Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 22. 2. 2020 meniny má Etela

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
4
Viktor Kniš
19. január 2020, 17:30
Čas čítania: 5:39

Kto bude od pondelka vypovedať na súde s Kočnerom? Predvolaní sú Haščák z Penty, Bödör aj kolegovia Jána Kuciaka

Pripravili sme prehľadný zoznam očakávaných svedkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ktorí by mali vypovedať v nasledujúcich dňoch pojednávania.

Viktor Kniš
19. január 2020, 17:30
Čas čítania: 5:39
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V pondelok 20. januára bude pokračovať súd v prípade dvojnásobnej úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžalovaným Tomášovi Szabóovi, strelcovi Miroslavovi Marčekovi, Alene Zsuzsovej a Marianovi Kočnerovi hrozí najvyšší možný trest, doživotie za mrežami. 

 

Počas prvých troch dní sa Miroslav Marček priznal a podrobne opísal, ako vraždu Jána a Martiny vykonal. Tomáš Szabó prišiel s vlastnou verziou, vraždu poprel a Kočner so Zsuzsovou odmietli vypovedať. Okrem nich predsedníčka senátu Ružena Sabová predvolala dvoch významných svedkov – Petra Tótha, ktorý vypovedal, že pre Kočnera dával sledovať novinárov a Zoltána Andruskóa, ktorý je už za sprostredkovanie vraždy odsúdený na 15 rokov. 

 

 

Z pojednávania na Špecializovanom súde sme ti každý deň priniesli aj podrobnú živú reportáž (záznamy nájdeš tu 1. deň, 2.deň, 3. deň). Pokračovať budeme aj v pondelok od rána, pričom očakávame hneď niekoľko zaujímavých svedkov.

 

Pripravili sme prehľadný zoznam predvolaných na základe informácii noviny.sk a pridávame aj dôvod, prečo by mali v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice vypovedať. Samozrejme, tento plán sa môže zmeniť, ak niekto zo svedkov nepríde, alebo. sa ich výpovede predĺžia.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 669 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth a príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth a príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže.Zdroj: TASR - Michal Svítok

Pondelok 20. januára

Norbert Bödör. Meno nitrianskeho podnikateľa zaznelo počas prvých troch dní pojednávania v Pezinku viackrát, zakaždým v súvislosti s jeho dobrými kontaktami na polícii a prokuratúre. Peter Tóth tvrdil, že to bol práve Norbert Bödör, od ktorého mal k dispozícii lustrácie 28 novinárov vo forme pavúkov rodín. Bývalý príslušník SIS Peter Tóth ešte v stredu vypovedal, že to bol práve Norbert Bödör, kto sa mal s Marianom Kočnerom skladať na sledovanie novinárov. Obaja vraj zaplatili 70-tisíc eur. Tóth ďalej vypovedal, že po vražde žiadal od neho Bödör sledovanie politikov, no on to vraj odmietol. 

 

Zoltán Andruskó v utorok vypovedal, že obžalovaní mali po vražde k dispozícii niektoré informácie z vyšetrovania, ktoré mohli uniknúť práve cez tohto Kočnerovho kamaráta. 

 

Z prepisov šifrovanej komunikácie z Kočnerovej Threemy  vyplýva, že nitriansky podnikateľ vraj získaval dôverné informácie o vyšetrovaní z najvyšších miest polície a cez špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika mal vybavovať rozhodnutia. 

 

 

Jaroslav Haščák. Ako ďalší dostal predvolanie na súd jeden zo šéfov Penty Jaroslav Haščák, ktorý sa veľmi dobre pozná s Marianom Kočnerom. Približne mesiac pred vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej napísal Kočner Haščákovi správu, že pracuje na „od*baní č*ráka.“ Oligarcha zapletený aj do kauzy Gorila tvrdí, že sa správa týkala odstavenia bývalého vyšetrovateľa od prípadu objednávky vraždy Sylvie Volzovej Pavlom Ruskom a nie Jána Kuciaka. 

 

Andrej Tóth. Ďalší svedok pri výsluchu uviedol, že pozná Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Ako manažér hotela a reštaurácie v golfovom rezorte WELTEN v Báči ich niekoľkokrát videl, keď sa spolu stretli. 

 

Erik Schwartz. Svedok Schwartz vo výpovedi pred vyšetrovateľmi uviedol, že je spolumajiteľom golfového areálu v obci Báč spoločne s Kočnerom. Ďalej uviedol, že v roku 2018 Kočner chodil do areálu len sporadicky, častejšie to bolo v roku 2017. Vtedy sa tam stretával so Zsuzsovou. Podľa Schwartza sa zamestnanci Kočnera báli. K personálu sa správal podľa nálady a nikto si nemohol byť istý svojim miestom. 

 

René Nyitray. Pred súdom by mal v pondelok vypovedať aj René Nyitray, ktorý býva vo veľkej Mači asi 50 metrov od domu Kuciaka a Kušnírovej. Pri výsluchu svedok uviedol, že sa so zavraždenými nepoznal, keď po 26. februári 2018 zverejnili média informáciu o tragédii, spomenul si, že 18. februára, teda deň pred prvým pokusom o vraždu a tri dni pred jej skutočným vykonaním videl na neďalekej pumpe Slovnaft stáť auto Peugeot Partner alebo Citroen Berlingo. Vyšetrovateľom svedok popísal, ako auto vyzeralo aj vodiča, ktorý v ňom sedel. 

 

Marián Sehnal. Ako posledný by mal počas pondelka vypovedať Marián Sehnal, ktorý pri výsluchu v apríli 2019 potvrdil, že Tomáša Szabóa pozná od základnej školy. Vyšetrovateľom povedal, že Szabó a Marček ho oslovili, aby pre nich vyrobil tlmič a hlaveň. Povedali mu, že to má byť pre vplyvného človeka, ktorému dlžia peniaze. Sehnal popísal a nakreslil, ako hlaveň, ktorú vyrábal, vyzerala. Popísal, že zbraň aj skúšali a ako sa správala. 

 

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 14. januára 2020. Na snímke svedok Zoltán Andruskó (sediaci)
Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 14. januára 2020. Na snímke svedok Zoltán Andruskó (sediaci)Zdroj: TASR - Michal Svítok

Utorok 21. januára

Ján Petrovič. V utorok budú vypovedať kolegovia Jána Kuciaka z portálu Aktuality.sk. Ich poradie nie je presne známe, a tak vychádzame z poradia výsluchov v obžalobe. Ján Petrovič bol kolegom Kuciaka, pričom spolupracovali napríklad na článku v súvislosti s vyšetrovaním kauzy hotelov Donovaly. Petrovič potvrdil, že bol prítomný pri stretnutí Kočnera a Kuciaka. Išlo o stretnutie, ktoré je zaznamenané na internete. Petrovič bol prítomný aj pri známom telefonáte medzi Kočnerom a Kuciakom, kde podnikateľ povedal známu vetu: „Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom.“  Celý záznam rozhovoru, za ktorý podal Kuciak na Kočnera trestné oznámenie, je dostupný aj na YouTube

 

Peter Bárdy. Šéfredaktor portálu Aktuality potvrdil, že Ján Kuciak bol jeho podriadený a pri výsluchu opísal, že sa ako investigatívny novinár venoval zbieraniu informácií týkajúcich sa ekonomickej trestnej činnosti s presahom na politiku alebo „toxických“ podnikateľov. Okruhy tém boli napríklad Kočner, Bödörovci, Bašternák, Počiatek alebo Kaliňák. Bárdy pred vyšetrovateľmi hovoril aj o známej SMS, ktorú poslal Kočner Kuciakovi na Vianoce 2017. 

 

 

Marek Vagovič. Ján Kuciak bol súčasťou investigatívneho tímu, ktorý viedol Marek Vagovič. Svedok preto vedel podrobne popísať okruhy tém, ktorým sa Kuciak venoval. Marek Vagovič potvrdil, že sa s Marianom Kočnerom pozná od roku 2008 a pri výpovedi opísal ich pracovný vzťah. 

 

Dag Daniš. Podobne ako menovaní vyššie, aj Dag Daniš dostal predvolanie od súdu, aby vo výpovedi uviedol podrobnosti o práci Jána Kuciaka, keďže boli kolegovia. 

 

Veronika Šmiralová. Polícia už počas vyšetrovania predvolala, ako svedka, aj Veroniku Šmiralovú, ktorá bola kolegyňou Kuciaka a mala vedomosť o tom, akým témam sa venoval.

  

Maroš Vachna. Maroš Vachna je majiteľom firmy, ktorá sa zaoberá výrobou a požičiavaním šiat a fotografovaním. Alena Zsuzsová využila služby tejto firmy pre svoju dcéru. Neskôr mala Zsuzsová požiadať Vachnu o pomoc, keď chcela zabezpečiť prepustenie Mariana Kočnera. 

 

V závere dňa by ešte mali vypovedať dvaja svedkovia, ktorí by mali mať znalosť o vzťahu medzi obžalovanými Marčekom a Szabóom a zavraždeným podnikateľom Petrom Molnárom. 

 

Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. Na snímke obžalovaný Miroslav Marček.
Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v Pezinku v pondelok 13. januára 2020. Na snímke obžalovaný Miroslav Marček.Zdroj: TASR - Michal Svítok

Streda 22. januára

Miroslav Kriak.  Peter Tóth v stredu vypovedal, že keď za ním prišiel Marian Kočner s požiadavkou na sledovanie novinárov, oslovil práve bývalého príslušníka SIS Miroslava Kriaka, ako človeka do sledovacieho tímu. Sledovanie Kuciaka vraj prebiehalo len 3 alebo 5 dní. Kriak mu potom povedal, že to nemá zmysel, lebo Kuciak nemá žiadny spoločenský život. Kriak mu povedal, že robí každý deň v práci to isté a cez víkend zapne miešačku. „Ten chlapec žije ako mních,“ povedal Kriak, ktorý Kuciaka sledoval, Tóthovi.  

 

Štefan Mlynarčík. Členom sledovacieho komanda nasadeného na 28 novinárov bol aj Štefan Mlynarčík. Spoločne s Kriakom mali vypovedať už v stredu po Tóthovi, keďže však jeho výpoveď trvala viac ako 8 hodín, výsluchy preložili. 

 

22. januára by ešte mali vypovedať aj ďalší svedkovia, nie je nám však známe, koho ešte predsedníčka senátu predvolala. Aj keď Alena Zsuzsová požiadala o konanie hlavného pojednávania v jej neprítomnosti, dodala, že práve v stredu ešte chce prísť na pojednávanie, a tak predpokladáme, že pôjde o svedka, ktorého sa bude chcieť pýtať otázky. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: noviny.skNáhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann, TASR - Michal Svítok Tagy: vrazda, ján kuciak, Marián Kočner, Megaproces
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.