Práva na snímanie planéty má len jeden americký úrad.
Známa firma SpaceX Elona Muska čelí poriadnym komplikáciám. Pred niekoľkými dňami sa jedna z ich rakiet, Falcon 9, vydala do vesmíru, nesúc desať satelitov pre svojho klienta menom Iridium Communications. Netreba sa však báť žiadneho pádu rakety, problémy sú totiž z právnej sféry. SpaceX totiž svoje štarty pravidelne livestreamuje na YouTube, no tentokrát nastal problém. V jednej časti priameho prenosu sa totiž pred kameru dostal zamestnanec SpaceX, ktorý oznámil, že pokračovanie v livestreamovaní štartu Falcon 9 nebude ďalej možné.
Za všetko môže 26 rokov starý zákon, podľa ktorého vlastní všetky práva na natáčanie našej planéty americkými firmami spoločnosť NOAA, teda americký Národný úrad pre oceán a atmosféru. NOAA si zrejme na starý zákon spomenulo vďaka slávnemu štartu rakety Falcon Heavy s červenou Teslou. Pri štarte Falconu 9 sa tak rozhodli pripomenúť a keďže SpaceX o povolenie požiadalo len 4 dni pred štartom, naplánované vysielanie nebolo možné uskutočniť podľa plánu.
NOAA totiž povolenie firme Elona Muska neudelilo, no pokiaľ sa pýtaš, prečo oňho SpaceX jednoducho nepožiadalo skôr, odpoveď je jasná. O 26-ročnom zákone nemal nikto ani poňatia. Jeho význam plynie z hromady komerčných družíc na obežnej dráhe a z dôvodov vojenskej bezpečnosti a snímania zemského povrchu ich treba regulovať.
Napríklad, spoločnosť Planet má na obežnej dráhe Zeme stovky satelitov. NASA však všetky potrebné povolenia už dávno získala a aj keď ide o štátnu agentúru, ich činnosť je podobná, neexistuje tak dôvod, prečo by SpaceX takisto nemalo obdržať podobné oprávnenie.