Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Tímea Krauszová TASR
24. októbra 2022 o 6:47
Čas čítania 1:33

Obľúbená cyklodestinácia Bratislavčanov oslavuje 30 rokov. Gabčíkovo bolo pôvodne spoločným projektom Slovenska a Maďarska

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Pred 30 rokmi prehradili Dunaj a spustili elektráreň Gabčíkovo.

Pred 30 rokmi prehradili Dunaj a spustili elektráreň Gabčíkovo. Spočiatku malo ísť o spoločné slovensko-maďarské vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros, Maďarsko však od zmluvy odstúpilo. Vodná elektráreň má dnes osem hydroagregátov.

Neúspešný plán s južnými susedmi

Už začiatkom 50. rokov minulého storočia sa s myšlienkou vybudovať na Dunaji vodné dielo zaoberal profesor Peter Danišovič. Vypracoval dve alternatívy. Riečny stupeň prehradenia Dunaja v hlavnom toku alebo vybudovanie derivačného kanála s elektrárňou.

Reálne kontúry nadobudol projekt vodného diela až v roku 1977, keď 16. septembra predsedovia vlád Československej socialistickej republiky a Maďarskej ľudovej republiky podpísali v Budapešti medzištátnu zmluvu. Zmluvu neskôr ratifikovali parlamenty a podpísali prezidenti Gustáv Husák a János Kádár.

Vybudovanie plánovaného vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros malo za cieľ nielen vyrábať elektrinu, ale aj zvýšiť prevenciu proti záplavám, ktoré sa pri toku Dunaja pravidelne opakovali napríklad v rokoch 1954 či 1965, no takisto zlepšiť plavebné podmienky na Dunaji.

16. mája 2025 o 15:00 Čas čítania 1:32 Investuješ do krypta? V roku 2025 ti daňový úrad môže zaklopať na dvere. Toto sú najužitočnejšie rady, s ktorými ušetríš Investuješ do krypta? V roku 2025 ti daňový úrad môže zaklopať na dvere. Toto sú najužitočnejšie rady, s ktorými ušetríš

V roku 1989 Maďarsko od projektu odstúpilo. Maďarská vláda pozastavila stavebné práce, pričom v tom čase bolo už 85 až 90 percent prác na československej, resp. slovenskej strane ukončených.  Slovensko sa tak v roku 1991 rozhodlo pre dokončenie projektu podľa variantu C, ktorý už nerátal s účasťou Maďarska.

Stavebné práce sa rozbehli v novembri v tom istom roku. Zmluvu z roku 1977 maďarská vláda ešte vypovedala v roku 1992. Slovenská aj československá federálna vláda to však označili za právne neúčinný krok, pretože zmluva neobsahovala ustanovenia o jednostrannom vypovedaní.

Protestovali ekoaktivisti aj samotné Maďarsko

Kľúčovým momentom bolo prehradenie prirodzeného koryta Dunaja, ktoré sa začalo 24. októbra 1992 v predpoludňajších hodinách. Prehradenie Dunaja de facto uviedlo stupeň Gabčíkovo do prevádzky. Udalosť sprevádzali protesty ochranárskych organizácií z Maďarska, Slovenska a okolitých krajín a aj značný záujem médií aj zo zahraničia. Ekologickí aktivisti sa obávali vážnych a nezvratných zásahov do prírody.

Proti prehradeniu Dunaja a aj proti spusteniu vodnej elektrárne na medzinárodnej pôde protestovalo Maďarsko. Spor sa dostal pred Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Ten v rozsudku z 25. septembra 1997 potvrdil platnosť zmluvy z roku 1977 a vyhlásil za oprávnené vybudovanie náhradného riešenia, variantu C.

15. mája 2025 o 21:39 Čas čítania 4:29 „Je to choré, prečo sa tu stretávajú?“ Handlovčania dúfajú, že sa Fico nebude vracať na miesto atentátu každý rok (reportáž) „Je to choré, prečo sa tu stretávajú?“ Handlovčania dúfajú, že sa Fico nebude vracať na miesto atentátu každý rok (reportáž)

Všetkých osem turbín VEG slávnostne spustili do trvalej prevádzky 17. mája 1996. Súčasťou vodného diela je aj menšia elektráreň v Čunove so štyrmi turbínami a ročnou produkciou cca 147 GWh. Samotná Vodná elektráreň Gabčíkovo vyrába približne 2 200 GWh elektrickej energie ročne, čo predstavuje okolo osem až desať percent spotreby elektriny na Slovensku.

Gabčíkovo Gabčíkovo Gabčíkovo Gabčíkovo
Zobraziť galériu
(6)
Domov
Zdieľať
Diskusia