Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. decembra 2022, 9:19
Čas čítania 0:50

NASA publikovala záber slovenského astrofotografa Slovinského

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Slovinskému sa podarilo umiestniť v tejto rubrike už ôsmykrát za tri roky.

Americký úrad pre letectvo a vesmír publikoval vo štvrtok fotku dňa. Záber pochádza od slovenského astrofotografa a popularizátora astronómie Tomáša Slovinského. Fotka vznikla 8. decembra neďaleko Košíc. Zachytáva zákryt Marsu Mesiacom, tzv. okultáciu, posledným splnom v tomto roku, a atmosférickými javmi spojenými s úkazom. 


Netradičný pohľad na oblohu ráno 8. decembra zažili obyvatelia strednej a západnej Európy, Škandinávie či Severnej Ameriky. Do červena sfarbená planéta Mars na chvíľu doslova zmizla z oblohy. Približne o 6.00 h ráno sa Mars ukryl za Mesiac.

„O necelú hodinu nato vyšiel na opačnej strane, pričom Mesiac spolu s Marsom v tú chvíľu už takmer zapadali tesne nad severozápadným obzorom počas svitania. Takýto úkaz sa nazýva zákryt alebo okultácia. A hoci bolo možné stretnutie dvoch nebeských telies pozorovať aj očami, na vyhotovenie podobnej fotografie bol potrebný ďalekohľad,“ opísal astrofotograf.


Počas úkazu panovali odlišné podmienky a zámerom fotografa bolo spojiť niekoľko rôznych expozícií, čím divákovi prostredníctvom jedinej fotografie dokáže priblížiť jeho priebeh.


Astronomická snímka dňa NASA je prestížne ocenenie najzaujímavejšej astronomickej fotografie dňa, ktorú na každý deň dôkladne vyberajú a následne doplňujú o opis editori Jerry Bonnell a Robert Nemiroff, spolupracovníci NASA. Slovinskému sa podarilo svojou najnovšou snímkou umiestniť v tejto rubrike už ôsmykrát za tri roky.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art)

Domov
Zdieľať
Diskusia