Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 6. 5. 2021 meniny má Hermína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie

Matovič nehovoril pravdu, Rusi nás nevyzvali pre hodnotenie ŠÚKL-u. Prezidentka Čaputová vnáša svetlo do kauzy okolo Sputnika V

6. apríla prišiel na Slovensko list z Ruska, v ktorom nás tamojšie úrady požiadali o vrátenie neregistrovanej vakcíny. Dôvodom však nebolo hodnotenie ŠÚKL-u, ako tvrdil Igor Matovič.

Viktor Kniš
15. apríl 2021, 12:19 Čas čítania: 4:18
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zdravie
0
Viktor Kniš
15. apríl 2021, 12:19
Čas čítania: 4:18

Matovič nehovoril pravdu, Rusi nás nevyzvali pre hodnotenie ŠÚKL-u. Prezidentka Čaputová vnáša svetlo do kauzy okolo Sputnika V

6. apríla prišiel na Slovensko list z Ruska, v ktorom nás tamojšie úrady požiadali o vrátenie neregistrovanej vakcíny. Dôvodom však nebolo hodnotenie ŠÚKL-u, ako tvrdil Igor Matovič.

Viktor Kniš
15. apríl 2021, 12:19
Čas čítania: 4:18
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Igor Matovič tvrdí, že Rusi sa cítia mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete. Na základe listu zo 6. apríla navštívil Moskvu, kde sa mu podľa jeho slov podarilo vyrokovať, aby sme vakcínu vrátiť nemuseli.

 

Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že v liste zo 6. apríla, ktorý si vyžiadala spoločne so zmluvou o Sputniku V na preštudovanie, sa nepíše o zlyhaní ŠÚKL-u a ruská strana nežiada svoje vakcíny proti koronavírusu späť na základe hodnotenia nášho ústavu. 

 

 

„Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ povedala Čaputová vo štvrtkovom vyhlásení. Konštatuje, že zmluvu o nákupe vakcín je za istých okolností možné sprístupniť verejnosti. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo si prezidentka myslí, že Igor Matovič nehovoril pravdu, keď obvinil z požiadavky vrátiť vakcíny do Ruska ŠÚKL.
  • Ako sa v posledných dňoch správal na tlačových konferenciách Igor Matovič a v ktorých momentoch sa ukázalo, že odmieta odpovedať na otázky.
  • Ako sa stavia k problému predseda vlády a minister zdravotníctva.
  • Čo tvrdí ruská strana na Twitteri. 
  • Kto bude posudzovať možnosť zverejnenia zmlúv a prečo existujú pochybnosti.

Zuzana Čaputová: Nie je pravda, že by sme vakcíny museli vrátiť pre pochybenie ŠÚKL-u

Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala ministra zdravotníctva o možnosť preštudovať si zmluvu na nákup vakcíny Sputnik V. Po jej dôkladnej analýze v rámci tlačového vyhlásenia skonštatovala, že Prezidentský palác vidí možnosť sprístupniť zmluvu verejnosti. „Podľa môjho názoru ide o zmluvu, ktorá by mala byť príslušným spôsobom povinne zverejnená. Je na rozhodnutí toho, kto zmluvu uzavrel, aby k tomu urobil všetky kroky,“ skonštatovala hlava štátu. 

 

Okrem zmluvy si vyžiadala aj list zo 6. apríla, ktorým Rusi vyzvali Slovensko, aby vrátilo 200-tisíc vakcín Sputnik V. 

 

„Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, vraj bolo to, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ povedala prezidentka. Viac svetla podľa nej vnesie do kauzy zverejnenie zmluvy. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1956 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
EÚ zakazuje krivé uhorky a zabíjačky, za všetko môže Brusel. TOP 5 mýtov o Európskej únii EÚ zakazuje krivé uhorky a zabíjačky, za všetko môže Brusel. TOP 5 mýtov o Európskej únii
V Dubaji nestačí len dobre vyzerať, hovorí Slovenka, ktorá pracuje pre svetovú hviezdu Supercar BlondieV Dubaji nestačí len dobre vyzerať, hovorí Slovenka, ktorá pracuje pre svetovú hviezdu Supercar Blondie
Matovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 % rozbíja koalíciu a pomáha Ficovi. Spôsobil by daňové úniky a detí sa viac rodiť nebudeMatovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 % rozbíja koalíciu a pomáha Ficovi. Spôsobil by daňové úniky a detí sa viac rodiť nebude
VIAC
Zdroj: TASR

 

Matovič na otázky neodpovedá

Igor Matovič neodpovedá na otázky novinárov dlhodobo. Deviateho apríla zmenilo ministerstvo financií jeho tlačovú besedu na tlačové vyhlásenie, čím neumožnilo novinárom pozvaným na pôvodnú „besedu“ klásť otázky. Následne novinárov vymkli, aby neprenasledovali ministra financií na chodbe.

 

Na začiatku týždňa zorganizovalo ministerstvo zdravotníctva tlačovú konferenciu, na ktorej sa zúčastnili predseda vlády Eduard Heger, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií Igor Matovič. Uvoľňovanie opatrení oznamoval práve Matovič, na otázky o Sputniku odpovedať odmietol.

 

Povedal, že tlačovú konferenciu o vakcíne Sputnik V urobí až vtedy, keď ho médiá prestanú „lynčovať“. „Slovensko žije šesť dní lynčovaním alebo až prekypovaním nenávisti k Igorovi Matovičovi. Skúste sa pozrieť do médií, čo na túto tému popísali, a porovnať to s realitou, ako som sa vyjadril ja. Bol som obvinený z čohokoľvek a som permanentne vystavený vulgárnym vyhrážkam pána Baťa, hoci som na pani Baťovú nepovedal ani slovo,“ vysvetlil Matovič.

 

Dodal, že nemá chuť urobiť tlačovku, keď vidí, čo píšu médiá, a keď bude vidieť, že nenávisť opadla, všetky nejasnosti vysvetlí. Naznačil, že by sa mohla konať v stredu, to sa však nestalo a ani včera po rokovaní vlády Igor Matovič pred médiá nepredstúpil. V posledných dňoch nepublikoval ani žiadne statusy na sociálnej sieti Facebook, ako má vo zvyku.

 

Zdroj: TASR

Aj tweety z Ruska tvrdia čosi iné

Igor Matovič odcestoval do Moskvy deň po tom, ako prišiel na Slovensko list od tamojších úradov, aby riešil porušenie zmluvy, ktorú okrem signatárov zatiaľ videla len prezidentka Zuzana Čaputová. Keď sa rokovanie Matoviča a ruskej strany zastupovanej Kirillom Dmitrievom skončilo, na oficiálnom twitterovom účte Sputnika V pribudli príspevky o tom, ako náš ŠÚKL porušil zmluvu, šíri hoaxy a poškodzuje dobré meno ruskej vakcíny vo svete. 

 

„GRATULUJEM, IDIOTI! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“ odkázal bývalý predseda vlády na Facebooku krátko po tom, čo oficiálny profil ruskej vakcíny Sputnik V na Twitteri oznámil, že Slovensko musí vrátiť 200-tisíc dávok vakcíny. 

 

ŠÚKL odmieta tvrdenia Rusov o porušení zmluvy pri vakcíne Sputnik V a jedným dychom dodáva, že zmluvu medzi slovenskou stranou a ruskou stranou nikdy nevidel. „ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá,“ napísal ústav na Facebooku s tým, že napriek tomu sa pustil do preverovania.

 

Rusi mali podľa tweetov problém aj s tým, aké laboratóriá si ŠÚKL vybral na spoluprácu. „Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli,“ upozornil ústav. Dnes je však jasné, že v liste sa na preverovanie šarže neregistrovanými laboratóriami nesťažovali. 

 

Zdroj: Sputnik V/Twitter

Lengvarský veľa nepovedal

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odmietol informácie prezidentky Zuzany Čaputovej o zmluve o Sputniku komentovať. Zverejnenie zmluvy k nákupu očkovacej látky Sputnik V medzi Slovenskom a výrobcom vakcíny rezort aktuálne analyzuje.

 

Čiastkové informácie vzhľadom na aktuálne zmluvné podmienky ministerstvo v tejto chvíli odmietlo komentovať. 

 

Používanie vakcíny Lengvarský odobrí vtedy, keď bude odborníkmi, ale aj vnútorne presvedčený o jej bezpečnosti. O vakcíne sa chce rozprávať aj so šéfkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou.


To, či prípadne vakcínu poslať späť do Ruska, podľa ministra témou na vláde nebolo. Nekomentoval, či je zmluva iba v prospech výrobcu Sputnika V, a nevedel odpovedať na otázku, kedy presne sme za vakcínu Sputnik V ako štát zaplatili, aj keď sa tak podľa neho už stalo. Ani Eduard Heger na túto otázku neodpovedal.

