Streda 21. 2. 2018 meniny má Eleonóra

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Logaritmo

V koncentračnom tábore Osvienčim existoval nevestinec, kde boli sexom odmeňovaní aj väzni, ak neboli židovského pôvodu

Prostitútky si svoje poslanie volili dobrovoľne.

22. október 2017, 12:51
22. október 2017, 12:51

Prostitútky si svoje poslanie volili dobrovoľne.

Po dlhom a náročnom dni plnom práce v koncentračnom tábore, kde nikomu nezáležalo na tom, či väzeň zomiera alebo už zomrel, museli po pár mesiacoch Nemci vymyslieť spôsob, ako vytrvalých pracovníkov odmeniť. Voľba nakoniec padla na založenie nevestincov vo viacerých koncentračných táborov po celej Európe a prvý svoje dvere otvoril v roku 1942 v tábore Mauthausen v Rakúsku.

 

Nápad založiť nevestince so ženami a darovať väzňom približne 15 minút intímneho času so ženou mal iba jedinú úlohu, a tou bolo dosiahnutie maximálnej motivácie a produktivity medzi väzňami. Plán sa nacistickej vrchnosti zapáčil natoľko, že po otvorení nevestinca v Mauthausene a veľmi rýchlo začali objavovať ďalšie a po Ravensbruku, Buchenwalde, Dachau a Flossenburgu sa na rad dostal aj poľský Osvienčim.

 

V koncentračnom tábore Osvienčim existoval nevestinec, kde boli sexom odmeňovaní aj väzni, ak neboli židovského pôvodu

 

Miestny nevestinec sa nachádzal hneď za známou tabuľou Arbeit Macht Frei. Nevestinec sídlil v bloku označovanom Block 24 a za implementáciu nápadu a jeho premenu na fungujúcu inštitúciu v rámci koncentračného tábora bol zodpovedný doktor Siegried Schwela. Základnou podmienkou pri snahe o prijatie medzi pracovníčky nevestinca bolo podstúpenie sterilizácie, po ktorom síce ženy už nikdy nemohli mať deti, ale v tom čase pravdepodobne ani nepredpokladali, že ich čaká akákoľvek budúcnosť. Ženy boli do nevestincov vyberané často aj veľmi spontánne a náhodne, takže ak prišiel čerstvý transport väzňov, strážnici sa vypytovali žien to, či by chceli jednoduchšiu a pohodlnú prácu, avšak množstvo z nich odišlo po tom, čo zistili, že sa jedná o obyčajnú prostitúciu.

 

V nevestincoch pracoval okrem riaditeľstva aj pomocný personál starajúci sa o to, aby boli samotné prostitútky a zároveň aj všetci navštevujúci väzni čistí, čo bola niekedy zapeklitá úloha. Muži sa najčastejšie po náročnom dni vracali totálne špinaví a často aj zakrvavení, a tak nebolo jednoduché využiť svoje kupóny do nevestinca bez dôkladnej prehliadky a očisty. Správcovia nevestincov nechceli vidieť žiadne pohlavné choroby, a tak sexuálny akt prebiehal aj s dezinfekčným krémom na oboch genitáliách a dovolená bola výlučne misionárska poloha, na čo dávali pozor dokonca aj strážnici.

 

Väzni si mohli s prostitútkami užívať len v miestnostiach, ktoré obsahovali priezor vytvorený na to, aby strážnici mohli zabezpečiť, že jeden muž strávi s konkrétnou prostitútkou nanajvýš pätnásť minút a po tomto čase bude nasledovať ďalší väzeň. Ani výber správnej prostitútky pre jednotlivých väzňov nebol jednoduchou úlohou, pretože tvrdé rasové zákony platiace v Tretej ríši platili aj v koncentračných táboroch. Pravidlá preto hovorili o tom, že sexuálny styk mohli mať iba Nemci s Nemkami a Slovania so Slovankami, pričom Židia a Rusi nemali žiadne práva v oblasti nevestinca.

