Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
24. marca 2023, 10:15
Čas čítania 1:07

Už tento víkend blízko Zeme preletí obrovský asteroid, ktorý prezývajú „zabijak miest“. NASA varuje, že ide o vzácny fenomén

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Hoci sú prelety asteroidov okolo Zeme bežné, podľa NASA je nezvyčajné, že sa taký veľký asteroid priblíži tak blízko k Zemi.

Tento víkend medzi Zemou a obežnou dráhou Mesiaca preletí asteroid dosť veľký na to, aby zničil mesto. Asteroid označovaný ako 2023 DZ2 preletí v sobotu len približne 170-tisíc kilometrov od Zeme. To je menej ako vzdialenosť našej planéty od Mesiaca. Vedci tak budú mať jedinečnú príležitosť pozorovať toto vesmírne teleso aj ďalekohľadmi a malými teleskopmi.

„Neexistuje šanca, že by tento ‚zabijak miest‘ zasiahol Zem, no jeho priblíženie poskytuje skvelú šancu na pozorovanie,“ uviedol šéf planetárnej ochrany Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Richard Moissl.

Astronómovia odhadujú jeho veľkosť na 40 až 90 metrov. Hoci sú prelety asteroidov okolo Zeme bežné, podľa NASA je nezvyčajné, že sa taký veľký asteroid priblíži tak blízko Zeme. Niečo také sa stáva približne raz za desať rokov.

Výnimočnú udalosť budú vysielať naživo

Astronómovia objavili 2023 DZ2 len zhruba pred mesiacom. V sobotu preletí asi 515-tisíc kilometrov od Mesiaca a o niekoľko hodín neskôr preletí popri Zemi nad Indickým oceánom rýchlosťou 28-tisíc kilometrov za hodinu.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Projekt The Virtual Telescope bude takéto blízke priblíženie asteroidu k Zemi vysielať aj naživo. Asteroid 2023 DZ2 sa k našej planéte opätovne priblíži až v roku 2026. Pôvodne existovala malá pravdepodobnosť, že by vtedy mohol zasiahnuť Zem, astronómovia to už medzičasom vylúčili.

Podľa astronómov a Medzinárodnej siete pre varovanie pred asteroidmi je tento blízky prelet dobrou príležitosťou na precvičenie planetárnej obrany pre prípad, keď k nám bude smerovať nebezpečný asteroid, uvádza NASA.

Domov
Zdieľať
Diskusia