Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. novembra 2022, 14:24
Čas čítania 1:15

AKTUÁLNE: Európsky parlament označil Rusko za štát podporujúci terorizmus

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Vyzvali k tomu aj členské krajiny Európskej únie.

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu v Štrasburgu schválili rezolúciu, v ktorej označili Rusko v súvislosti s agresiou voči Ukrajine za štát podporujúci terorizmus. Zároveň vyzvali 27-člennú EÚ, aby nasledovala príklad europarlamentu. 

Uznesenie podporilo 494 poslancov, 58 bolo proti a 44 sa zdržalo hlasovania.
V uznesení sa uvádza, že „úmyselné útoky a zverstvá páchané ruskými silami a ich zástupcami na civilnom obyvateľstve na Ukrajine, ničenie civilnej infraštruktúry a iné vážne porušenia medzinárodného a humanitárneho práva predstavujú teroristické činy a vojnové zločiny“.

23. novembra 2022, 10:08 Čas čítania 0:40 Ruský nočný útok na pôrodnicu v Záporoží sa skončil tragicky. Rusko sa podľa Zelenského bude zodpovedať za „teror a vraždenie“ Ruský nočný útok na pôrodnicu v Záporoží sa skončil tragicky. Rusko sa podľa Zelenského bude zodpovedať za „teror a vraždenie“

Poslanci na základe týchto skutočností označili Rusko ako štát podporujúci terorizmus a za štát, ktorý používa prostriedky terorizmu. Poslanci z ECR pri tejto príležitosti predložili dlhý zoznam „teroristických činov“ spáchaných Ruskom na území Ukrajiny.

Poľská europoslankyňa a koordinátorka zahraničnej politiky ECR Anna Fotyga uviedla, že minulosť a súčasnosť ukázali, že Rusko je teroristický štát. „V tomto uznesení to hovoríme jasne. Malo by to mať aj následky. Teroristický štát Rusko by mal byť porazený. Nemôžeme s teroristami rokovať ani s nimi obchodovať. Rusko by malo byť medzinárodne izolované vrátane vylúčenia z Bezpečnostnej rady OSN,“ povedala.

Keďže EÚ v súčasnosti nemôže oficiálne označiť štáty za podporovateľov terorizmu, Európsky parlament vyzval Úniu a jej členské štáty, aby zaviedli vhodný právny rámec a zvážili pridanie Ruska na takýto zoznam.

23. novembra 2022, 7:29 Čas čítania 0:37 Podľa Zelenského Rusi cielene ničia energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Chcú použiť zimu ako „zbraň hromadného ničenia“ Podľa Zelenského Rusi cielene ničia energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Chcú použiť zimu ako „zbraň hromadného ničenia“

Europoslanci okrem toho vyzvali členské štáty, aby zahrnuli ruskú polovojenskú organizáciu známu ako Vagnerova skupina, 141. špeciálny motorizovaný pluk známy aj ako „kadyrovci“ a ďalšie ozbrojené skupiny, milície a osoby financované Ruskom na únijný zoznam teroristov.

Rusko by sa naďalej malo medzinárodne izolovať

Zákonodarci ďalej vyzvali EÚ, aby neprestávala medzinárodne izolovať Rusko, a to aj pokiaľ ide o jeho členstvo v medzinárodných organizáciách a orgánoch. Žiadajú obmedzenie diplomatických stykov s Ruskom, ako aj uzavretie a zákaz pôsobenia ruských štátnych inštitúcií v EÚ, ktoré šíria propagandu po celom svete.

Na pozadí eskalujúceho násilia Ruska voči ukrajinským civilistom uznesenie EP vyzýva členské štáty EÚ, aby urýchlene dokončili deviaty balík sankcií proti Moskve.

Domov
Zdieľať
Diskusia