Hladiny mnohých vodných plôch a tokov sa dostali doslova na dno.
Dná mnohých riek a jazier, v ktorých kedysi bujneli čulé vodné ekosystémy, dnes môžeme prejsť suchou nohou. Zdroje obživy, závlahy, ale i dopravy a rekreácie vysychajú všade vo svete, Slovensko nevynímajúc. Okrem čoraz dlhších a extrémnejších období sucha sú na vine aj príliš vysoké nároky na čerpanie vody pre potreby priemyslu a poľnohospodárstva.
Dosahy klimatickej krízy sa zďaleka nedotýkajú všetkých ľudí rovnako. O jej závažnosti či dokonca existencii stále panujú medzi niektorými občanmi aj politikmi pochybnosti. Pri pohľade na dramatické poklesy hladín či úplné vyschnutie životodarných vodných plôch a tokov môžeme cítiť rozčarovanie i hnev. Ak sa však chceme ako ľudstvo vybrať správnym smerom, tieto poznatky sú nevyhnutné.
Aralské more (Kazachstan, Uzbekistan)
Drastické dosahy centralizovaného riadenia z čias Sovietskeho zväzu sa podpísali pod takmer úplné vyschnutie Aralského mora. Environmentálna katastrofa kedysi štvrtého najväčšieho jazera sveta sa začala v 70. rokoch. Hladina začala klesať v dôsledku prílišného odčerpávania vody, predovšetkým kvôli pestovaniu bavlny. Ostávajúca voda bola navyše príliš slaná.
K čiastočnej sanácii problému od roku 2005 prispela výstavba hrádze dlhej 13 kilometrov, ktorá drží ostávajúcu vodu v koryte a zabraňuje jej vsakovaniu do pieskov. Celková plocha sa však dnes scvrkla z pôvodných 68 000 km² len na 14 280 km².
Jazero Poopó (Bolívia)
Kedysi druhá najväčšia vodná plocha v Bolívii (po jazere Titicaca) vyschla úplne v roku 2015. Je tak zatiaľ ostatným prírastkom na celosvetovom zozname veľkých definitívne vyschnutých jazier. Dôvodom dramatického úbytku vody bola strata prítoku z andských ľadovcov, od ktorých bolo Poopó závislé.
Jazero Sawa (Irak)
Ľudská aktivita a klimatická zmena zmenili kedysi obľúbenú turistickú lokalitu v Iraku na púšť. Malé, len 5 km² rozsiahle jazero Sawa vyschlo podľa France 24 od roku 2014. Okrem takmer úplnej absencie zrážok a vysokého výparu sa pod jeho tohtoročné úplné vyschnutie podpísalo aj čerpanie vody do miestnej cementárne a továrne na soľ. Iracká vláda navyše v okolí jazera našla vyše tisíc ilegálnych studní čerpajúcich podzemnú vodu.