Srbsko patrí k tradične konzervatívnym krajinám so silnou ultra-pravicovou scénou.
Pochod za práva komunity LGBTQ pod názvom Europride sa v Belehrade začal napriek policajnému zákazu. Situáciu v hlavnom meste Srbska monitoruje polícia, ktorá sa účastníkov pochodu LGBTQ snaží oddeliť od ľudí zhromaždených na výzvy pravicových radikálov. Podujatie prebieha za prísnych bezpečnostných opatrení, no napriek tomu prišlo k viacerým blokádam i násilným stretom.
Hooligans are blocking the acces to the meeting point for @EuroPride.
— Rémy Bonny 🏳️🌈🇪🇺🇺🇦 (@RemyBonny) September 17, 2022
Police is getting nervous.
We don’t give up.
Ready for the fight.
Pride is protest.
✊🏳️🌈 pic.twitter.com/fg6al3Hc5F
K účastníkom Europride sa podľa srbských médií pripojili viacerí diplomati i poslanci Európskeho parlamentu. Zúčastniť sa chystala aj partnerka srbskej premiérky Any Brnabičovej. Práve premiérka mala dať organizátorom pochodu symbolickú záruku, že podujatie sa odohrá bezpečne a podľa plánu.
Police expel customers from a cafe/pub because they are within the EuroPride protected zone. pic.twitter.com/oSGJ2WICKp
— Revolution Radio ⚪ (@Freedom_Slips) September 17, 2022
K najväčším porušeniam verejného poriadku prišlo zo strany futbalových ultras a pravicových radikálov, ktorí sa zišli na protidemonštrácii a hádzali fľaše do policajtov snažiacich sa izolovať prívržencov oboch táborov. Niekoľko desiatok výtržníkov skončilo v rukách polície.
Anti-LGBT protesters attack police in Belgrade during EuroPride. pic.twitter.com/Q831NHTvlX
— Revolution Radio ⚪ (@Freedom_Slips) September 17, 2022
Práve obavy z násilných stretov boli hlavným dôvodom zákazu Europridu len štyri dni pred jeho konaním. Zrušenie pochodu podporovali aj motorkárske gangy, pravoslávni kňazi a veriaci spolu s krajne pravicovými nacionalistami. Srbsko je tradične konzervatívna krajina so silnou pravoslávnou cirkvou. Manželstvá homosexuálov nie sú v Srbsku právne uznané a homofóbia je tu stále hlboko zakorenená.