Rekordné príjmy z predaja spôsobili rastúce ceny fosílnych palív, a to aj napriek zníženiu celkového objemu vývozu.
Rusko zarába na vývoze fosílnych palív viac, než vynakladá na vojnu na Ukrajine. Súčet príjmov z vývozu fosílnych palív z Ruska od začiatku vojny na Ukrajine prekonal celkový objem nákladov na inváziu do susednej krajiny. Podrobný výpočet ziskov a nákladov má na svedomí neziskové Centrum pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) so sídlom v Helsinkách.
Príjmy Ruska z predaja ropy, zemného plynu a uhlia dosiahli za šesť mesiacov od napadnutia Ukrajiny 158 miliárd eur. Odhadované náklady Kremľa na vojnu na Ukrajine sa za rovnaké obdobie vyšplhali „len“ na 100 miliárd.
Najväčším dovozcom je od začiatku vojny Európska únia, ktorá Rusku za dovoz palív zaplatila približne 85 miliárd eur. Nasleduje Čína s 35 miliardami a Turecko s 11 miliardami.
V rámci Európskej únie bolo za takmer pol roka od začiatku agresie najväčším dovozcom Nemecko, ktoré od Ruska nakúpilo fosílne palivá za 19 miliárd eur. Nasleduje ho Holandsko s transakciami vo výške 11,1 miliardy a Taliansko s akvizíciami za 8,6 miliardy.
Vedúci analytik CREA a jeden z autorov správy Lauri Myllyvirta poukazuje na to, že rekordné príjmy z predaja sú spôsobené rastúcimi cenami fosílnych palív, a to aj napriek znižovaniu objemu vývozu.
BREAKING: Russia earned EUR 93 billion in revenue from fossil fuel exports in the first 100 days of the invasion of Ukraine. The EU imported 61% of this, worth approximately 57 billion EUR.
— Centre for Research on Energy and Clean Air (@CREACleanAir) June 13, 2022
Read more: https://t.co/L9nFEQwl7Gpic.twitter.com/O6BYbgpT3w
Celkový objem exportu fosílnych palív z Ruska klesol za šesť mesiacov od vojny na Ukrajine o 18 %. Najvýraznejší pokles zaznamenalo Rusko do krajín Európskej únie, kam objem vývozu klesol o 35 %. Pokles objemov smerujúcich do Európy Rusko čiastočne nahrádza zvýšeným vývozom do Indie, Číny, Spojených arabských emirátov, Egypta a do Turecka.