Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 30. 11. 2021 meniny má Ondrej, Andrej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton…
Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa…
Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
Zaujímavosti - Zahraničné

Nezaočkovaní nesmú vychádzať po 20.00 h verzus žiadne obmedzenia. Aké opatrenia proti koronavírusu dnes platia v Európe?

V rámci Európy sa opatrenia proti koronavírusu líšia a Slovensko na tom nie je tak zle, ako by niekto chcel vykresliť.

Adam Novosad
22. október 2021, 10:30 Čas čítania: 6:20
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Zaujímavosti - Zahraničné
0
Adam Novosad
22. október 2021, 10:30
Čas čítania: 6:20

Nezaočkovaní nesmú vychádzať po 20.00 h verzus žiadne obmedzenia. Aké opatrenia proti koronavírusu dnes platia v Európe?

V rámci Európy sa opatrenia proti koronavírusu líšia a Slovensko na tom nie je tak zle, ako by niekto chcel vykresliť.

Adam Novosad
22. október 2021, 10:30
Čas čítania: 6:20
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok

Polovica Európy zrušila všetky opatrenia a žije život, ako keby sa pandémia koronavírusu skončila. Druhá polovica Európy sa začína čoraz viac topiť v zhoršujúcej sa epidemickej situácii.

 

Slovensko aktuálne stojí uprostred barikády, ale čím ďalej, tým viac sa podobá na krajiny ako Rumunsko, kde momentálne pre nezaočkovaných zaviedli nočný zákaz vychádzania, zatiaľ čo očkovaní môžu pokojne pokračovať v nočnom živote. 

 

Pripravili sme praktický prehľad situácie 10 krajín zo stredu, severu aj z juhu Európy, ktoré sa líšia mierou zaočkovanosti, ale v nadväznosti najmä v tom, ako tam dnes vyzerá spoločenský život. Niekde sa žije, inde sa momentálne prežíva s obavami, či nepríde naozaj tvrdý lockdown.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2697 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC
V tomto článku si prečítaš:
  • Ktorá krajina vyžaduje na vstup platné zdravotné poistenie na covid.
  • Prečo už v Nórsku neplatia žiadne opatrenia ani odporúčania týkajúce sa pandémie.
  • V ktorej krajine zaviedli nočný zákaz vychádzania pre nezaočkovaných.
  • Čo pre obyvateľov Dánska znamená, že majú zaočkovanosť nad 75 percent.
  • Ako sa situácia vyvíja v susedných krajinách, ako sú Rakúsko či Maďarsko.
  • Ako sa v Bulharsku žije so zaočkovanosťou pod 20 percent.

 

Odoberanie testu. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

 

Ukrajina

Ukrajina má dnes zaočkovaných 17 percent populácie. Oproti ostatným susedným krajinám, ako sú Poľsko, Česko, Maďarsko či Rakúsko, zažíva Ukrajina najrapídnejší nárast nových prípadov. V uplynulých dňoch pribudlo viac ako 22-tisíc prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie. V posledných 7 dňoch eviduje 235 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

 

Ukrajina vyžaduje na vstup do krajiny platné zdravotné poistenie od poisťovacej spoločnosti, ktorá pôsobí na jej území. Vláda vyžaduje nosenie rúšok od každého vo veku nad 6 rokov, pravidelnú dezinfekciu, vyhýbanie sa preplneným miestam, dokonca odporúča aj používanie jednorazových rukavíc a dodržiavanie bezpečného 1,5-metrového odstupu.

 

Vláda rozdeľuje jednotlivé regióny podľa farieb na základe epidemickej situácie. V zelených zónach je nutné udržiavať odstupy a nosiť rúška, ale v žltých a oranžových zónach platia prísnejšie kapacitné obmedzenia. V červených zónach sú zatvorené nákupné centrá, reštaurácie môžu fungovať len na dovoz jedla a zatvorené musia zostať aj posilňovne či kultúrne inštitúcie.

