Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Jana Chovancová TASR
29. júla 2022, 14:09
Čas čítania 0:59

Pre horúčavy a sucho trpia na Slovensku takmer všetky druhy stromov. Listy im hnednú, stromy majú úpal

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Veľmi zle je na tom stredné Slovensko, stromy nemajú vodu v dosahu svojich koreňov a listy všetku vodu odparili.

Sucho a vysoké teploty, ktoré na Slovensku pretrvávajú už niekoľko týždňov, výrazne oslabili takmer všetky druhy drevín. Veľmi zle je na tom stredné Slovensko, približne od Banskej Bystrice smerom na Štiavnické vrchy a Javorie, uvádza Národné lesnícke centrum.

Stromy nemajú vodu v dosahu svojich koreňov a listy všetku vodu odparili. „V dôsledku chýbajúcej vody v pletivách listov listy uschýnajú od svojho okraja, listové stopky strácajú aktívny kontakt s vetvičkou a opadávajú,“ vysvetľuje centrum. Uvádza tiež, že stromy trpia úpalom. 


Trpia viaceré stromy, napríklad aj breza, ktorá je považovaná za odolnú drevinu. Ďalej sú to buk, lipa, javor, hrab, agát a v nasledujúcich dňoch bude trpieť aj dub. Oslabené sú aj ihličnaté stromy, no na nich sa to prejaví neskôr. Budú náchylnejšie na podkôrny hmyz, akým je napríklad lykožrút smrekový.

Anketa:
Vedel si, že aj stromy môžu mať úpal?
Áno
Nie
Áno
38 %
Nie
63 %

Poškodené porasty sa nachádzajú na celom území Slovenska a prvé schnutie listov spozorovali už začiatkom júla. „Teraz možno vidieť farebné zmeny listov na desiatkach hektárov súvislých lesov,“ poukázalo Národné lesnícke centrum. Väčšina stromov má zatiaľ suché listy iba na vrcholkoch korún, no tie v strede sú zatiaľ zelené. Takéto stromy môžu podľa NLC na budúci rok ešte zregenerovať.


Sucho zapríčiňuje aj poruchy vo výžive a stromy si tým netvoria obranné látky proti biotickým škodcom. To sa podľa odborníkov prejaví koncom leta a bude pretrvávať celý budúci rok ich zvýšeným výskytom na oslabených stromoch, a to na smreku a buku. Spolu so štátnym podnikom Lesy SR upozorňujú aj na lykožrúta smrekového, ktorý má v týchto podmienkach ideálnu príležitosť na šírenie.

Strom napadnutý lykožrútom.
Strom napadnutý lykožrútom. Zdroj: Facebook/Národné lesnícke centrum
Domov
Zdieľať
Diskusia