Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. januára 2019, 9:02
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

Viac ako dve pohlavia? Staroveká civilizácia mala rozoznávať minimálne tri

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Je tretie pohlavie len výstrelkom modernej doby?

Profesorka Megan Cifarelli z Manhattanville College sa vo svojej výuke a výskumoch sústredí na starovekú Mezopotámiu, Irán, Egypt, Grécko či Rím. Jej práca sa ale aktuálne sústreďuje na civilizáciu Hasanlu. Tá sa kedysi nachádzala v oblastiach dnešného Iránu.

Pri prehľadávaní hrobiek, ktoré boli 2 800 rokov opustené, prišla k pozoruhodnému zisteniu. V niektorých hroboch našla predmety prisudzované mužom, v niektorých predmety prisudzované ženám, no v iných pozorovala predmety oboch pohlaví.

Viac ako dve pohlavia? Staroveká civilizácia rozoznávala minimálne tri
Viac ako dve pohlavia? Staroveká civilizácia rozoznávala minimálne tri Zdroj: www.pexels.com

Podľa názoru Cifarelli táto civilizácia rozoznávala minimálne jedno ďalšie pohlavie, alebo na pohlavia nazerali v rámci rozmanitého spektra. Túto teóriu sa snaží podporiť napríklad aj objavom zlatej čaše, na ktorej je vyobrazená osoba s bradou vykonávajúca rôzne ženské úlohy.

Profesorka si je ale vedomá toho, že s jej teóriou nebude každý súhlasiť. „Ľudia si myslia, že musím byť križiackym radikálom, ktorý tlačí súčasnú politiku sexuálnej identity do minulosti,“ povedala pre portál IFLSCIENCE.

Na akademických konferenciách ale Cifarelli s danými zisteniami zožala prevažne pozitívnu odozvu. Svojím objavom však na prekvapenie neprišla do sveta so žiadnou doposiaľ neznámou novinkou. 

Archeológovia, ktorí študujú pôvodné americké obyvateľstvo, sú si totiž už dávno vedomí toho, že sa v ich kultúre taktiež vyskytovala možnosť tretieho pohlavia.

Domov
Zdieľať
Diskusia