Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. apríla 2020, 8:10
Čas čítania 9:04
Matej Krajčovič

Záznam: Taliansko a Španielsko hlásia čoraz menej nových prípadov nákazy, pokles zaznamenali aj v USA

NEWS
Uložiť Uložené

Sůhrn všetkého dôležitého, čo sa stalo v pondelok.

• Na Slovensku zomreli už dvaja pacienti nakazení novým koronavírusom.

• Na Slovensku v nedeľu pribudlo 49 nových nakazených pacientov, celkovo sa už novým koronavírusom infikovalo 534 ľudí. Až 34 ľudí bolo podľa Matoviča odchytených z kolóny áut smerujúcich z Tirolska, jeden prípad je z rómskej osady.

 • Krízový štáb sa zhodol na tom, že počas Veľkej noci budeme môcť naďalej vychádzať z domu, zrejme však nebudeme môcť cestovať za rodinami. Od 8. do 13. apríla na to bude platiť vládny zákaz, ak ho dnes schváli vláda.

• Od dnes môžu niektorí podnikatelia žiadať o finančnú podporu od štátu na udržanie zamestnanosti. Živnostníci sa k nim pripoja od stredy. Prvé peniaze by všetci mohli dostať už v polovici apríla.

 Ak pociťuješ príznaky (horúčka, kašeľ a dýchacie problémy), nenavštevuj lekára osobne. Môžeš sa obrátiť na infolinku 0917 222 682 alebo na 112. Informácie získaš aj na e-maile: [email protected].
CORONAVIRUS CHART

Len vďaka našim predplatiteľom môžeme aktuálne dianie pokrývať NAŽIVO

Ak sa ti naša práca páči, budeme radi, ak sa pridáš medzi nich. Predplať si REFRESHER+.


Článok NAŽIVO sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

20:08 – Vláda sa vraj rozhodla vypočuť odborníkov, Matovič hovorí o „výraznej podpore v koalícii“. Neodpovedal tak na otázku, či boli predstavitelia niektorych strán proti, alebo nie. 

Odporúčané
Na Slovensku bude cez Veľkú noc platiť zákaz vychádzania Na Slovensku bude cez Veľkú noc platiť zákaz vychádzania 6. apríla 2020, 20:06

19:52 – Vláda schválila zákaz vychádzania platný od stredy 8. apríla od 00:00 do pondelka 13. apríla 23:59. 

Zákaz sa nevzťahuje na cestu do zamestnania alebo podnikania, nákup potravín, liekov pre seba alebo iných či cestu k lekárovi. Tieto činnosti budú povolené, rovnako bude možné ísť do prírody, avšak len v rámci rovnakého okresu

V prípade Bratislavy a Košíc ide o pohyb v rámci celého mesta, nie len okresu. Znenie je tak prakticky rovnaké s návrhom, ktorý premiér Matovič spomína už niekoľko dní. 

Pohyb ľudí vraj bude monitorovať polícia a armáda, podrobnosti zatiaľ nie sú jasné. 

19:44 - K slovenskému Policajnému zboru sa môže pridať až 1 500 vojakov. Ich počet tak oproti marcu stúpol na trojnásobok. Budú môcť byť nasadení na ochranu hraníc, ale aj zabezpečenie verejného poriadku v celej SR. Od 8. apríla sa totiž na všetkých hraniciach obnovia hraničné kontroly.  (TASR)

19:36 – BBC priniesla reportáž o talianskej dedine Nerola s približne 1 900 obyvateľmi. Koronavírusom sa v nej nakazilo už 77 ľudí. Armáda ju okamžite úplne uzavrela. Ľudia nemajú možnosť ani nakupovať a jedlo im vozia z vonku.

Úrady plánujú otestovať celú populáciu mestečka, čo im umožní presne analyzovať, koľko percent nakazených prejavuje symptómy a ďalšie podobnosti. Nerola sa stala „ľudským laboratóriom“. Dáta ale môžu pomôcť celému Taliansku.

19:00 – Bratislavský Dopravný podnik dnes spísnil pravidlá pre dezinfekciu autobusov, trolejbusov a električiek. Na konečných zastávkach budú zamestnanci v ochranných oblekoch, ktorí vydezinfikujú tyče, držadlá a dotykové plochy, s ktorými cestujúci prichádzajú do styku. 

Vodiči nechajú otvorené dvere z dôvodu vetrania a dezinfekčným prostriedkom prejdú všetky exponované plochy. „Podnikáme však všetky opatrenia, aby vozidlá boli maximálne sterilné aj počas dňa,“ píše DPB na Facebooku.  

18:23 – Taliansko hlási už iba 3 599 nových nakazených za posledných 24 hodín, naposledy boli takto nízke čísla 17. marca. Počet mŕtvych, 636, je vyšší ako včera, ide však o pacientov v ťažkých stavoch, ktorí s nákazou bojovali už niekoľko týždňov. Priama súvislosť medzi úmrtiami a ústupom epidémie sa teda hľadá ťažšie.

V Španielsku dnes pribudlo 3 386 prípadov a 528 mŕtvych, čo je taktiež výrazný pokles. 

V USA pribudlo 13 253 nových pozitívnych testov, až o takmer polovicu menej, než včera (25 316). Zomrelo 711 ľudí (včera 1 165). Mierny pokles hlásia aj úrady v najviac zasiahnutom štáte New York.

17:54 – Česká republika uvoľní pravidlá pre izoláciu občanov. Od zajtra bude možné individuálne športovať na vonkajších športoviskách, pri behu alebo cyklistike nebude povinné rúško na tvári. Od štvrtka sa otvoria ďalšie prevádzky. 

Češi budú môcť od 14. 4. aj vycestovať mimo krajinu, no iba v „odôvodnených prípadoch“. (ČT24)

17:48 – Denník N si všimol, že policajtov, hasičov ani lekárov už po potvrdenom kontakte s pacientom s novým koronavírusom neposielajú do 14-dennej karantény. Ak sami nemajú príznaky, majú iba nosiť respirátor bez výdychového ventilu, obmedziť zbytočné kontakty a pokračovať ďalej v práci. 

V praxi by totiž pri uplatňovaní takýchto prísnych pravidiel hrozilo, že budú z prevádzky vyradené celé oddelenia nemocníc, ktoré by tak nemohli liečiť pacientov v ťažkých stavoch. 

17:35 –  Nadváha a obezita môžu byť pri nákaze novým koronavírusom zásadným faktorom. V Británii má nadváhu až dvojtretinová väčšina kritických pacientov, v Taliansku malo 99 % pacientov choroby, ktoré s obezitou často súvisia, ako cukrovka, vysoký tlak a nádorové ochorenia. (Denník N)

17:25 – Taliansku sa nepodarilo odchytiť prvých bezpríznakových pacientov infikovaných novým koronavírusom, stav tam tak rýchlo prerástol do totálnej pandémie

Independent špekuluje, že spúšťačom mohol byť už februárový zápas Valencie proti Atalante na štadióne San Siro, len 56 kilometrov od najviac zasiahnutého Bergama. Na tribúnach sa tlačilo 40-tisíc ľudí, ktorí sa po prekvapivom víťazstve Talianov bozkávali a objímali. 

Novinár Kike Mateu zo Španielska sa o niekoľko dní cítil zle, ťažko dychal a v nemocnici mu bol potvrdený koronavírus. Starosta Bergama zápas označil za „biologickú bombu“, o ktorej ale vtedy nikto nevedel. V družstve Valencie mala koronavírus minimálne polovica hráčov. 

16:55 – Letecká preprava je sektor, ktorý v súvislosti s koronavírusom ekonomicky trpí najviac. Video, na ktorom vidno desiatky lietadiel uzemnených na letiskách po celom svete, na YouTube videlo už takmer pol milióna ľudí.

16:11 Na Slovensku zomreli už dvaja pacienti nakazení novým koronavírusom. Minister zdravotníctva toto číslo potvrdil dnes pred rokovaním vlády.

Prípad prvého pacienta bol medializovaný už skôr, ide o muža, ktorého Bojnická nemocnica s potvrdeným koronavírusom prepustila do domáceho liečenia, kde neskôr zomrel. Pitva definitívne potvrdila zápal pľúc a COVID-19 ako príčinu.

Odporúčané
Slovensko má pravdepodobne prvú obeť nového koronavírusu. Nemocnica muža prepustila domov so zápalom pľúc Slovensko má pravdepodobne prvú obeť nového koronavírusu. Nemocnica muža prepustila domov so zápalom pľúc 31. marca 2020, 19:01

Druhou obeťou je žena vo veku nad 65 rokov, ktorá bola už niekoľko dní na pľúcnej ventilácii a bojovala o život. Podľa Mareka Krajčího mala viacero pridružených ochorení, no komplikácie nastali kvôli infekcii koronavírusom a rozvoju ochorenia COVID-19.