 

Nórsko

Nórsko má dnes zaočkovaných 73,9 percenta populácie. V porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy aktuálne nezažíva nárast prípadov, práve naopak, od svojho maxima sa vzďaľuje. Úrady hlásia 53 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 7 dní.

 

Nórsko od konca septembra a začiatku októbra zrušilo takmer všetky opatrenia či nariadenia, ktoré predtým slúžili na boj s koronavírusom, navyše vláda zrušila aj odporúčania a vďaka vysokej miere zaočkovanosti obyvateľom oznámila, aby opätovne začali žiť ako pred pandémiou.

 

V krajine dnes nepotrebuješ udržiavať žiadny bezpečný odstup 1,5 metra od ostatných ľudí, môžeš sa voľne stretávať s kýmkoľvek a covidové certifikáty sa nevyžadujú na žiadnych podujatiach. Nórsko však certifikáty stále vyžaduje na vstup do krajiny, ak neprichádzaš z menej rizikových krajín, odkiaľ môžeš pricestovať aj bez očkovania či testu. 

 

Zdroj: Pexels.com

 

Rumunsko

Rumunsko má dnes zaočkovaných 29,2 percenta populácie. V porovnaní s Ukrajinou, ktorá sa v priemerných prírastkoch šplhá na historické maximá zo začiatku pandémie, sa Rumunsko cez svoje doterajšie rekordy prešvihlo.

Denne v Rumunsku na koronavírus zomiera viac ako 360 ľudí. Úrady hlásia až 543 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 7 dní, čo je násobne viac ako Slovensko s incidenciou 266 prípadov za uplynulý týždeň.
 

 

Rumunský prezident Klaus Iohannis označil epidemickú situáciu v krajine za katastrofickú. Školy sa od budúceho pondelka zatvoria na dva týždne, obmedzuje sa nočné vychádzanie, ktoré bude umožnené len zaočkovaným osobám, a drvivá väčšina akýchkoľvek sociálnych aktivít bude vyžadovať preukázanie sa zeleným certifikátom potvrdzujúcim vakcináciu.

 

Vláda bude opätovne vyžadovať nosenie rúšok vo všetkých verejných priestoroch a priestranstvách, pričom prezident Iohaniss ohlásil, že opatrenia budú tvrdé až dovtedy, kým sa nedá zaočkovať dostatočný počet ľudí. Rumunsko sa minulý týždeň stalo krajinou s najvyššou mierou úmrtnosti na covid-19 na celom svete.

 

Dánsko

Dánsko má dnes zaočkovaných 75,8 percenta populácie. Na rozdiel od Švédska aj Nórska momentálne zažíva mierny nárast prípadov. Úrady hlásia 93 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 7 dní. 

 

Dánsko bolo jednou z prvých krajín Európskej únie, ktoré sa vďaka vysokej zaočkovanosti rozhodli zrušiť drvivú väčšinu opatrení zavedených na boj proti koronavírusu. Vláda vyhlásila, že na základe vysokej úrovne vakcinácie už Dánsko nemusí ochorenie covid-19 považovať za závažný spoločenský problém.

 

Nosenie rúšok nie je povinné, ale jednotlivé prevádzky môžu rúška vyžadovať v rámci individuálnej iniciatívy. Vláda obyvateľov aj návštevníkov prosí, aby dodržiavali bezpečný odstup, ale ide skôr o symbolické odporúčanie než o príkaz. V krajine dnes neplatia špecifické pandemické opatrenia na celoštátnej úrovni.

 

V súčasnosti zostávajú v platnosti len špecifické pravidlá vstupu do krajiny. Dánsko klasifikuje jednotlivé krajiny v štyroch farbách – zelenej, žltej, oranžovej a červenej. Od 25. októbra plánuje Dánsko znormalizovať svoje cestovné odporúčania, čo znamená, že pri hodnotení krajín po celom svete bude ministerstvo zahraničných vecí brať do úvahy výlučne bezpečnostnú situáciu, nie epidemiologický vývoj v danej destinácii.

 

Zdroj: Facebook/Subclub Bratislava

 

Maďarsko

Maďarsko má dnes zaočkovaných 63,9 percenta populácie. V posledných týždňoch stúpa počet nových prípadov aj u našich južných susedov, keď miestne úrady odhalili 83 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za uplynulých 7 dní.

 

Napriek zhoršujúcej sa epidemickej situácii Maďarsko nateraz nezavádza prísnejšie opatrenia. Už od začiatku júla zrušila vláda povinnosť nosiť rúška v obchodoch, interiéroch aj MHD, a tak je dnes ochrana tváre vyžadovaná len v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach.

 

Na vstup do hotelov, reštaurácií či na kultúrne podujatia nie je aktuálne vyžadované preukázať sa imunitným preukazom. V platnosti zostávajú najmä kapacitné obmedzenia na rôznych športových podujatiach, rovnako ako potreba preukázať sa imunitným preukazom.

 

Česko

Česko má dnes zaočkovaných 55,9 percenta populácie. Aj tu v posledných týždňoch pribúdajú nové prípady rýchlejšie ako počas letných mesiacov. Úrady hlásia 120 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 7 dní.

 

V porovnaní so Slovenskom zaočkovala Česká republika výrazne viac obyvateľov, vďaka čomu si už od leta užíva uvoľnené opatrenia. Vláda odporúča, aby ľudia za každých okolností na verejnosti udržiavali dvojmetrové rozstupy a povinné zostáva nosenie respirátorov v interiéroch, obchodoch, vo verejnej doprave, ale aj v múzeách či galériách.

 

Väčšina prevádzok a služieb zostáva otvorená za dodržiavania prísnych hygienických opatrení, rovnako ako udržiavania rozstupov. V reštauráciách aj baroch musia prevádzkari zabezpečiť rozstupy, prípadne aj dodržiavať kapacitné limity. V reštauráciách napríklad môže pri jednom stole sedieť maximálne 6 osôb, ak nejde o ľudí z rovnakej domácnosti.

 

Zdroj: TASR/AP

 

Švédsko

Švédsko má dnes zaočkovaných 69,3 percenta populácie. Podobne ako Nórsko, aj Švédsko momentálne zažíva prepad v rámci prírastku nových prípadov. Úrady hlásia 39 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 7 dní.

 

Na vstup do Švédska v súčasnosti potrebuješ covidový certifikát, ktorý preukazuje, že si plne zaočkovaný, prekonal si koronavírus alebo máš čerstvý negatívny test.

 

V krajine aktuálne neplatia žiadne špeciálne pravidlá ani opatrenia, ktoré by bolo potrebné dodržiavať, pretože vláda od 29. septembra zrušila drvivú väčšinu nariadení ako viaceré severské krajiny.

 

Portál švédskej vlády upozorňuje, že každý so symptómami koronavírusu by mal zostať v domácej izolácii. Špeciálne upozornenie adresuje nezaočkovaným osobám, ktoré majú podľa vlády väčšiu zodpovednosť, a tak by si mali udržiavať odstup od ostatných ľudí a najmä sa vyhnúť blízkemu kontaktu s ľuďmi nad 70 rokov a s rizikovými skupinami.

 

 

Poľsko

Poľsko má dnes zaočkovaných 50,5 percenta populácie. Momentálne sa v krajine zhoršuje epidemická situácia, pretože Poľsko eviduje najvyšší počet nových denných prírastkov pozitívnych prípadov od mája tohto roka. Úrady hlásia 66 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 7 dní.

 

V obchodoch, vo verejnej doprave či v kinách vyžaduje vláda nosenie rúšok alebo respirátorov, ktoré musia prekrývať nos aj ústa. Po celej krajine aktuálne platia kapacitné obmedzenia v rôznych prevádzkach aj službách. Na uliciach je nutné udržiavať bezpečný odstup minimálne 1,5 metra medzi chodcami.

