrajku zapojiť. Napríklad v roku 2019 to boli takmer všetci.

Odborári ubezpečili, že počas štrajku bude vypravená linka „H“, ktorá zabezpečí dopravu cestujúcich do nemocnice na Triede SNP a na Rastislavovej ulici. Mimoriadna okružná linka bude premávať v 15-minútovom intervale na trase Staničné námestie – Železničná nemocnica – Nová nemocnica – Stará nemocnica – Staničné námestie. Vypravené budú aj autobusové spoje „RA“ a vyhradené školské spoje pre telesne a mentálne postihnuté deti.

Spoločnosť Integrovaný dopravný systém Východ informovala, že cestujúcim, ktorí sa nevyhnutne potrebujú dopraviť do centra mesta, môžu pomôcť prímestské autobusové spoje zo zastávky Lingov, Važecká, Podnikateľská, SOŠ automobilová. Takisto Šaca Benzinol, Moskovská, Havlíčkova, Moňok a Pod Furčou.

16. apríla 2024, 8:30 Čas čítania 0:16 KVÍZ: Ako dobre poznáš Košice? Otestuj svoje znalosti o druhom najväčšom slovenskom meste KVÍZ: Ako dobre poznáš Košice? Otestuj svoje znalosti o druhom najväčšom slovenskom meste

„Prímestské autobusové spoje zastavujú aj na ďalších zastávkach v Košiciach. Napríklad autobusové spoje z juhu a zo západu zastavujú na zastávke Námestie osloboditeľov, autobusové spoje prichádzajúce zo severu na Mlynskej bašte a autobusové spoje zo západu na Magistráte mesta Košice,“ uviedla za IDS Východ Miroslava Baranová.

Zamestnanci DPMK chcú štrajkom apelovať na zachovanie MHD a upozorniť na jej nedostatočné financovanie zo strany hlavného akcionára, ktorým je mesto Košice. Podľa odborárov spôsobuje podfinancovanie obmedzenia v doprave, ohrozuje ohodnotenie zamestnancov aj pracovné miesta.


Mesto Košice vníma štrajk ako nešťastný krok zo strany odborárov. Vo svojom stanovisku uviedlo, že urobí všetko preto, aby pomohlo situáciu vyriešiť. Zároveň však očakáva, že sa so situáciou vyrovná vedenie mestského dopravcu. DPMK zas tvrdí, že už zabezpečil úsporu prevádzkových nákladov a pri chýbajúcich financiách očakáva pomoc mesta.

Domov
Zdieľať
Diskusia