Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. júna 2022, 14:25
Čas čítania 0:52
Martin Adam Pavlík

Až 67 percent Slovákov je nespokojných s tým, ako funguje demokracia v ich krajine. Ide o najnegatívnejší postoj z celej EÚ

Až 67 percent Slovákov je nespokojných s tým, ako funguje demokracia v ich krajine. Ide o najnegatívnejší postoj z celej EÚ
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
ZAUJÍMAVOSTI DEMOKRACIA EURÓPSKA ÚNIA SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Nový prieskum nepriniesol najlepšie výsledky.

Ako píše Euractiv, nový prieskum eurobarometra ukázal, že 67 percent Slovákov nie je spokojných s tým, ako funguje demokracia v ich krajine. Ich nespokojnosť sa od jesene zvýšila o 4 percentá a ide zároveň o najnegatívnejší postoj k domácej demokracii v celej Európskej únii (EÚ). Priemer EÚ sa momentálne drží na 38 percentách.

Až 62 percent Slovákov sa takisto vyjadrilo negatívne pri otázke, či sa veci hýbu v našej krajine správnym alebo nesprávnym smerom. Horšie ako my to vidia už len v Grécku a Chorvátsku. Na druhom, taktiež nie práve lichotivom mieste sme sa objavili aj v štatistikách pri otázke spokojnosti s demokraciou v celej Európskej únii. Kriticky sa vyjadrilo až 53 percent opýtaných Slovákov.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Christian Lue


Paradoxne, prieskum priniesol aj pozitívne správy. Až 56 percent našich obyvateľov totiž povedalo, že by sa pravdepodobne zúčastnilo na eurovoľbách, ak by sa konali budúci týždeň. Ide o výrazný posun vpred od jesene, keď by sa na nich zúčastnilo len 38 percent opýtaných.

Slovensko napriek tomu ako jediná krajina nepovažuje eurovoľby za najlepší spôsob vyjadrenia svojho názoru na európskej úrovni. Ako jediná krajina považujeme za lepšie podpísanie petície. Dvojpercentný vzostup v každom prípade nastal aj pri kladnej odpovedi na otázku, či je členstvo v EÚ pre Slovensko dobré (41 percent). Dobrým znamením sa javí aspoň fakt, že 49 percent Slovákov vníma členstvo v EÚ ako dôležité.

Domov
Zdieľať
Diskusia