 

V nočných kluboch platí kapacitné obmedzenie maximálne 150 osôb, múzeá či galérie môžu púšťať len jednu osobu na 10 štvorcových metrov rozlohy a takéto kapacitné obmedzenia platia prakticky v každom aspekte verejného sociálneho života. Na verejných priestranstvách sa môže stretnúť maximálne 150 ľudí, ktorí medzi sebou musia udržiavať bezpečný odstup. Zaujímavosťou je, že do limitu 150 ľudí sa nepočítajú očkované osoby.

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Rakúsko

Rakúsko má dnes zaočkovaných 63,4 percenta populácie. Krajina zažíva jeden z agresívnejších nárastov spomedzi štátov nachádzajúcich sa okolo Slovenska, pretože úrady hlásia najvyššie prírastky prípadov od marca tohto roka. Za posledných 7 dní pribudlo priemerne 196 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

 

Už niekoľko mesiacov sa Rakúsko riadi pravidlom 3G, ktoré funguje rovnako ako náš režim OTP – treba sa preukázať potvrdením o očkovaní, čerstvým negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní koronavírusu. Toto pravidlo treba splniť na vstup do prevádzok, služieb či reštaurácií.  

 

Nezaočkované osoby musia podľa pravidiel nosiť respirátor FFP2 vo všetkých obchodoch aj na verejných podujatiach, zatiaľ čo očkované osoby takúto povinnosť udelenú nemajú.

 

Zhoršujúca sa situácia bude pravidlo 3G redukovať na pravidlo 2G, keď už nebudú stačiť testy, ale iba očkovanie alebo potvrdenie o prekonaní koronavírusu. Rakúsko aktuálne opatrenia sprísňuje podľa situácie v nemocniciach, kde monitoruje počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vo Viedni môžu platiť prísnejšie pravidlá ako všeobecne v krajine.

 

 

Bulharsko

Bulharsko má dnes zaočkovaných 18,9 percenta populácie. V porovnaní so svojimi susedmi z Rumunska sa situácia zhoršuje menej dramaticky, ale Bulharsko spoľahlivo kráča naspäť k prekonávaniu historických rekordov v počte nových prípadov. Úrady dnes hlásia 326 prípadov na 100-tisíc obyvateľov za posledných 7 dní.

 

Bulharsko aktuálne patrí medzi krajiny Európy s najnižšou zaočkovanosťou, proti čomu sa vo svetle zhoršujúcej sa epidemickej situácie tamojšia vláda rozhodla zabojovať novými opatreniami.

 

Od 21. októbra je na vstup do reštaurácií, múzeí či na športové podujatia potrebný covid preukaz, ktorý potvrdzuje vakcináciu, potvrdenie o prekonaní koronavírusu alebo čerstvý negatívny test. Reštaurácie môžu využívať len 50 percent kapacity a otvorené môžu byť maximálne do 23.00 h.

 

Vo vnútorných priestoroch je povinné nosiť rúško. Vo vonkajších priestoroch a priestranstvách je nutné nasadiť si rúško, ak si medzi sebou osoby nevedia udržať odstup minimálne 1,5 metra. Do 30. novembra Bulharsko vyhlásilo núdzovú epidemickú situáciu, ktorá umožňuje opatrenia sprísňovať rýchlejšie a efektívnejšie.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Pixabay
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino pozadie Rihanna pózuje v pyžame vlastnej značky, ktoré odhaľuje speváčkino…
Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili tisíce fanúšikov Elliot Page je spokojný so svojím telom. Na Instagrame ho podporili…
Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal rakovinu Zomrel Virgil Abloh. 41-ročný kreatívny riaditeľ Louis Vuitton mal…
Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej veľmi mierne Juhoafrická lekárka opisuje príznaky omikronu. Príznaky sú podľa nej…
Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh Hľadáme lokalizátora/ku obsahu na anglicky hovoriaci trh
PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci. Zakáže vychádzanie a zatvorí všetky prevádzky PREHĽAD: Vláda schválila núdzový stav, začne platiť od polnoci.…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť