Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
Radka Klučárová TASR
7. februára 2023, 9:54
Čas čítania 0:40

Vesmírnu agentúru NASA očarili Vysoké Tatry. Táto nočná obloha zo Slovenska je fotkou dňa

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Kométu C/2022 E3 zhotovil Čech Petr Horálek vo Vysokých Tatrách v období, keď sa nachádzala medzi súhvezdiami Malý voz a Veľký voz.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil ako svoju astronomickú snímku dňa fotografiu Kométa a dva vozy, ktorá vznikla v januári vo Vysokých Tatrách na území Slovenska. Autorom fotografie je Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave.


Snímku s názvom Kométa a dva vozy (A Comet and Two Dippers) zhotovil Horálek 26. januára tohto roka vo Vysokých Tatrách, kam išiel s cieľom pozorovať kométu C/2022 E3 ZTF. Kométa sa v tom období nachádzala medzi súhvezdiami Malý voz a Veľký voz.
„Snímka vznikla na odbočke k Popradskému plesu na cestnej magistrále Vysokých Tatier ráno okolo 02.00 h,“ uviedol autor. Ide už v poradí o 16. snímku publikovanú americkou vesmírnou agentúrou, ktorá vznikla na slovenskom území, pripomenul Horálek.

A Comet and Two Dippers, NASA, kométa
Zdroj: NASA – Astronomy Picture of the Day (Petr Horálek)


Kométa C/2022 E3 ZTF sa k Zemi najviac priblížila 1. februára 2023, keď sa dostala do vzdialenosti približne 42 miliónov kilometrov. V súčasnosti sa už od Zeme vzďaľuje.
NASA ako astronomickú snímku dňa každý deň zverejňuje fotografiu vesmíru spolu s krátkym vysvetlením od profesionálneho astronóma, píše kozmická agentúra na svojej webovej stránke.

Domov
Zdieľať
Diskusia