Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Eduard Starkbauer TASR
6. augusta 2022 o 12:50
Čas čítania 1:06

Pripomíname si 77. výročie zhodenie atómovej bomby na Hirošimu. Podľa šéfa OSN sa aj dnes hrá ľudstvo s nabitou zbraňou

Kategória:
News
Uložiť Uložené
Pripomíname si 77. výročie zhodenie atómovej bomby na Hirošimu. Podľa šéfa OSN sa aj dnes hrá ľudstvo s nabitou zbraňou
Zdroj: TASR/AP

Na pietne stretnutie nepozvali predstaviteľov Ruska a Bieloruska.

Od zhodenia atómovej bomby americkou armádou na japonských civilistov v meste Hirošima dnes uplynulo 77 rokov. Tri dni po útoku na Hirošimu USA zhodili bombu na Nagasaki. Na spomienkovej akcii v Hirošime dnes generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred pretrvávajúcou hrozbou, ktorú naďalej predstavujú jadrové zbrane.

Gutteres vytýkal aj neúspešnú snahu o jadrové odzbrojenie. „Ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou. Krízy s vážnym jadrovým podtextom sa rýchlo šíria — od Blízkeho východu cez Kórejský polostrov až po ruskú inváziu na Ukrajinu.

OSN, Hirošima
Generálny tajomník OSN António Guterres počas minúty ticha. Zdroj: TASR/AP

V dôsledku ruskej agresie na Ukrajine sa mu dnes navyše perspektíva zníženia počtu takmer 13-tisíc existujúcich jadrových zbraní zdá len málo pravdepodobná. „Vždy musíme mať na pamäti hrôzy Hirošimy a uznať, že jediným riešením, ako sa zbaviť jadrovej hrozby, je nemať žiadne jadrové zbrane." 

25. novembra 2024 o 9:30 Čas čítania 8:20 Agenti CIA fingovali upírske vraždy, aby potlačili filipínske povstanie: z nepriateľských vojakov vysávali krv cez rany na krku Agenti CIA fingovali upírske vraždy, aby potlačili filipínske povstanie: z nepriateľských vojakov vysávali krv cez rany na krku

Starosta Hirošimy Kazumi Macui v Parku Mieru predstaviteľom 98 diplomacií sveta pripomenul paralelu utrpenia civilistov v Japonsku a dnes na Ukrajine. „Musíme sa okamžite postarať o to, aby všetky jadrové tlačidlá stratili význam.

Na spomienkovej akcii, na ktorú neboli pozvané delegácie Ruska a Bieloruska, sa zúčastnili pozostalí obetí a ich príbuzní. Zhromaždenie držalo za obete minútu ticha - 8:15 ráno tamojšieho času - teda v rovnakom čase, keď americký bombardér Enola Gay v roku 1945 zhodil na mesto atómovú bombu s názvom Little Boy.


Bezprostredne po výbuchu zahynulo takmer 80-tisíc ľudí. Do konca roka 1945 sa počet úmrtí v Hirošime zvýšil na takmer 140-tisíc a v roku 1950 dosiahol hranicu 200-tisíc. V ďalších rokoch pritom ľudia zomierali na choroby spôsobené rádioaktívnym ožiarením.

Domov
Zdieľať
Diskusia