 

V koncentračnom tábore Osvienčim existoval nevestinec, kde boli sexom odmeňovaní aj väzni, ak neboli židovského pôvodu

 

Život prostitútky v koncentračnom tábore dokonca s poriadnym kúskom sebazapretia nebol zlý. Aj keď informácie z rôznych denníkov a zápiskov tvrdia, že jedna prostitútka musela v nevestinci obslúžiť od šesť do osem mužov a voľno nemali ani v nedeľu poobede. Na druhej strane, prostitútky si od príslušníkov SS vyslúžili špeciálne správanie, pretože každá prostitútka dostala vlastnú útulnú izbu aj so zariadením a nábytkom, a tak silnejšie pracovníčky zapreli svoje telo a venovali sa čisto psychologickej hygiene. Aj keď mali strážnici v táboroch oficiálne zakázané navštevovať nevestince s cieľom užiť si sexuálny styk s jednou z pracovníčok, pravidelne sa stávalo, že strážnici nariadenia jednoducho ignorovali a vo svojom voľnom čase boli stálymi zákazníkmi prostitútok, ktorým sa často zdôverovali aj s informáciami o priebehu vojny a prostitútky vďaka tomu boli zrejme najinformovanejšie osoby spomedzi väzňov.

 

Väčšina väzňov sa po skončení vojny vyjadrila, že založenie nevestinca aj v tábore Osvienčim nebol zo strany nacistov pozitívny krok, ktorým by chceli ľudí úprimne odmeňovať a motivovať, avšak jeho skutočná úloha bola o dosť rozdielna. Aj v prípade nevestincov stavili nacisti na ľudské utrpenie znásobené ťažkou celodennou prácou. Sexuálny styk s prostitútkami potom nebol ani v najkrajšom sne pôžitkom, ale skôr trápením a doslovným mučením zúbožených tiel na jednej aj druhej strane barikády.

 

V koncentračnom tábore Osvienčim existoval nevestinec, kde boli sexom odmeňovaní aj väzni, ak neboli židovského pôvodu

Foto: Bundesarchiv Tagy: Osvienčim, nevestinec
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia7 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
7 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Pavel Hr.24. október 2017, 15:18

Divná terminologie... Ženské v tomhle pekle nazývají prostitutkami, esesmany a ukrajinské vachmany nazývají strážníky... Snad dívky a ženy, resp. strážní!

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Maruška Zapletalíková23. október 2017, 16:11

Nechtěla bych v tom pekle být ani minutu.
A nemyslím, že byste ty ubohé ženy měli nazývat prostitutkami. Dokonce ani tehdy ne, pokud to dělaly "dobrovolně".

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Pedemo23. október 2017, 15:48

Nevím, zda je vhodné tyto ubohé oběti války nazývat prostitutkami. jako prostitutky má člověk zažité ,,prodejné,, ženy, které si za sexuální styk nechávají platit. V tomto případě to však ze strany vězněných žen byla nutnost potřebná k přežití.Někdo může namítat, že si vybraly tuto ,,práci,, vybrali zřejmě vesměs dobrovolně, ale ruku na srdce, kdo by nechtěl válku přežít a vrátit se domů .

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Miroslav Veselka23. október 2017, 20:04

Myslím,že to spíš byly sexuální otrokyně. Tragédie.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Quido Nowak25. október 2017, 21:41

Proč o těch chudinkach píšete jako o prostitutkách?!?! Že vám není hanba! Článek psaný primitivně, hrůza! Vystrachali jste smutné téma, se kterým neumíte zacházet, ale hlavně že někdo klikne! Hnus!

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Radka Skoumalová24. október 2017, 14:12

Hrozné... :(

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Petr Rtep23. október 2017, 16:23

Smutné čtení . . . už nikdy víc

1 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Odoberaj REFRESHER videá
Najčítanejšie