Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
4. januára 2020, 9:00
Čas čítania 2:01
Dominik Vetrák

Recenzia: Knives Out

Recenzia: Knives Out
Zdroj: Lionsgate
FILMY A SERIÁLY FILMY 2020 KNIVES OUT
Uložiť Uložené

Vynikajúce detektívne krimi od Riana Johnsona dorazilo do slovenských kín. Mal by si ho vidieť?

Existuje len málokto, komu Rian Johnson nepokazil celé Star Wars. Mnohí sme ho zatratili, vrátane mňa, no na jeho novinku som sa aj tak tešil. Knives Out (Na nože) malo byť jeho originálnym dielom. Napísal si scenár, staral sa aj o kasting a sľuboval zábavný krimi film. S miernym oneskorením oproti americkej premiére sa konečne dostáva aj do slovenských kín.

Dej sa začína pár dní po samovražde Harlana Thrombeya (Christopher Plummer). Bohatý a úspešný spisovateľ má rozsiahlu, aj keď nie práve najfunkčnejšiu rodinu. Po jeho smrti sa samozrejme, bude dediť, no všetko sa môže zmeniť. Teda v prípade, že na scéne nie je Benoit Blanc (Daniel Craig) úplne zbytočný. Blanc je totiž súkromným očkom, ktorého najal niekto anonymný, aby sa tejto smrti pozrel bližšie na zúbok.

Recenzia: Knives Out je dokonalou detektívnou zábavou s premyslenými zvratmi a úžasnými hercami
Recenzia: Knives Out je dokonalou detektívnou zábavou s premyslenými zvratmi a úžasnými hercami Zdroj: Lionsgate

Šlo skutočne o samovraždu, alebo je v tom zapletený niekto z rodiny či nebodaj nová zdravotná sestra (Ana de Armas), ktorá sa o Harlana v posledných rokoch starala? Previnilcom môže byť hocikto a zároveň nikto. Postupne sa rozpletajúca sieť rodinných tajomstiev a prípadných motívov je čoraz zaujímavejšia. Film na divákov však nečakane vychrlí svoj zvrat. Aj keď nie je úplne najlepší, Rian Johnson ťa prekvapí a príbeh otočí naruby hneď niekoľkokrát. Počas celej stopáže si tak budeš užívať buď zvraty, skvelé a zábavné dialógy či pohľad na stále nádhernejšiu Anu de Armas. 

Okrem nej sa zaskveli aj Toni Collette, Jamie Lee Curtis, Chris Evans, Michael Shannon, no a v neposlednom rade samotný Daniel Craig v úlohe Blanca. Všetci herci podávajú špičkové výkony a bez problémov predávajú každú jednu scénu. Vyzdvihol by som obzvlášť Toni Collette, Chrisa Evansa a Anu de Armas. Pri Craigovi mi spočiatku prekážal prízvuk a neskôr som si uvedomil, že až tak často na plátne nebol. Ostatní herci pritom dokázali svoj čas využiť lepšie (naplno sa ukázal až v samotnom závere). 

Recenzia: Knives Out je dokonalou detektívnou zábavou s premyslenými zvratmi a úžasnými hercami
Recenzia: Knives Out je dokonalou detektívnou zábavou s premyslenými zvratmi a úžasnými hercami Zdroj: Lionsgate

Pri pozeraní si divákov podmaní aj ladný soundtrack a Johnsonova skúsená réžia im nedovolí začať sa nudiť. Maximálne sa do ponoria do deja, a tak aj vyše dvojhodinová stopáž utečie nesmierne rýchlo. Ako laik dokážem oceniť aj prácu so strihom a kamerou, aby divákovi neunikol ani jeden detail. Finále je obzvlášť impozantné. 

Knives Out je inteligentným filmom, ktorý má ucelený príbeh a nesnaží sa diváka lacno namotávať na šokujúce a prázdne dejové zvraty. Namiesto toho postupne buduje pôdu pre všetky odhalenia, rodinné tajomstvá a dôsledky ich činov. Hrá sa s rozmanitými a zaujímavými postavami a zo svojich hercov žmýka v rámci scenára maximum.

Recenzia: Knives Out je dokonalou detektívnou zábavou s premyslenými zvratmi a úžasnými hercami
Recenzia: Knives Out je dokonalou detektívnou zábavou s premyslenými zvratmi a úžasnými hercami Zdroj: Lionsgate

Ak sa dočkáme ďalších dielov, ktoré Rian Johnson plánuje natočiť, dúfame, že postava Daniela Craiga dostane viac priestoru a snáď sa o nej aj dozvieme niečo osobnejšie. Pokračovania by sa mali niesť v štýle Hercule Poirot, kde na seba jednotlivé príbehy nenadväzujú a ide skôr o rozdelené epizódy s rovnakým detektívom a jeho charakterovými črtami. 

Knives Out si odo mňa odnáša veľmi silných osem a pol bodu z desiatich. Je vynikajúcou kriminálnou detektívkou, ktorá síce nie je vtipná, no napriek tomu pôsobí na diváka zábavne. Od hercov, cez strih, kameru a réžiu až po úžasné dejové zvraty a plynulosť príbehu, na snímke si užijú všetko.

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
Zobraziť výsledky
Skryť výsledky
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia