Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 4. 12. 2020 meniny má Barbora, Barbara

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
4
Viktor Kniš
19. január 2020, 17:30
Čas čítania: 4:44
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Kto bude od pondelka vypovedať na súde s Kočnerom? Predvolaní sú Haščák z Penty, Bödör aj kolegovia Jána Kuciaka

Pripravili sme prehľadný zoznam očakávaných svedkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ktorí by mali vypovedať v nasledujúcich dňoch pojednávania.

Viktor Kniš
19. január 2020, 17:30
Čas čítania: 4:44
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V pondelok 20. januára bude pokračovať súd v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžalovaným Tomášovi Szabóovi, strelcovi Miroslavovi Marčekovi, Alene Zsuzsovej a Marianovi Kočnerovi hrozí najvyšší možný trest, doživotie za mrežami. 

 

Počas prvých troch dní sa Miroslav Marček priznal a podrobne opísal, ako vraždu Jána a Martiny vykonal. Tomáš Szabó prišiel s vlastnou verziou, vraždu poprel a Kočner so Zsuzsovou odmietli vypovedať. Okrem nich predsedníčka senátu Ružena Sabová predvolala dvoch významných svedkov – Petra Tótha, ktorý vypovedal, že pre Kočnera dával sledovať novinárov a Zoltána Andruskóa, ktorý je už za sprostredkovanie vraždy odsúdený na 15 rokov. 

 

 

Z pojednávania na Špecializovanom súde sme ti každý deň priniesli aj podrobnú živú reportáž (záznamy nájdeš tu 1. deň, 2.deň, 3. deň). Pokračovať budeme aj v pondelok od rána, pričom očakávame hneď niekoľko zaujímavých svedkov.

 

Pripravili sme prehľadný zoznam predvolaných na základe informácii noviny.sk a pridávame aj dôvod, prečo by mali v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice vypovedať. Samozrejme, tento plán sa môže zmeniť, ak niekto zo svedkov nepríde, alebo. sa ich výpovede predĺžia.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1468 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth a príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth a príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže. Zdroj: TASR - Michal Svítok

Pondelok 20. januára

Norbert Bödör. Meno nitrianskeho podnikateľa zaznelo počas prvých troch dní pojednávania v Pezinku viackrát, zakaždým v súvislosti s jeho dobrými kontaktami na polícii a prokuratúre. Peter Tóth tvrdil, že to bol práve Norbert Bödör, od ktorého mal k dispozícii lustrácie 28 novinárov vo forme pavúkov rodín. Bývalý príslušník SIS Peter Tóth ešte v stredu vypovedal, že to bol práve Norbert Bödör, kto sa mal s Marianom Kočnerom skladať na sledovanie novinárov. Obaja vraj zaplatili 70-tisíc eur. Tóth ďalej vypovedal, že po vražde žiadal od neho Bödör sledovanie politikov, no on to vraj odmietol. 

 

Zoltán Andruskó v utorok vypovedal, že obžalovaní mali po vražde k dispozícii niektoré informácie z vyšetrovania, ktoré mohli uniknúť práve cez tohto Kočnerovho kamaráta. 

 

Z prepisov šifrovanej komunikácie z Kočnerovej Threemy  vyplýva, že nitriansky podnikateľ vraj získaval dôverné informácie o vyšetrovaní z najvyšších miest polície a cez špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika mal vybavovať rozhodnutia. 

 

 

Jaroslav Haščák. Ako ďalší dostal predvolanie na súd jeden zo šéfov Penty Jaroslav Haščák, ktorý sa veľmi dobre pozná s Marianom Kočnerom. Približne mesiac pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej napísal Kočner Haščákovi správu, že pracuje na „od*baní č*ráka.“ Oligarcha zapletený aj do kauzy Gorila tvrdí, že sa správa týkala odstavenia bývalého vyšetrovateľa od prípadu objednávky vraždy Sylvie Volzovej Pavlom Ruskom a nie Jána Kuciaka. 

 

Andrej Tóth. Ďalší svedok pri výsluchu uviedol, že pozná Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Ako manažér hotela a reštaurácie v golfovom rezorte WELTEN v Báči ich niekoľkokrát videl, keď sa spolu stretli. 

 

Erik Schwartz. Svedok Schwartz vo výpovedi pred vyšetrovateľmi uviedol, že je spolumajiteľom golfového areálu v obci Báč spoločne s Kočnerom. Ďalej uviedol, že v roku 2018 Kočner chodil do areálu len sporadicky, častejšie to bolo v roku 2017. Vtedy sa tam stretával so Zsuzsovou. Podľa Schwartza sa zamestnanci Kočnera báli. K personálu sa správal podľa nálady a nikto si nemohol byť istý svojim miestom. 

 

René Nyitray. Pred súdom by mal v pondelok vypovedať aj René Nyitray, ktorý býva vo veľkej Mači asi 50 metrov od domu Kuciaka a Kušnírovej. Pri výsluchu svedok uviedol, že sa so zavraždenými nepoznal, keď po 26. februári 2018 zverejnili média informáciu o tragédii, spomenul si, že 18. februára, teda deň pred prvým pokusom o vraždu a tri dni pred jej skutočným vykonaním videl na neďalekej pumpe Slovnaft stáť auto Peugeot Partner alebo Citroen Berlingo. Vyšetrovateľom svedok popísal, ako auto vyzeralo aj vodiča, ktorý v ňom sedel. 

 

Marián Sehnal. Ako posledný by mal počas pondelka vypovedať Marián Sehnal, ktorý pri výsluchu v apríli 2019 potvrdil, že Tomáša Szabóa pozná od základnej školy. Vyšetrovateľom povedal, že Szabó a Marček ho oslovili, aby pre nich vyrobil tlmič a hlaveň. Povedali mu, že to má byť pre vplyvného človeka, ktorému dlžia peniaze. Sehnal popísal a nakreslil, ako hlaveň, ktorú vyrábal, vyzerala. Popísal, že zbraň aj skúšali a ako sa správala. 

 

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 14. januára 2020. Na snímke svedok Zoltán Andruskó (sediaci)
Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 14. januára 2020. Na snímke svedok Zoltán Andruskó (sediaci) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Utorok 21. januára

Ján Petrovič. V utorok budú vypovedať kolegovia Jána Kuciaka z portálu Aktuality.sk. Ich poradie nie je presne známe, a tak vychádzame z poradia výsluchov v obžalobe. Ján Petrovič bol kolegom Kuciaka, pričom spolupracovali napríklad na článku v súvislosti s vyšetrovaním kauzy hotelov Donovaly. Petrovič potvrdil, že bol prítomný pri stretnutí Kočnera a Kuciaka. Išlo o stretnutie, ktoré je zaznamenané na internete. Petrovič bol prítomný aj pri známom telefonáte medzi Kočnerom a Kuciakom, kde podnikateľ povedal známu vetu: „Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom.“  Celý záznam rozhovoru, za ktorý podal Kuciak na Kočnera trestné oznámenie, je dostupný aj na YouTube

 

Peter Bárdy. Šéfredaktor portálu Aktuality potvrdil, že Ján Kuciak bol jeho podriadený a pri výsluchu opísal, že sa ako investigatívny novinár venoval zbieraniu informácií týkajúcich sa ekonomickej trestnej činnosti s presahom na politiku alebo „toxických“ podnikateľov. Okruhy tém boli napríklad Kočner, Bödörovci, Bašternák, Počiatek alebo Kaliňák. Bárdy pred vyšetrovateľmi hovoril aj o známej SMS, ktorú poslal Kočner Kuciakovi na Vianoce 2017. 

 

 

Marek Vagovič. Ján Kuciak bol súčasťou investigatívneho tímu, ktorý viedol Marek Vagovič. Svedok preto vedel podrobne popísať okruhy tém, ktorým sa Kuciak venoval. Marek Vagovič potvrdil, že sa s Marianom Kočnerom pozná od roku 2008 a pri výpovedi opísal ich pracovný vzťah. 

 

Dag Daniš. Podobne ako menovaní vyššie, aj Dag Daniš dostal predvolanie od súdu, aby vo výpovedi uviedol podrobnosti o práci Jána Kuciaka, keďže boli kolegovia. 

 

Veronika Šmiralová. Polícia už počas vyšetrovania predvolala, ako svedka, aj Veroniku Šmiralovú, ktorá bola kolegyňou Kuciaka a mala vedomosť o tom, akým témam sa venoval.

  

Maroš Vachna. Maroš Vachna je majiteľom firmy, ktorá sa zaoberá výrobou a požičiavaním šiat a fotografovaním. Alena Zsuzsová využila služby tejto firmy pre svoju dcéru. Neskôr mala Zsuzsová požiadať Vachnu o pomoc, keď chcela zabezpečiť prepustenie Mariana Kočnera. 

 

V závere dňa by ešte mali vypovedať dvaja svedkovia, ktorí by mali mať znalosť o vzťahu medzi obžalovanými Marčekom a Szabóom a zavraždeným podnikateľom Petrom Molnárom. 

 

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. Na snímke obžalovaný Miroslav Marček.
Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. Na snímke obžalovaný Miroslav Marček. Zdroj: TASR - Michal Svítok

Streda 22. januára

Miroslav Kriak.  Peter Tóth v stredu vypovedal, že keď za ním prišiel Marian Kočner s požiadavkou na sledovanie novinárov, oslovil práve bývalého príslušníka SIS Miroslava Kriaka, ako človeka do sledovacieho tímu. Sledovanie Kuciaka vraj prebiehalo len 3 alebo 5 dní. Kriak mu potom povedal, že to nemá zmysel, lebo Kuciak nemá žiadny spoločenský život. Kriak mu povedal, že robí každý deň v práci to isté a cez víkend zapne miešačku. „Ten chlapec žije ako mních,“ povedal Kriak, ktorý Kuciaka sledoval, Tóthovi.  

 

Štefan Mlynarčík. Členom sledovacieho komanda nasadeného na 28 novinárov bol aj Štefan Mlynarčík. Spoločne s Kriakom mali vypovedať už v stredu po Tóthovi, keďže však jeho výpoveď trvala viac ako 8 hodín, výsluchy preložili. 

 

22. januára by ešte mali vypovedať aj ďalší svedkovia, nie je nám však známe, koho ešte predsedníčka senátu predvolala. Aj keď Alena Zsuzsová požiadala o konanie hlavného pojednávania v jej neprítomnosti, dodala, že práve v stredu ešte chce prísť na pojednávanie, a tak predpokladáme, že pôjde o svedka, ktorého sa bude chcieť pýtať otázky. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: noviny.skNáhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann, TASR - Michal Svítok Tagy: vrazda, ján kuciak, Marián Kočner, Megaproces
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.