Nechutný obchod so životmi levov v Afrike prekvitá.
Iba tento rok, ktorý ešte stále neskončil, sa stal osudným pre viac ako 800 levov v Juhoafrickej republike, kde ich najskôr vychovajú v zajatí, aby ich o pár rokov nechali popraviť bohatými milovníkmi lovenia. Po Juhoafrickej republike je rozmiestnených viacero centier, ktoré sa spočiatku tvária ako prírodné rezervácie starajúce sa o to, aby levy mali príjemné životné prostredie a mohli sa naďalej reprodukovať.
Nanešťastie, realita vyzerá zvonku oveľa krajšie ako zvnútra, pretože viac ako 200 fariem v spomínanej juhoafrickej krajine každý rok zabije aj viac než 1000 kráľov džungle len preto, že si za to lovci zaplatia. Momentálne sa odhaduje, že na farmách žije približne 8000 levov, z ktorých väčšina čaká na svoj nezvrátiteľný osud, pretože obchodovanie s levmi vychovanými v zajatí je obrovský biznis.
Peniaze sú hlavnou motiváciou majiteľov fariem a niet sa im čo čudovať, pretože lovci sú za jeden odstrel leva ochotní zaplatiť aj 15-tisíc eur, pričom celý odstrel prebieha v neveľkej klietke, kde lovec leva relatívne jednoducho zastrelí a potom si domov ako trofej môže zobrať lebku aj kožu. Na druhej strane, majitelia fariem potom zostatok tiel posielajú do ázijských krajín, kde ešte stále prekvitá klasický obchod s kosťami mačkovitých šeliem, o ktorých si milióny miestnych obyvateľov myslia, že majú liečivé magické účinky. Ironicky pritom vyznieva fakt, že kosti levov sú v Ázii často označované za kosti tigrov, pretože tigre majú v tejto oblasti lepšie a váženejšie liečivé postavenie.
#Naankuse animals: Clarence
— N/a’an ku sê (@Naankuse) 23. listopadu 2017
Having lost his parents to #humancarnivoreconflict, Clarence arrived at Naankuse when he was just a cub. He shares an enclosure with his sisters, Winnie and Nancy.
Learn more about animal adoptions at N/a’an ku sê: https://t.co/I9kvN22vbN#lions pic.twitter.com/FZw59aBaLL
Výchova levov v zajatí so sebou prináša množstvo paradoxov, pretože už odmalička ich dokonca vychovávajú aj študenti z celého sveta, ktorí prídu do Juhoafrickej republiky a ešte si aj zaplatia za to, aby sa mohli o novorodených levov starať, pretože si myslia, že pracujú v prírodnej rezervácii a pomáhajú zachovať leviu populáciu. Maličké levy sú pritom matkám odoberané po pár týždňoch od narodenia a nasledujúce roky svojho života strávia ako atrakcie pre turistov, ktorí sú ochotní zaplatiť aj stovky dolárov za to, aby sa mohli leva dotknúť. Aj keď sa medzinárodné organizácie často snažia o to, aby zabíjanie levov v zajatí za vysoké čiastky bolo zakázané, vláda v Juhoafrickej republike dokonca celý proces považuje za legálny a bez problémov udeľuje licencie na export mŕtvych tiel majestátnych zvierat.
Jeden z lovcov sa na margo celého lovu vyjadril tak, že ak by na život levov nebola uvalená hodnota, tak by o nich už nikto nemal záujem a postupne by vyhynuli. Vďaka ochote zaplatiť desiatky tisíc dolárov za odstrel kráľa džungle vraj preto existuje snaha o neustále vychovávanie nových zvierat v zajatí. Majiteľov fariem samozrejme nezaujíma utrpenie, ktorým si levy počas svojich krátkych životov prechádzajú, pretože peniaze v tomto prípade zase raz predčili akékoľvek morálne či etické hodnoty, a tak si nabudúce pri návšteve afrických rezervácií daj dobrý pozor na to, čo vlastne podporuješ.
This zoo has officially flipped the script -- and put humans in a cage for lions to gawk at https://t.co/xrGNfxf0X1 pic.twitter.com/zJTVCB2Bp4
— MotherNatureNetwork (@MotherNatureNet) 14. listopadu 2017