Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tímea Krauszová
7. septembra 2022 o 17:33
Čas čítania 2:25

6 mužov prepadlo auto, namierili zbraň na modelku a znásilnili ju. Modelka prežila peklo, v komentároch sa jej Slováci smejú

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Krátko po útoku sa zrútila a pokúsila sa siahnuť si na život.

Bývalá modelka a televízna hviezda Katie Price v pripravovanom dokumente pre britský Channel 4 spomína traumatizujúcu skúsenosť z roku 2018. V tom čase pracovala na projekte v Južnej Afrike, kde natáčala reality šou Quest Red, My Crazy Life pre ITV. Glamour modelku kedysi známu pod pseudonymom Jordan tam znásilnila skupina útočníkov, pričom na ňu mierili zbraňou.

O jej výpovedi informujú britské médiá Independent a Daily Mail. Zo zážitku sa dodnes spamätáva, krátko potom sa pokúsila spáchať samovraždu, psychiatri jej diagnostikovali posttraumatickú stresovú poruchu.

V komentároch pod príspevkom slovenských Topiek však ľudia jej skúsenosť nielenže spochybňujú, ale sa jej aj vysmievajú. Nejde o výnimočný jav, spochybňovanie a výsmech obetí sa na sociálnych sieťach deje často. Klikni sem pre viac informácií o tom, ako reagovať, keď ti niekto povie o násilí, ktoré prežil.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Katie Price (@katieprice)

Len zázrakom prežili

Price otvorene o tom, čo prežila, hovorí v dokumente Katie Price: Trauma and Me, ktorý má premiéru vo štvrtok. „Keby sme mali bezpečnostnú službu, mohli si poradiť so šiestimi chlapmi, ktorí nás prepadli, držali ma, namierili na mňa zbraň a znásilnili ma,“ hovorí 44-ročná matka piatich detí pre Channel 4. Dokument sa venuje tomu, čo sa stalo po útoku a ako sa s traumou po násilí známa modelka vyrovnala. Polícia produkčnému tímu neskôr povedala, že mali šťastie, že útok vôbec prežili.

12. decembra 2024 o 12:30 Čas čítania 7:24 „Riadne bomby máš. Silikóny?” Baron Štefánik údajne písal nevhodné správy 13 a 14-ročným dievčatám, jednému mal poslať svoje nudes „Riadne bomby máš. Silikóny?” Baron Štefánik údajne písal nevhodné správy 13 a 14-ročným dievčatám, jednému mal poslať svoje nudes

Cestou z Johannesburgu do Swazilandu skupina mužov prepadla ich autá, ktoré vyrabovali: sústredili sa na mobily, prenosné počítače, pasy, hotovosť a šperky. Zrejme len nedopatrením im nechali všetko príslušenstvo na natáčanie. Katie Price po útoku vyhodili z auta počas jazdy.

Krátko po tejto udalosti sa modelka v roku 2018 psychicky zrútila. „Mala som depresie, trpela som posttraumatickou stresovou poruchou a pokúsila som sa zabiť... Nechcela som tu byť,“ hovorí otvorene. Prepadla alkoholu a mala aj ťažkú nehodu pod vplyvom, ktorú však prežila. Keďže sa nemala s kým rozprávať, začala piť, hoci to spätne veľmi ľutuje. Svoju PTSD napokon začala riešiť, istý čas strávila na psychiatrickej klinike, zároveň dodnes chodí na terapiu a učila sa, ako sa s minulosťou vyrovnať. 

Reakcia Slovákov? Rasizmus a posmešky

Strach z toho, že ľudia im neuveria, prenesú na nich vinu alebo sa im budú posmievať, je jeden z hlavných dôvodov, prečo obete nenahlasujú sexuálne násilie. A to napriek tomu, že sexuálne násilie zažije na Slovensku každá 20. žena. Zdá sa však, že osveta je pri témach násilia a jeho prevencie stále veľmi dôležitá. Podľa komentárov pod príspevkom magazínu Topky, ktorý o prípade Katie Price takisto napísal článok, totiž ľudia obetiam stále neveria.

Nechýba tam niekoľko rasistických poznámok a stereotypov. Okrem toho modelke vyčítajú, že nemala do Afriky chodiť. Podľa ľudí v komentároch sa nemala „promenádovať“ či „ukazovať“ a vyčítajú jej, že si o znásilnenie koledovala.

Časť komentárov pod príspevkom magazínu Topky.
Časť komentárov pod príspevkom magazínu Topky. Zdroj: screenshot Facebook/Topky

Odborníci z oblasti sexuálnych zločinov však opakovane upozorňujú, že jediný, kto nesie zodpovednosť za násilie, je jeho páchateľ. Prenášanie viny na obete dokáže prehĺbiť ich psychickú traumu a zároveň ich môže odradiť od toho, aby o násilí vôbec niekedy povedali. Až dve tretiny obetí sa na políciu nikdy neobrátia.

10. decembra 2024 o 15:36 Čas čítania 4:08 Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu

Psychické problémy, úzkosti, depresia, problém nadväzovať zdravé vzťahy alebo aj PTSD, ktorou trpí Katie Price, môžu byť následkom fyzického alebo sexuálneho násilia. Refresher mesiace hovoril s viacerými ženami, ktoré prežili znásilnenie alebo inú formu sexuálneho násilia. Dodnes nesú následky toho, čím si museli prejsť. Klikni sem a prečítaj si viac o tom, čo ešte prispieva k tomu, že obete tieto skutky nenahlasujú na polícii.

Kontakty pre psychologickú a ďalšiu pomoc:
– Bezplatná 24-hodinová linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566
– Online poradňa Ligy za duševné zdravie
– Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
– Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska: 0903 519 550, [email protected] 
– Adresár koordinačno-metodického centra obsahuje kontakty pre každý kraj.
Domov
Zdieľať
Diskusia