Od Vladimira Putina vraj očakáva, že mu moc postupne odovzdá bez boja.
Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov naznačil, že ruského prezidenta Vladimira Putina by v úrade časom rád nahradil bývalý ruský premiér Sergej Kirijenko. Budanov sa takto vyjadril v rozhovore pre server Ukrajinska Pravda, z ktorého v utorok cituje spravodajská stanica Sky News.
Budanova sa v rozhovore pýtali na mocenský boj, ktorý údajne v súčasnosti prebieha v Kremli. Ako možného nástupcu Putina vylúčil bývalého prezidenta Dmitrija Medvedeva. „Nemá šancu,“ vyjadril sa na jeho adresu. Medvedev sa od začiatku invázie na Ukrajinu prezentuje ako radikálna postava Kremľa, ktorá sa neváha vyhrážať jadrovými útokmi.
Hypotetickú šancu nahradiť Putina má Dmitrij Patrušev, syn niekdajšieho šéfa Federálnej bezpečnostnej služby, známej pod skratkou FSB, a súčasného tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolaja Patruševa.
Russia is preparing to defend Kherson and there are no signs that Russian forces are fleeing the city, Ukraine's intelligence chief Kyrylo Budanov says. "They're bringing new military units there and preparing the city streets for defence". https://t.co/qKCvyJL3HQ
— Hugo Bachega (@hugobachega) October 24, 2022
V Putinovom kresle sa vidí Kirijenko Budanov však v rozhovore, ktorý Sky News označila za fascinujúci, naznačil, že Putina by rád nahradil Kirijenko. Ten je všeobecne považovaný za tvorcu anekčnej politiky na Ukrajine.
„Kirijenko sa vidí v tomto kresle,“ povedal Budanov. Podľa šéfa ukrajinskej rozviedky sa Kirijenko, bývalý ruský premiér a v súčasnosti prvý námestník riaditeľa prezidentskej kancelárie, pravdepodobne nebude snažiť Putina zosadiť s použitím sily.
Kirijenko vraj sám seba vníma ako nástupcu Putina, ktorým by sa stal prostredníctvom viac-menej pokojného odovzdania moci.
Putin vyzval na väčšiu podporu vojska na UkrajineRuský prezident Vladimir Putin v utorok vyzval na efektívnejší rozhodovací proces počas bojových operácií na Ukrajine. Uviedol to na zasadnutí novovytvorenej Koordinačnej rady, ktorej úlohou je zvýšiť podporu ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, ako Kremeľ oficiálne nazýva vojnu rozpútanú vo februári.
Deje sa tak počas mohutnej ukrajinskej protiofenzívy na severovýchode a juhu Ukrajiny. Podľa Putina je lepšia koordinácia vládnych inštitúcií a regiónov nevyhnutná na výrobu väčšieho množstva vojenského vybavenia a lepšiu lekársku a logistickú podporu. Ruský prezident však nevysvetlil, ako by to malo v praxi fungovať.
Putinove utorkové vyjadrenia a slová niektorých členov Koordinačnej rady nepriamo potvrdzujú, že Rusko nebolo pripravené na odpor, s akým sa stretlo na Ukrajine.