Poslanci opäť využili obštrukciu.
Poslanci Národnej rady SR preložili hlasovanie o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku z dielne SaS a o ďalších prerokovaných bodoch z dielne SaS na budúci utorok. Medzi presunutými hlasovaniami je napríklad aj zmena Ústavy SR týkajúca sa funkčného obdobia verejného ochrancu práv či zmena pri doplnkovom dôchodkovom sporení.
Plénum o tom rozhodlo na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára. Ten argumentoval obštrukciou v sále. Pri predchádzajúcom hlasovaní o zaradení nových bodov do programu schôdze totiž nebolo plénum uznášaniaschopné, neprezentovala sa opozícia ani Sme rodina.
Viacerí poslanci sa ohradili voči tomuto postupu. Juraj Šeliga i šéfka klubu SaS Anna Zemanová poukázali na rokovací poriadok. Podľa nich mal predseda najskôr po obštrukcii preveriť uznášaniaschopnosť pléna a až následne dať hlasovať o zmene programu. Zemanová nesúhlasí, aby o jej bode hlasovali až budúci týždeň. Predseda parlamentu reagoval, že parlament bol obštrukciou zablokovaný a hocikedy mohol byť zablokovaný zas.
Mali to spočítané
Predkladateľka návrhu Vladimíra Marcinková tvrdí, že opozícia a Boris Kollár prišli na to, že by novela paragrafu 363 prešla prvým čítaním, preto radšej parlament zablokovali.
„Dnes sa v parlamente stala kuriózna vec. Mali sme hlasovať o našom návrhu úpravy paragrafu 363, kde som aj ja predkladateľkou. Napočítali sme, že by prešla. Odporcovia tejto zmeny na to prišli, a tak Sme rodina, Hlas, Smer, Republika, ĽSNS a Kuffovci schôdzu zablokovali. Hlasovanie presunuli až na utorok. Pri tom parlament zasadá aj dnes, aj zajtra,“ napísala Marcinková.
Dodala, že „v utorok to majú na oplátku zrátané oni a o jeden hlas to nemusí prejsť“.
Samotný návrh z dielne SaS spočíva najmä v tom, že generálny prokurátor by už po novom nemohol svojvoľne zrušiť uznesenie o vznesení obvinenia tak, ako to robí Maroš Žilinka v exponovaných kauzách. Podľa Alojza Baránika by mohol dávať generálny prokurátor po novom len negatívne pokyny v neprospech obvineného, nie v jeho prospech.
Návrh má zrejme podporu aj v klube OĽaNO a medzi nezaradenými poslancami, ktorí odišli z koalície.