Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
4. apríla 2019, 13:38
Čas čítania 3:17
Peter Pavlík

Shazam! je zábavnou rodinnou komiksovkou, ktorá v tebe dokáže prebudiť detskú radosť (Recenzia)

Shazam! je zábavnou rodinnou komiksovkou, ktorá v tebe dokáže prebudiť detskú radosť (Recenzia)
Zdroj: Warner Bros
FILMY A SERIÁLY DC FILMY DC KOMIKSOVKY SHAZAM
Uložiť Uložené

Podarí sa DCEU nadviazať na úspech Aquamana?

Warner a DC sa (po príšernej Lige spravodlivosti) vyhrabali z najhoršieho. S Aquamanom sa im totiž podaril malý zázrak. Miliardové tržby a prvotriedna kvalita ich vrátili do prvej ligy, v čo dúfali už iba najväčší optimisti. So spätne nadobudnutou sebadôverou teda prichádza do kín Shazam!

Už z kampane bolo jasné, že temnota DCEU sa definitívne hodila za hlavu a ďalšie počiny sa budú niesť vo výrazne odľahčenejšom štýle. O tom, či sa podarí nadviazať na úspech Jamesa Wana však pochybujem. Prečo tomu tak je, prezradím o chvíľu. Zatiaľ si povieme niečo k deju.

Billy Batson (Asher Angel) je problematický chlapec. Keď bol malý, stratil sa svojej matke a dospievanie trávil utekaním z adoptívnych rodín a pátraním po svojich rodičoch. Jedného dňa sa ale stane nositeľom nadprirodzených schopností. 

Po vyslovení slova Shazam sa z neho stáva takmer nepremožiteľný superhrdina v dospelom tele (Zachary Levi). Svoj dar spočiatku nevyužíva na boj proti nespravodlivosti, no cesty osudu zariadia, aby sa to všetko zmenilo. Na scénu totiž prichádza silami zla ovládaný Dr. Sivana (Mark Strong), ktorý túži získať jeho schopnosti pre seba.

Shazam
Shazam Zdroj: Warner Bros.

Shazam! prekvapivo nie je univerzálnou komediálnou komiksovkou pre každého, ako sa očakávalo. Ide totiž o regulérny detský film pre chlapcov vo veku 10-12 rokov. A tak sa na neho budem aj pozerať. V podstate ide o superhrdinskú verziu Veľkého s Tomom Hanksom (kto nevidel alebo nepozná, veľmi odporúčam). Tvorcovia si to našťastie uvedomujú a pripravili si pre diváka aj nejaké to milé pomrknutie.

Billy je aj v dospelom tele tým zmäteným malým chlapcom, ktorý poriadne nevie, ako svoje novo nadobudnuté schopnosti využívať. Z toho samozrejme vyplynie mnoho vtipných situácií. Nejde však o typ humoru ako pri marvelovkách. Nezhadzujú sa tu vážne scény, ale komediálny aspekt vychádza priamo z deja. A v týchto momentoch je Shazam! najsilnejší. Väčšina vtipov padá na úrodnú pôdu a mnohokrát sa zasmeješ príjemne od srdca.

Shazam
Shazam Zdroj: Warner Bros.

Prekvapivejšie je, že rovnako dobre funguje vo svojich dojímavých rodinných pasážach. Zakomponovanie príbehu do obdobia vianočných sviatkov tak nejako automaticky vzbudzuje sentimentálnu náladu a tvorcovia s ňou pracujú prekvapivo na vysokej úrovni.

 

Väčšina rodinných ponaučení a dojímavých scén triafa do čierneho najmä kvôli tomu, že detská optika rozprávania toho znesie podstatne viac, než dospelé príbehy. Všetko zrazu pôsobí úprimnejšie a menej vykalkulovane. V mnohom pomáhajú aj dobrí herci. Zachary Levi si svoju úlohu vyslovene užíva, Mark Strong je záporácka istota, no prekvapia detskí herci. Najmä Jack Dylan Grazer (To) v úlohe Billyho adoptívneho brata je vynikajúci. 

Problém je ale v tom, že divák, ktorý očakáva ďalší šialený nárez v štýle Deadpoola alebo epickú komiksovku, ostane rozčarovaný. Najbližšie má totiž film k záležitostiam, ktoré sa natáčali pod produkčným dohľadom Stevena Spielberga v 80. rokoch. Režisér David F. Sandberg (Lights Out, Annabelle 2) ale nezabudol ani na svoje hororové korene.

Shazam
Shazam Zdroj: Warner Bros.

Na modernú akciu dôjde tiež, no ide o jednoznačne najslabší aspekt tohto diela. Je to síce profesionálne odvedená práca, je však (vzhľadom na cieľovku najviac navštevujúcu adaptácie komiksov) málo intenzívna, neoriginálna a príliš dlhá. Čím sa dostávame k najväčšiemu kameňu úrazu. A tým je prepálená dĺžka. 

Dve a štvrť hodiny je na podobne koncipovaný projekt jednoducho príliš. Navyše to pôsobí tak, že sa tvorcovia po aférach s verziami filmov Zacka Snydera boja strihať a producenti im to prikazovať. A pritom práve tu by ostrejšie nožničky (agresívnejší prst na myši a klávesnici) strihača veľmi prospeli. Najmä záverečné zúčtovanie sa neznesiteľne naťahuje.

Bolo však evidentne potrebné zaujať aj pubertiakov. No tí budú z výsledku asi najviac znechutení. Na podobné filmy si totiž pripadajú príliš starí a cool. Viac si tak tón filmu paradoxne užijú ľudia starší (odhadom) viac než 35 rokov.  Zafunguje tu totiž nostalgia. 

Shazam! sa aj napriek niekoľkým neduhom vydaril. Je vtipný, má príjemnú vianočnú atmosféru a dokáže tiež dojať rodinnými scénami. Bohužiaľ, nahrnie sa na neho mnoho ľudí, pre ktorých nie je úplne určený. Bude im pripadať príliš detinský, prepálený a naivný. 

Shazam
Shazam Zdroj: Warner Bros.

Pred návštevou kina ti odporúčam preladiť si zmýšľanie niekam na začiatok tínedžerského veku. Ušetríš si tak mnoho prevrátení očami aj facepalmov. No ak sa dokážeš správne naladiť, čaká ťa nadpriemerné detské dobrodružstvo s príliš veľkorysou minutážou. Mojich sedem bodov z desiatich je tak určených pre chalanov, ktorí si vedia spomenúť na to, aké to bolo hltať prvé filmové zážitky a chodiť kvôli nim do kina.

Ako to bude pôsobiť na ženské publikum, to odhadnúť nedokážem (z pochopiteľných dôvodov). Nie je tu žiadny fešák ani supercool postava, s ktorou by sa chceli stretávať alebo si lepiť jej plagáty do izby. Aspekt girl power je tu síce patrný, no zďaleka nie v takej miere, aby prekryl fakt, že to je skôr príbeh pre menej sebavedomých chlapcov. 

V žiadnom prípade však nechcem od návštevy kina nikoho odhovárať. Tvoja spokojnosť bude závisieť najmä od toho, nakoľko budeš schopný akceptovať cestu, akou sa tvorcovia rozhodli vydať. Ak áno, čaká ťa veľmi vydarený, no nijako výnimočný zážitok. 

P.S. Nemyslel som, že to niekde napíšem, ale vzhľadom na cieľovku by bol vhodný dabing (aj keď si neviem predstaviť, že by fungoval)

Priemerné hodnotenie čitateľov
Tvoje hodnotenie
Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Domov
Zdieľať
Diskusia