Charlie Russell dnes ľutuje, že v marci nebral situáciu vážnejšie.
V letnom období síce počty nakazených pacientov novým koronavírusom začínajú opätovne stúpať, ale miera úmrtnosti nijak závratne nestúpa. Odborníci tento trend vysvetľujú tým, že čím ďalej, tým viac sa vírus šíri medzi mladými ľuďmi, ktorí zvyčajne dokážu ochorenie Covid-19 zvládnuť bez výraznejších príznakov, alebo ho v prípade miernych symptómov za pár dní vyležať, informuje The Guardian.
Ani v prípade 27-ročného Charlieho Russella zo Spojeného kráľovstva nemala choroba rozdielny priebeh. Necelé dva týždne pretrpel mierne syndrómy a začal sa cítiť lepšie, ale potom prišli prvé náznaky toho, že organizmus nie je celkom v poriadku. Objavili sa bolesti na hrudníku, silné migrény či dýchavičnosť a únava, ktorú predtým nepoznal.
I was infected with coronavirus in March, six months on I’m still unwell https://t.co/1Dy7avkj9J
— The Observer (@ObserverUK) September 13, 2020
Keď mu lekár nechal urobiť test na protilátky proti novému koronavírusu, prognóza sa potvrdila. Charlie ochorenie Covid-19 prekonal, ale vírus mal na jeho telo výraznejší vplyv ako na väčšinu ľudí. Dnes sa odhaduje, že približne 600-tisíc ľudí vo svete, ktorí prekonali koronavírus, sa stretáva s dlhodobými komplikáciami.
Charlie Russell dnes konštatuje, že keby poznal, aké následky môže mať koronavírus, správal by sa v marci tohto roku oveľa zodpovednejšie. „Myslím si, že množstvo mladých ľudí – a je to ľudská nátura – si myslí, že ak sa ich niečo nedotýka priamo, tak to takmer neexistuje. Bojím sa o svojich priateľov, ktorí stále chodia do barov, stále chodia na večere a neberú to tak vážne,“ hovorí mladý pacient.
Kedysi pravidelne behával 5 kilometrov trikrát do týždňa, ale ani po 182 dňoch od infekcie koronavírusom nedokáže vyjsť po schodoch bez toho, aby sa nezadýchal tak ako nikdy predtým.
Odborníci tak aj naďalej skúmajú, aké dlhodobé následky môže mať koronavírus na ľudí, a samozrejme aj na mladšiu generáciu, ktorá je teraz ochoreniu vystavená častejšie.