Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
12. mája 2023, 14:30
Čas čítania 3:54
Daniel Mikolášik

Úprimná skladba mladého queer Róma z Detvy sa stala hitom: Slovákom som nastavil zrkadlo, futbalový dres bol zámer (Rozhovor)

Úprimná skladba mladého queer Róma z Detvy sa stala hitom: Slovákom som nastavil zrkadlo, futbalový dres bol zámer (Rozhovor)
Zdroj: Vojtech Klinec archív
HUDBA HUDBA LGBT+ QUEER RASIZMUS A PRÁVA MENŠÍN
Uložiť Uložené

Tínedžer z Detvy pobláznil sociálne siete silnou skladbou, ktorou Slovákom udrel na citlivú strunu. Spieva v nej o tom, aké je to vyrastať v malom stredoslovenskom meste, keď patríš do dvoch menšín naraz.

Nikdy nebudem kráľovná venčeka, 

pre svoju krv a srdce dúhové.

Navždy budem v zadných laviciach,

nikdy nebudem rovný človek.

Tieto verše z novej slovenskej tínedžerskej popovej hymny od 19-ročného interpreta s pseudonymom Vojtik posledné dni doslova ovládli sociálne siete. Mladý spevák Vojtech Klinec vo svojej úprimnej a emotívnej spovedi prostredníctvom singlu Detviansky sen hovorí o tom, aké je to pre queer Róma vyrastať v malom stredoslovenskom meste, keď patríš do dvoch menšín naraz.

„Hlas našich predkov nás učí byť silný, na vlasť hrdý. Spolok lhárov, bratov, ktorí mi kričia, že sem nepatrím,“ spieva do zvuku dreampopových gitár s indierockovou rytmikou nový slovenský hudobný objav.

Jeho novinka mala byť pôvodne cover verziou na skladbu American Teenager od jeho obľúbenej speváčky Ethel Cain. Napokon sa však len nechal inšpirovať tematikou skladby a retroklipom, pričom zo seba vydal úplne jedinečnú a autentickú skladbu pre „melancholické srdiečka“. Nájdu sa v nej vraj všetci, ktorí nezapadajú do škatuľky bežného slovenského občana.

Odporúčané
Zaraď si do playlistu: rapová nálož od Ektora, neohlásené EP v podaní Yzomandiasa či album Nerieš Zaraď si do playlistu: rapová nálož od Ektora, neohlásené EP v podaní Yzomandiasa či album Nerieš 12. apríla 2024, 10:30

Detviansky sen sa za veľmi krátky čas stal internetovým hitom a už dnes ho hrajú niektoré slovenské rádiá. Verejne ho podporili mnohí členovia queer komunity, ale aj známe osobnosti ako Fero Joke, Nobodylisten, Pil C, Yaksha či Zuzana Fialová.

Vojtech nám v rozhovore prezradil, ako na jeho úspešný hit reagujú ľudia z Detvy, aký hlbší význam má futbalový dres, ktorý si oblieka v klipe, aké to bolo vyrastať v Detve ako príslušník dvoch menšín súčasne, čo ho inšpirovalo pri tvorbe textu alebo aké má ešte hudobné ambície do budúcnosti.

Vojtech Klinec vojtik detva
Zdroj: Vojtech Klinec archív

Za posledné dni sa tvoj singel stal doslova hitom, ktorý zanechal veľmi silnú odozvu na sociálnych sieťach...

Stále úplne neviem uveriť tomu, že sa to deje. Je to trochu zvláštny pocit, ale som veľmi vďačný a šťastný. Tieto dni mi hlavou vďaka tomu nič iné nejde.

Ľudí chytil za srdcia predovšetkým vďaka silnému a úprimnému textu. Ako vznikal?

Môj postup pri písaní textov je rôznorodý. Tentokrát som mal presnú predstavu o tom, čo ním chcem povedať a ako. Takže to zo mňa išlo veľmi rýchlo. Text vznikol najmä z mojej osobnej vzbury voči systému, ktorý považujem za nekompletný a nefunkčný.

Ako by si teda skladbu opísal?

Teenage bedroom pop anthem pre melancholické srdiečka. Jej zámerom bolo poukázať na to, kto som, pretože aj moje problémy ma práve teraz tvoria a ovplyvňujú. V skladbe sa nájde každý, komu raz tento národ podkopal nohy.

Vojtech Klinec vojtik detva
Zdroj: Vojtech Klinec archív

V skladbe spievaš aj o tom, že tvoj frajer ťa už nechce, pretože dnes už kričí Na stráž. Opisuješ v tom skutočnú situáciu zo svojho života?

