Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
TASR
20. októbra 2022, 13:13
Čas čítania 1:00

Žuvací tabak po novom nebudú môcť užívať osoby mladšie ako 18 rokov. Poslanci chcú vyplniť dieru v zákone

Kategória:
Zdravie
Uložiť Uložené

Stále totiž ide o výrobky s obsahom nikotínu, ktorý je návykovou látkou, a preto je potrebné vyplniť právnu medzeru, upozorňujú poslanci.

Nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku bude po novom zakázané užívať pre osoby mladšie ako 18 rokov. Zároveň sa zavedie zákaz predaja nikotínových vrecúšok pre osoby mladšie ako 18 rokov. Predpokladá to novela zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady SR.

Nová legislatíva definuje nikotínové vrecúško aj jeho uvádzanie na trh, označovanie či zdravotné varovania. Novelou sa mení aj zákon o ochrane nefajčiarov. 

Nikotínové vrecúško, medzi ľuďmi známe ako žuvací tabak, sa definuje ako výrobok obsahujúci nikotín, ale neobsahujúci tabak ani geneticky modifikovaný tabak, pričom sa nespotrebúva počas horenia, neinhaluje sa, ale je určený na použitie cmúľaním, žuvaním alebo inak.

velo žuvací tabak nikotínové vrecúška
Zdroj: Velo


Predkladatelia návrhu pripomenuli, že nikotínové vrecúška predstavujú alternatívu k fajčeniu cigariet, keďže sa predpokladá, že sú menej škodlivé. „Stále však ide o výrobky s obsahom nikotínu, ktorý je návykovou látkou, a preto je potrebné vyplniť právnu medzeru s cieľom znížiť potenciálne zdravotné riziká a zabezpečiť ochranu mladistvých a detí,“ napísali v dôvodovej správe.


Nová legislatíva zavedie aj reguláciu zloženia vrecúšok, označovanie týchto výrobkov, zdravotné varovania, zber údajov, kontrolu a sankcie za nedodržanie povinností zo strany výrobcu, dovozcu a distribútora.

20. februára 2024, 9:30 Čas čítania 4:43 Netflixtída, selfietída aj závislosť od internetového nakupovania. S novodobými technológiami prichádzajú aj moderné diagnózy Netflixtída, selfietída aj závislosť od internetového nakupovania. S novodobými technológiami prichádzajú aj moderné diagnózy

„Nová právna úprava sa zavádza podľa vzoru úpravy elektronických cigariet a je plne v súlade napríklad aj s reguláciou nikotínových vrecúšok v Českej republike,“ odôvodnili poslanci. Jedno vrecúško bude mať obmedzený obsah nikotínu na 20 miligramov.


Vytvoriť sa má tiež priestor na neskoršiu úpravu zdaňovania a ďalšiu potrebnú reguláciu na zabezpečenie ochrany zdravia a ochrany detí a mladistvých. Nová legislatíva má byť účinná od januára 2023.

Domov
Zdieľať
Diskusia