Artefakt sa na územie dnešného Izraela dostal pravdepodobne zo starovekého Egypta.
Nedávno nájdený nápis na hrebeni zo slonoviny predstavuje najstaršiu súvislú vetu zapísanú vo Fénickom písme. Archeológovia sa domnievajú, že mohla byť napísaná okolo roku 1700 pred Kristom, informuje web ScienceAlert.
Fénická abeceda bola vôbec prvým uceleným systémom písmen na svete. Väčšina moderných abecied ako arabská, grécka, ruská či nami používaná latinská abeceda sa vyvinuli práve z tohto starovekého písma.
„Nápis na hrebeni je priamym dôkazom používania abecedy pri každodenných činnostiach pred približne 3700 rokmi. Toto je medzník v histórii ľudskej schopnosti písať,“ vyjadril sa k objavu archeológ z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.
Historický hrebeň zo slonoviny sa používal v staroveku na vyčesávanie vší z vlasov a brady. Svedčí o tom samotná veta vyrytá na hrebeni, ktorú možno približne preložiť ako „Nech tento kel vyženie z tvojich vlasov a brady všetky vši“.
Slonovina, z ktorej je hrebeň vyrobený, bola pravdepodobne dovezená z Egypta. Tento fakt naznačuje, že v starovekom Jeruzaleme trápili vši aj bohatých ľudí, ktorí si mohli dovoliť zahraničný tovar.
Predmet sa podarilo vykopať v dnes už neexistujúcom starobylom meste Lachíš. Nálezisko bohaté na archeologické vykopávky sa nachádza v centrálnej časti dnešného Izraela.