Tento verš má skôr reprezentovať, ako sa naši blízki môžu zmeniť a podporovať niečo, čo ide striktne proti vám. Nestalo sa mi to so žiadnym frajerom, ale s mnohými kamarátmi, ktorých som bral ako blízkych. A to, čo opisujem, sa na Slovensku deje, o konkrétnych situáciách som počul niekoľkokrát.

V klipe máš na sebe oblečený futbalový dres MFK Detva. Má to nejaký hlbší význam?

Celý ten outfit ma slúžiť ako výsmech, no zároveň aj vyjadrenie slobody. Moje umenie je veľmi konkrétne a svojské. K tomuto dresu som mal vždy zlý vzťah. Spájal sa mi totiž s chlapcami, ktorí ho nosili. Tí ma často osočovali a robili mi zo života peklo. Tento outfit spoločne so sukňou a slovenskou vlajkou je môj spôsob vyjadrenia toho, ako sa im smejem rovno do očí.

Aké to bolo vyrastať v Detve ako príslušník dvoch menšín súčasne?

Nebolo to ľahké. A stále nie je. Mnoho ľudí ignorovalo moju existenciu, iní sa mi posmievali a niekoľko vzdialených členov mojej rodiny so mnou úplne prestalo komunikovať. No ja som ten lepší prípad. Mal som to šťastie, že moji najbližší ma podporujú a ľúbia. No v Detve sú aj ľudia, ktorí takú podporu nemajú od nikoho. Detva je zvláštne miesto. Prekrásne, no zvláštne.

Vojtech Klinec vojtik detva
Zdroj: Vojtech Klinec archív

To opisuješ aj v samotnej skladbe. Aké sú ohlasy z tvojho okolia na skladbu? Ozval sa niekto z Detvy, že tým haníš mesto?

Ohlasy sú prekvapivo veľmi pozitívne. Aspoň teda väčšina z nich. Sú ľudia, ktorí už vyjadrili svoj nesúhlas, no to už je ich vec a neriešim to. Asi som im len nastavil zrkadlo. Tieto dni sa snažím míňať svoju energiu práve na tých, čo to milujú.

Detviansky sen už dokonca hrajú na Rádiu FM. Ako na tento úspech okolo skladby reaguje tvoja rodina?

Áno, z toho som bol veľmi príjemne prekvapený. A moja rodina je zo mňa šťastná a pomáha mi. Neviem čo by som robil, keby som nemal takú rodinu, akú mám.

Pôvodne si na internete vystupoval pod pseudonymom Prince Timmy. Čo sa udialo, že si sa rozhodol napokon zverejniť svoju skutočnú identitu?

Meno Prince Timmy som vymyslel, keď som mal 13 rokov a začínal som písať texty. Zmena nebola plánovaná, len som si jedného dňa povedal, že by mi bolo treba nové meno, ktoré reprezentuje moju hudbu lepšie. Vojtik ma volajú odmalička moji rodičia, susedia, kamaráti a známi. Prince Timmy bol môj únik zo základnej školy, ktorý som si v hlave vymýšľal. Dnes však už pred realitou neutekám a nemusím sa zahaľovať inou identitou.

Vojtech Klinec vojtik detva
Zdroj: Vojtech Klinec archív

Na sociálnych sieťach ťa podporili mnohé známe osobnosti a umelci ako Pil C, Yaksha, Nobodylisten, Fero Joke či Zuzana Fialová. Boli medzi nimi aj ohlasy, ktoré ťa prekvapili a nečakal si ich?

Nečakal som úprimne ani jeden. Som im všetkým za to veľmi vďačný. Ale rovnako aj tým ľuďom, ktorí nemajú toľko followerov, no aj tak sa rozhodli ma podporiť a ukázať. To oni ma dostali pred oči tých „väčších rýb v mori“ a som im za to nesmierne vďačný.

Keďže ťa podporili mnohí interpreti, vedel by si si s niektorým z nich predstaviť duet?

Jasné, že áno. Veľmi rád. Ak sa mi zapáči spoločný nápad, prečo nie.

Aké máš hudobné ambície do budúcnosti?

Moje ambície sú rôzne. Chcel by som sa stať všestranným umelcom. Chcem sa naďalej venovať hudbe. Taktiež sa chcem venovať aj herectvu. Ale moja najväčšia túžba je byť šťastným so strechou nad hlavou a jedlom v žalúdku.

Vojtech Klinec vojtik detva
Zdroj: Vojtech Klinec archív
Domov
Zdieľať
Diskusia