Severné Slovensko čelí rozsiahlemu suchu, ktoré však zatiaľ nemá dosah na dodávky pitnej vody.
Problémy s plynulou dodávkou pitnej vody v súvislosti s aktuálnym suchom zatiaľ na Orave a na Liptove nezaznamenali.
V regióne v pôsobnosti Liptovskej vodárenskej spoločnosti sú podľa generálneho riaditeľa Mateja Géciho dostatočné zásoby vody. „Preto sme zatiaľ nemuseli pristúpiť ani k opatreniam, ani k náhradnému zásobovaniu vodou našich zákazníkov,“ skonštatoval.
Vývoj výdatnosti prameňov sleduje aj Vodárenská spoločnosť Ružomberok. „Zaznamenávame mierny pokles výdatnosti, ale nie taký dramatický, aby sme museli pristúpiť k obmedzeniam spotreby pitnej vody,“ priblížil riaditeľ spoločnosti Milan Mojš.
Oravská vodárenská spoločnosť monitoruje výdatnosť vodných zdrojov pravidelne. „Aj my sme zaznamenali znižovanie, ale v súčasnosti neevidujeme problémy s plynulou dodávkou pitnej vody,“ informoval generálny riaditeľ OVS Jozef Revaj.
More than half of territory in the European Union was at risk of drought at the end of June, researchers from the European Commission warn in a new report. https://t.co/MrZlRUjn2m
— dpa news agency (@dpa_intl) July 18, 2022
Sucho ohrozuje takmer polovicu územia Európskej únie
Takmer polovicu územia Európskej únie ohrozuje sucho. V pondelok na to upozornili vedci pracujúci pre Európsku komisiu, pričom juhozápadnú Európu už niekoľko dní sužujú vyčerpávajúce horúčavy, ktorých následkom na mnohých miestach vznikajú požiare.
Spoločné výskumné centrum Európskej komisie v správe pre júl zaradilo 46 percent územia EÚ ako ohrozené suchom, z toho 11 percent už nedostatkom vody priamo trpí.
Najhoršie je na tom Taliansko s tým, že sucho najviac ohrozuje nížinu okolo rieky Pád na severe krajiny.
V Španielsku sú nádrže vody naplnené len na 69 percent desaťročného priemeru, v Portugalsku sú nádrže vodných elektrární naplnené len z polovice.
Nedostatok vody a vlna horúčav znižuje úrodu poľnohospodárskych plodín vo Francúzsku, Rumunsku, Španielsku, Portugalsku a Taliansku.
Súčasný typ počasia s vysokými teplotami má pokračovať, čo prehĺbi už aj tak veľmi kritickú situáciu s dôsledkami v poľnohospodárstve, energetike a znižovaní podzemných zásob vody, uvádza sa v správe vedcov.