Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
TASR
5. februára 2023, 15:01
Čas čítania 0:46

Od alkoholu sú už závislí aj mladí Slováci, ktorí nemajú ani 15 rokov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Medzi novodiagnostikovanými prípadmi sú už aj deti.

Od alkoholu sú závislé už aj deti, ktoré ešte nemajú ani 15 rokov. Podľa najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií ide o štyri novodiagnostikované prípady, ktorými sú dve dievčatá a dvaja chlapci. Najviac závislých od alkoholu pribudlo od roku 2011 v skupine od 45 do 59 rokov.

V psychiatrických ambulanciách bolo v roku 2021 vyšetrených 27 198 osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu.

„Ide o niečo vyše sedem percent z celkového počtu vyšetrených osôb, o najnižší počet v sledovanom období rokov 2011 až 2021 a mierny pokles aj oproti predchádzajúcemu roku,“ poukázala hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.


Závislých od alkoholu bolo vyše 20-tisíc ľudí, čo je 75,8 percenta z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol. „Prvýkrát v živote bola diagnóza závislosti od alkoholu zistená 3 801 osobám,“ uviedla hovorkyňa. Priblížila, že ide o najnižší prírastok za celé sledované obdobie od roku 2011.


Na alarmujúci vzťah Slovákov k alkoholu odborníci upozorňujú aj v rámci kampane Suchý február, nad ktorou prevzalo záštitu Ministerstvo zdravotníctva SR. Prijatie výzvy vydržať mesiac „nasucho“, teda bez kvapky alkoholu, podľa nich preverí, do akej miery Slováci ovládajú svoje pitie a zmierni následky, ktoré neprimeraná konzumácia alkoholu má.

Domov
Zdieľať
Diskusia