Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
TASR
31. decembra 2022 o 18:42
Čas čítania 1:08

Zasiahla ťa petarda, čo teraz? Odborníčka radí, ako ošetriť popáleniny

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V žiadnom prípade na popálené miesto nenalievame alkohol.

Silvester je pre záchranárov už tradične dňom s najvyšším počtom volaní a zásahov. K bežným výjazdom sa pridávajú zdravotné ťažkosti spôsobené najmä alkoholom či pyrotechnikou. „Vzhľadom na aktuálnu chrípkovú epidémiu možno očakávať aj vyšší počet zásahov k pacientom s vážnymi respiračnými problémami a vysokými teplotami,“ dodala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.


Počas poslednej silvestrovskej noci zasahovali záchranári pri 1702 pacientoch. V tejto súvislosti apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu a nezaťažovala tak záchrannú zdravotnú službu a operátorov tiesňovej linky 155 zdravotnými ťažkosťami, ktorým sa dalo predísť. „Týka sa to najmä používania pyrotechniky, pitia alkoholu, neužívania lekárom predpísaných liekov v prípade chronických pacientov, ako aj prejedania sa,“ priblížila Krčová.


V prípade popálenín spôsobených pyrotechnikou záchranári odporúčajú popálené miesto dostatočne dlho chladiť. „Ideálne pod tečúcou vodou alebo ovievať. Nikdy nechladíme alkoholom. Ak ide o vážnejšie popáleniny, urýchlene volať na linku 155 alebo vyhľadať lekársku pomoc,“ radí Krčová. Pri úraze treba zastaviť krvácanie, a ak je rana väčšieho rozsahu, rovnako treba volať na linku 155.


Pripomína tiež, že pyrotechnika by mala byť overená, pred dátumom spotreby a certifikovaná, s návodom na použitie. „Ak je poškodená, podomácky vyrobená, prípadne už zlyhala, odpaľovať by sme ju vôbec nemali,“ upozornila. Zdôraznila, že pyrotechnika v žiadnom prípade nepatrí do rúk deťom ani osobám pod vplyvom alkoholu.


Pri ťažkostiach spôsobených alkoholom záchranári odporúčajú najmä dostatok spánku a tekutín, pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. „Pri ťažšej forme, až otrave alkoholom uložíme osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila vývratkami, a pravidelne ju kontrolujeme,“ doplnila Krčová. Ak sa osoba nepreberá a má sťažené dýchanie, treba zavolať na linku 155 a riadiť sa pokynmi operátora. „Ak nedýcha, okamžite začneme s oživovaním, ak postup neovládame, operátor nám poradí,“ dodala.

Anketa:
Budeš koniec roka 2022 oslavovať s pyrotechnikou?
Áno.
Nie.
Áno.
30 %
Nie.
70 %
Domov
Zdieľať
Diskusia