Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Tímea Krauszová TASR
11. apríla 2022, 18:43
Čas čítania 1:12

Eduard Heger pripustil, že na Ukrajinu pošleme aj stíhačky MiG-29

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Podľa premiéra už prebiehajú aj rokovania o zabezpečení vzdušného priestoru Slovenska.

Premiér Eduard Heger sa v pondelok stretol s belgickým predsedom vlády Alexandrom De Croom. Heger po stretnutí povedal, že podporuje Ukrajinu v jej záujme stať sa členom Európskej únie.

Pomáhať Ukrajine však chce Slovensko naďalej aj počas prebiehajúcej vojny. Premiér Heger v tejto súvislosti nevylučuje, že na Ukrajinu pošleme ďalšiu techniku. Po systéme S-300 by mohli od nás získať aj stíhačky MiG-29. Či by šlo o darovanie alebo odpredaj, zatiaľ nie je jasné.

Pomôcť Ukrajine, odpútať sa od Ruska

Poskytnutie slovenských stíhačiek MiG-29 podľa slovenského premiéra prichádza do úvahy. Poukázal na rizikovosť sovietskej techniky po agresii Ruska na Ukrajine. Takisto povedal, že už prebiehajú rokovania s partnermi o zabezpečení vzdušného priestoru Slovenska. Verí, že o výsledkoch by mohli informovať v priebehu niekoľkých týždňov.

Jaroslav Naď v RTVS na túto tému vyhlásil, že v hre je otázka, aby slovenský vzdušný priestor chránili poľské stíhačky, kým na Slovensko nedoručia zazmluvnené americké stroje. Okrem toho povedal, že migy máme problém servisovať, pretože čoraz viac ruských technikov, ktorí obsluhovali stíhačky, odchádza domov. „Čoskoro bude problém udržať migy vo vzduchu,“ upozornil minister s tým, že čím skôr tieto stíhačky uzemníme, tým lepšie.

Pomôcť by nám mohlo aj Belgicko

V  prípade návrhu NATO na ďalšie posilnenie východnej hranice Aliancie by bolo Belgicko ochotné poslať svojich vojakov na Slovensko, vyhlásil De Croo. Zdôraznil, že bezpečnosť v Európe je kolektívna otázka, a povedal, že sa bude usilovať urobiť všetko pre ukončenie vojny, ktorú rozpútalo Rusko.

8. apríla 2024, 19:00 Čas čítania 8:10 Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov Ako Rusi fanatizujú ukrajinské deti na okupovaných územiach a robia z nich zabijakov

Pomôcť tomu majú aj dobre mierené a udržateľné sankcie voči Rusku, keďže sa očakáva, že vojna potrvá dlho. Sankcie majú poškodiť ruskú ekonomiku, ale treba ochrániť naše obyvateľstvo, povedal po stretnutí s Hegerom. Premiéri v pondelok rozoberali aj prípadné odpojenie sa od plynu a ropy z Ruska. Pri tom by mali štáty podľa Hegera spolupracovať. Priestor na spoluprácu vidia v oblasti jadrovej energie či vodíka.

Domov
Zdieľať
Diskusia