16:04 – Slovenské úrady chcú testovať už aj ľudí, ktorí majú teplotu nad 38 °C štyri dni po sebe, ale necestovali do zahraničia a neboli v kontakte s nakazeným. Testovať na prítomnosť nového koronavírusu by mali tiež seniorov bez teploty, ale s príznami respiračného ochorenia. 

Na začiatku krízy sa objavovali príbehy ľudí, ktorých testovať odmietli, hoci mali vysoké horúčky. (Denník N)

15:51 – Kým slovenský premiér Matovič akékoľvek úvahy o zmierňovaní prísnych opatrení proti koronavírusu opakovane odmieta, Nemecko ich plánuje zmierniť už 19. apríla. 

Hovorí sa o dôkladnom dohľadávaní kontaktov pozitívnych pacientov za posledných 24 hodín. (Denník N)

Česká republika chce podľa ministra zdravotníctva chrániť seniorov, ale premorovať zvyšok populácie. Proti je však minister vnútra a premiér Babiš. 

Rakúsko je v tomto smere lídrom, premiér chce s uvoľňovaním karantény začať po Veľkej noci. Obmedzenie pohybu by mohlo skončiť do konca apríla, od mája sa začne s otváraním nákupných centier a kaderníctiev. Od polovice mája zrejme otvoria aj reštaurácie, hoci všetko vraj záleží na tom, ako sa občania budú správať cez sviatky.  (Hospodárske noviny)

15:40 – Vyhliadková veža UFO na bratislavskom Moste SNP bude dnes od 20.00 do polnoci špeciálne nasvietená. Objaví sa na nej nápis „Zostaň silné, Slovensko!“

Podpora je podľa PR manažérky veže Dušany Pľuchtovej smerovaná nielen zdravotníkom, hasičom či policajtom a ďalším zložkám, ktoré bojujú v prvej línii, ale týka sa aj tých, ktorí museli zatvoriť svoje prevádzky, napríklad v cestovom ruchu alebo gastronómii. (TASR)

Špeciálne svetlá mala v marci aj budova Národnej banky Slovenska. 

KORONA NAŽIVO: Slovensko má potvrdené prvé dve obete nového koronavírusu. Včera pozitívne testovali ďalších 49 ľudí
Zdroj: TASR - Dano Veselský

15:04 – Premiér Igor Matovič opäť zopakoval, že za najväčšiu hrozbu dnes požaduje možnosť šírenia koronavírusu v rómskych osadách a od ľudí, ktorí prišli zo zahraničia a nedodržiavali povinnú 14-dňovú karanténu. 

Chce zistiť, koľko infikovaných je v daných skupinách obyvateľstva. „Dovtedy ani len nemôžeme snívať, že by sme mohli uvoľňovať aktuálne platné opatrenia,“ uviedol po stretnutí s prezidentkou Čaputovou a predsedom NR SR Kollárom. 

Zuzana Čaputová ocenila, že posledné zákony prešli aj s podporou opozície. „Teraz nebudeme politikárčiť, musíme prijímať zákony v prospech ľudí,“ hovorí Boris Kollár. Návrhy opozície chce počúvať aj v pokrízovom období. 

14:35 – Webové stránky neprepustaj.sk a pomahameludom.sk už fungujú. Zamestnávatelia a SZČO, ktorí museli zatvoriť svoje prevádzky na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva, cez ne môžu požiadať o finančnú pomoc od štátu

Ostatné firmy a živnostníci sa budú môcť pridať v stredu 8. apríla od 12.00 hod.

KORONA NAŽIVO: Strojárne v Detve chcú prepustiť vyše 700 zamestnancov, na Slovensku včera pozitívne testovali ďalších 49 ľudí
Zdroj: www.neprepustaj.sk
Odporúčané
Igor Matovič predstavil opatrenia, ktoré pomáhajú zamestnancom a živnostníkom. Niektorí majú nárok na mesačný príspevok až 540 € Igor Matovič predstavil opatrenia, ktoré pomáhajú zamestnancom a živnostníkom. Niektorí majú nárok na mesačný príspevok až 540 € 29. marca 2020, 10:51

14:25 – V Prešovskom a Košickom kraji nebudú od 10. do 13. apríla premávať prímestské autobusy. Rozhodli o tom oba susedné kraje po vzájomnej dohode.

Prerušenie sa týka SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné. BUS Karpaty, Arrivy Michalovce a Eurobusu.

