Dôvodom je nedostatok surovín na trhu a mohla k tomu prispieť aj dvojročná pandémia koronavírusu.
Liekov na respiračné ochorenia v lekárňach ubúda. Problémy sú podľa lekární na strane dodávateľov, ktorým chýbajú suroviny. Napriek tomu, že lekárne chcú liek objednať, pre ich nedostatok to nie je možné. Keď aj lieky do regálov doplnia, znova sa vypredajú a musia čakať na ďalšiu dodávku, píšu Aktuality.
Pod súčasný problém sa podľa riaditeľa pre rozvoj obchodu Sína Niku mohla podpísať aj globálna situácia v logistických zásobovacích reťazcoch, ktorá neobchádza ani farmaceutický priemysel. Dopomohli k tomu podľa neho aj dva roky pandémie, keď opatrenia znižovali mobilitu ľudí.
Od februára je nedostupný aj jeden z najpredávanejších liekov Wobenzym. „Bohužiaľ, je to tak, aj oblasť farmácie zasiahol nedostatok surovín,“ potvrdil pre Aktuality šéf prevádzky lekární Pilulka Ľuboš Baran. Podľa neho však nejde len o posledné týždne, ale o dlhodobý stav, ktorý trvá približne od začiatku roka 2022.
Medzi ďalšie dlhodobo nedostupné lieky patrí napríklad aj Excipial či Daylong. Nedostatok je aj kalciového sirupu a lieku Olynth. Erdomed vraj majú ešte stále na sklade, no ide o posledné kusy. Aj ten bude podľa slov Ľuboša Barana čoskoro nedostupný.
„Snažíme sa v tomto prípade, pokiaľ vieme, že bude výpadok, naskladniť čo najviac posledných kusov. Aby sme daný produkt mohli ponúknuť našim zákazníkom a aby sme preklenuli obdobie nedostatku. Nie vždy sa to však podarí. Svojho času bol nedostupný napríklad aj Paralen,“ dodal.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková sa vyjadrila, že čo sa týka liekov bez nutnosti predpisu, na tie nemá ministerstvo dosah. „Ministerstvo zdravotníctva SR má tak možnosť riešiť nedostupnosť liekov zaradených v zozname kategorizovaných liekov. Nie je však v kompetencii rezortu riešiť nedostupnosť spôsobenú faktormi, ktoré nevieme my alebo držiteľ registrácie lieku ovplyvniť, ako je napríklad nedostatok surovín, výpadok vo výrobe, požiar či iná neočakávaná situácia,“ uviedla Lániková.