 

Lengvarský predpokladá, že ďalšia dodávka týchto vakcín na Slovensko neprišla preto, lebo očkovacia látka sa ešte nevyužíva. Povolenie, ktoré bolo k Sputniku vydané, podliehalo podľa Lengvarského schváleniu v laboratóriách.

 

Zdroj: TASR

Zatiaľ nevedia, či zmluvu zverejnia. Zisťovať to bude aj vicepremiér pre legislatívu Holý

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dostane na nahliadnutie zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Pri jej posúdení sa bude zameriavať na to, či by zmluva nemala byť zverejnená, a na podmienky pre zmluvné strany.

 

„Na vláde sme sa dohodli, že odborníci z troch ministerstiev posúdia, či sa zmluva zverejniť dá alebo nedá na základe klauzuly. Spravia právnu analýzu, na základe ktorej nás oboznámia s ďalším postupom,“ povedala Refresheru Veronika Remišová v rozhovore. Šéfka strany Za ľudí je za to, aby sa zverejnili všetky zmluvy o vakcínach vrátane tých, ktoré podpísala Európska únia s Pfizerom alebo Modernou. 

 

Zmluvu bude posudzovať aj vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý, ktorý sa preslávil okrem iného aj kauzou, v rámci ktorej odmietol zverejniť analýzy, na základe ktorých dostala jeho firma od ŽSR 350-tisíc eur. Analýzy nezverejnili do dnešného dňa, aj keď to Igor Matovič a Boris Kollár sľubovali, upozornili Aktuality.sk

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Ako sa žije Michalovi Ficovi a koľko detí má Boris Kollár? Pozreli sme sa na životy detí bohatých Slovákov
Politika
Ako sa žije Michalovi Ficovi a koľko detí má Boris Kollár? Pozreli sme sa na životy detí bohatých Slovákov
Pochádzajú z vplyvných rodín, často bohatých a známych. Niektorí sú excentrickí a iní prekvapivo skromní. Pozreli sme sa na to, kto je a ako sa správa slovenská zlatá mládež, ktorej prvá generácia už dospela.
V Dubaji nestačí len dobre vyzerať, hovorí Slovenka, ktorá pracuje pre svetovú hviezdu Supercar Blondie
Rozhovory 2
V Dubaji nestačí len dobre vyzerať, hovorí Slovenka, ktorá pracuje pre svetovú hviezdu Supercar Blondie
Luxusné autá sú tu symbolom postavenia, hovorí Inka o živote v Dubaji. Miestni sú vraj hákliví na dotyky.
V sedemnástich založila hudobný festival. Stihla stáž u prezidenta aj kariéru v politike. Kto je Grétka Pavlovová? (Rozhovor)
Zaujímavosti 1
V sedemnástich založila hudobný festival. Stihla stáž u prezidenta aj kariéru v politike. Kto je Grétka Pavlovová? (Rozhovor)
Na strednej škole dokázala vybudovať lovebrand. Dá sa to aj bez skúseností a tímu ľudí, stačí svojej značke veriť, prezrádza v motivujúcom rozhovore.
Matovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 % rozbíja koalíciu a pomáha Ficovi. Spôsobil by daňové úniky a detí sa viac rodiť nebude
Politika
Matovičov nápad so zvyšovaním DPH na 25 % rozbíja koalíciu a pomáha Ficovi. Spôsobil by daňové úniky a detí sa viac rodiť nebude
Igor Matovič si zaumienil zvýšenie rodičovského príspevku na viac ako 200 eur, stratu v rozpočte chce vykryť zvýšením DPH. Odborníkov sme sa pýtali, čo si o jeho nápade myslia a aké úskalia v ňom vidia.
EÚ zakazuje krivé uhorky a zabíjačky, za všetko môže Brusel. TOP 5 mýtov o Európskej únii
Zaujímavosti
EÚ zakazuje krivé uhorky a zabíjačky, za všetko môže Brusel. TOP 5 mýtov o Európskej únii
Dezinformácie a mýty sú na sociálnych sieťach čoraz populárnejšie. EÚ proti nim bojuje, chystá nové nariadenie.
VIAC ČLÁNKOV
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zdravie
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:06
Robert Burian zremixoval hit Mariky Gombitovej. Ako naň reagovala známa speváčka?
včera o 20:17
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.