„K tomuto opatreniu sme spoločne dospeli s Košickým samosprávnym krajom, aby sme zabránili najmä komunitnému prenosu koronavírusu. Považujem za dôležité, aby sme obmedzili pohyb počas Veľkej noci a necestovali za našimi rodinami a známymi,“ povedal predseda PSK Milan Majeský. (TASR)

14:06 – Úrad verejného zdravotníctva zdôrazňuje, že bohoslužby v kostoloch sú naďalej zakázané a nič sa nezmení ani s blížiacimi veľkonočnými sviatkami. Mimo omší, kedy by vo vnútri mohlo byť veľa ľudí, sú však kostoli otvorené.  

Vstup je však možný iba s rúškami, dezinfekciou rúk alebo rukavicami, tak ako do potravín alebo iných obchodov. V jednom momente tiež vo vnútri nesmie byť viac ako 1 osoba na 25 m2 verejne prístupnej plochy. 

Konferencia biskupov Slovenska v tomto čase apeluje na ľudí, aby bohoslužby sledovali prostredníctvom televízneho, internetového alebo rozhlasového vysielania.

13:34 – Matovič naznačuje, že niektoré firmy prepúšťanie ľudí plánovali už dlhšie, koronavírus podľa neho môžu používať ako výhovorku. „Myslím, že aj majitelia tejto firmy videli, že sa s Európskou komisiou snažíme vyrokovať rovnaké podmienky, ako pre malé a stredné podniky,“ uviedol. 

Podmienky pomoci pre veľké podniky by mali byť známe do konca týždňa. 

12:57 – Podpolianske strojárne PPS Group v Detve oznámili hromadné prepúšťanie, o prácu príde minimálne 736 ľudí. Manažment tak reaguje na pády objednávok a pokles tržieb. (Hospodárske noviny).

12:42 – Pozitívne testovaný muž z rómskej osady bol v posledných dňoch v Anglicku dokonca dvakrát, mal ignorovať povinnú 14-dennú karanténu.

Ešte pred pár dňami do karantény v štátnych zariadeniach museli iba ľudia privezení v rámci repatriácie. Ľudia, ktorí prišli autom alebo hranicu prekročili pešo, mohli ísť domov, kde dodržiavanie izolácie nikto nekontroloval. 

Karanténa v štátnych zariadeniach pre všetkých je povinná od dnes od 7.00 hod. 

12:35 – Na Slovensku v nedeľu pribudlo 49 nových nakazených pacientov, celkovo sa už novým koronavírusom infikovalo 534 ľudí. V nedeľu štátne a súkromné laboratóriá otestovali 1036 osôb. 

34 ľudí bolo podľa Matoviča odchytených z kolóny áut smerujúcich z Tirolska, hlavný hygienik Mikas rozhodol o ich povinnom umiestnení do karantény. 

Koronavírus už potvrdili aj v rómskych osadách, známy je zatiaľ jeden pozitívny pacient z obce Žehra, má ale trvalý pobyt v Richnave. 

KORONA NAŽIVO: Strojárne v Detve chcú prepustiť vyše 700 zamestnancov, na Slovensku včera pozitívne testovali ďalších 49 ľudí
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
 

12:19 – Polícia na Facebooku vysvetľuje, či sú rúška povinné aj v aute. Podľa nej je „vhodné“ ich nosiť, ak je v aute viac osôb, alebo auto používa viac rôznych ľudí. Ak sme v aute sami a nestriedame ho v rámci rodiny, údajne to nie je striktne nutné a ochranu si stačí nasadiť po vystúpení. 

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva z 25. marca, ktoré je v praxi jediné záväzné, hovorí o zákaze vychádzania a pohybu bez prekrytia horných dýchacích ciest „na verejnosti“.

12:01 – Slovenské nemocnice získajú ďalších 138 dýchacích prístrojov, ktoré môžu potrebovať pacienti s ťažkým zápalom pľúc spôsobeným ochorením COVID-19.

Dodajú ich štyri domáce firmy. Už cez víkend bolo oznámené, že Chrirana Medical dodá 300 takýchto prístorojov. (Denník N)

 

11:22  Žiaci na základných školách už nebudú dostávať známky. Na stredných školách bude známkovanie pokračovať, no žiaci z 1. až 9. ročníka a ani stredoškoláci tento rok nebudú môcť prepadnúť. Uviedla Miroslava Hapalová poverená riadením Štátneho pedagogického ústavu.

Školy sú zatiaľ stále zatvorené, pedagógovia od žiakov väčšinou vyžadujú plnenie zadaní a úloh odovzdávaných e-mailom či inými cestami. 

