Nedostatok je spôsobený vysokou spotrebou, na ktorú výrobcovia neboli pripravení. Obdobie pandémie, nosenie respirátorov a obmedzenie kontaktu spôsobilo, že sa znížil počet respiračných ochorení a s tým spojená spotreba liekov.
Na Slovensku máme v týchto dňoch zvýšený výskyt chrípky a respiračných ochorení. V lekárňach aktuálne dokonca chýbajú aj niektoré lieky pre deti, na situáciu upozornil denník Plus jeden deň.
„Dostupné nie sú Panadol a Paralen sirup pre deti, Nurofen detské čapíky. Liečivá určené na teplotu a bolesť. Výpadky cítime aj pri viacerých antibiotických sirupoch pre deti, napríklad Amoksiklav sirup, Megamox sirup, Suprax sirup a iné,“ potvrdila Marcelka, ktorá pracuje v bratislavnej lekárni.
Informáciu potvrdzujú aj upozornenia na eshopoch lekární. „Sirupová forma nie je dostupná. Dostupná je iba forma tabliet, pričom 125 mg tableta zodpovedá 5 mililitrom sirupu. Tableta je drviteľná. Dôvodom nedostupnosti je výpadok vo výrobe. Kedy bude dostupná sirupová forma, aktuálne nie je známe,“ povedala pre Plus jeden deň hovorkyňa Slovenskej lekárnickej komory Lenka Vasiľová.
Začiatkom týždňa síce na Slovensko prišla dodávka detských liekov, no ich počet podľa lekárnikov vystačí len na pár dní. Rodičom sa lekárnici snažia poradiť adekvátnu alternatívu liekov, no náročné je aj ich dávkovanie. „Takto pracovať je náročné, musíme prepočítavať zo silnejších liekov menšie množstvá malým deťom a podobne. Ak naozaj nie je žiadna náhrada, silné lieky musíme štvrtiť na menšie časti podľa hmotnosti,“ informovala denník detská lekárka.
Momentálne nie je dostupný ani liek Amoksiklav a Augmentín. Nedostatok je spôsobený vysokou spotrebou, na ktorú výrobcovia neboli pripravení. Obdobie pandémie, nosenie respirátorov a obmedzenie kontaktu spôsobilo, že sa znížil počet respiračných ochorení a s tým spojená spotreba liekov. Na to, že chrípková sezóna opäť udrie, výrobcovia pravdepodobne neboli dostatočne pripravení.
Chorobnosť ešte porastie
Úrad verejného zdravotníctva stále hlási rast prípadov chrípky. Predpokladá, že chorobnosť na respiračné ochorenia ešte do vianočných prázdnin porastie a počas ich priebehu mierne klesne. Deti odídu z kolektívov a aj do práce v tom období chodí menej ľudí.
Celoštátna chrípková epidémia zvyčajne podľa ÚVZ SR vrcholí na prelome januára a februára. Úrad zdravotníctva vyzýva na očkovanie proti chrípke, ktoré je najefektívnejšou a najspoľahlivejšou formou ochrany pred ochorením. Obranyschopnosť je dôležité podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B, vitamínu D.