Spôsob koordinácie zadaní je výhradne v kompetencii škôl, jednotný nástroj ani pravidlá neexistujú. (TASR)

KORONA NAŽIVO: Na Slovensku včera pozitívne testovali ďalších 49 ľudí, 34 osôb odchytili ešte v kolóne z Tirolska
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
 

10:54 – Zatiaľ nie je jasné, kedy budú oznámené počty nových nakazených za nedeľu. Matovič krátko po nástupe do funkcie sľúbil, že tak bude „vždy ráno“, v praxi ale novinári vždy čakajú na jeho prvú tlačovku alebo briefing dňa. 

Niektoré iné krajiny, napríklad Taliansko, oznamujú počty na pravidelných briefingoch s vopred jasnou štruktúrou. 

10:47 – Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes stretne s premiérom Igorom Matovičom a predsedom Národnej rady Borisom Kollárom. 

„Spolu čelíme veľkej výzve. Aby sme čelili koronavírusovej pandémii, niektoré naše slobody musia byť dočasne obmedzené. Nesmieme však zabudnúť na našu demokraciu. Nemôže sa stať vedľajšou poškodenou,“ píše medzitým na svojom Twitteri v angličtine. 

10:05 – S výrobou ochranných prostriedkov na Slovensku pomáhajú aj univerzity a rôzne firmy, ktoré majú k dispozícii 3D tlačiarne. Na tých sa dajú vytlačiť jednoduché ochranné štíty. Potom slúžia ako bariérová ochrana tváre zdravotníkov. 

Produkujú ich na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ale aj v Prešove a Trnave, dostali sa už do viacerých našich nemocníc. (TASR)

KORONA NAŽIVO: Podnikatelia už budú môcť požiadať o finančnú kompenzáciu, Veľká noc prinesie ďalšie obmedzenia
Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

9:32 – Žilinská automobilka Kia od dnes obnovila výrobu automobilov, zatiaľ však pracuje iba na dve smeny namiesto troch. PSA v blízkosti Trnavy, kde linky stoja už od 12. marca, zostane zatvorená minimálne do 12. apríla. (TASR, Denník N)

9:18 – Český prezident Miloš Zeman povedal, že hranice Českej republiky by mali zostať zatvorené ešte minimálne rok. Pemiér Babiš potvrdzuje, že to bude až jeden z posledných krokov po odznení epidémie.

Opozícia ale takéto vyhlásenia odmieta, vraj by sa o nich malo hovoriť, až keď bude jasnejšie, či bude izolácia krajiny na dlhšie obdobie naozaj nevyhnutná. (TV NOVA

Česko podľa odborníkov boj s nákazou zvláda relatívne dobre. 

8:41V USA je už 336 830 ľudí s COVID-19, zomrelo zatiaľ 9 618 pacientov. Odborníci sa tiež obávajú, že nový koronavírus sa bude vracať vo forme pravidelných sezónnych epidémií. Povedal to Anthony Fauci z Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby. 

Slovenka žijúca v New Yorku zas pre REFRESHER porozprávala, ako miestni obyvatelia vnímajú nosenie rúšok a prečo sú Američania menej disciplovaní ako naši krajania. 

8:25 – V Taliansku aj Španielsku sa včera potvrdili pozitívne trendy a nákaza tam zrejme ustupuje

V Taliansku včera zomrelo 525 ľudí, čo je najmenej od 19. marca, v Španielsku 694 osôb, teda najmenej od 25. marca. Klesajú aj počty nových prípadov zistených vďaka intenzívnemu testovaniu. (Wordometers)

8:05 – Matovičov plán na obmedzenie pohybu počas Veľkej noci včera dostal konkrétnu podobu. Od 8. do 13. apríla by malo byť možné pohybovať iba v rámci okresu kvôli nákupu potravín, návštev lekárov a pobyte v prírode.

Ide o mierne opatrenia a oproti terajšiemu stavu by bolo najzásadnejšou zmenou obmedzenie pohybu na okres. 

Nie je jasné, či by ho reálne zvládala kontrolovať polícia alebo armáda. Navyše, dnes ho ešte musí schváliť vláda.

Odporúčané
Premiér Matovič navrhne vláde, aby sa počas Veľkej noci obmedzil pohyb ľudí. O prísnom opatrení budú rokovať zajtra Premiér Matovič navrhne vláde, aby sa počas Veľkej noci obmedzil pohyb ľudí. O prísnom opatrení budú rokovať zajtra 5. apríla 2020, 20:04


8:02 – Britského premiéra Borisa Johnsona 
včera previezli do nemocnice. Nakazil sa novým koronavírusom a horúčka mu neustúpila ani po vyše týždni. Podstúpil vyšetrenia, zatiaľ však stále zostáva pri moci a pracuje. (Guardian)

Domov
Zdieľať
Diskusia