Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Eduard Starkbauer
22. februára 2023, 15:00
Čas čítania 2:56

VIDEO: Parazity, vytrhané perie a mŕtvoly medzi vajcami. Ochranári zverejnili zábery hororových podmienok na slovenských farmách

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
VIDEO: Parazity, vytrhané perie a mŕtvoly medzi vajcami. Ochranári zverejnili zábery hororových podmienok na slovenských farmách
Zdroj: Humánny pokrok

Ochranári z organizácie Humánny pokrok žiadajú zákaz klietkových chovov sliepok podľa vzoru Česka či Rakúska. Petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok už podpísalo vyše 44 000 Slovákov.

Ochranári z organizácie bojujúcej za práva zvierat Humánny pokrok zverejnili vôbec prvé investigatívne zábery sliepok zo slovenských klietkových chovov. Videá skrytých kamier z fariem Janek z Trenčína, Novogal v Leviach a Hybrav pri Nitre ukazujú znepokojivé obrázky sliepok s vytrhnutým a zlomeným perím či nakazené parazitmi. Vidíme aj mnohé mŕtve sliepky či dokonca pochovanie živej sliepky pod mŕtvymi telami v kafilérnom kontajneri.

Zábery z trenčianskej farmy nahral tajne jeden z jej zamestnancov. „Ráno som prišiel a ako prvé som zbieral uhynuté sliepky z dopravných pásov na vajcia. Z vrchných klietok som už vyberal len kostry s trochou peria. (...) Jeden deň som našiel sliepku, ktorá vykazovala známky života, naložili sme ju s mŕtvymi do fúrika a zahodili s ostatnými,“ opisuje svoju rutinu pre televíziu Markíza.

Sliepky, Nosnice
Sliepky šliapu po mŕtvej nosnici. Zdroj: Humánny pokrok

Majiteľ farmy Peter Janek je prekvapený, že niektoré šokujúce zábery pochádzajú práve z jeho farmy. „Stať sa to môže. Nemôžem byť všade, aby som všetko videl, a do budúcna dám na to lepší pozor,“ sľubuje. Naďalej si však stojí za klietkovým chovom. „Je to najkvalitnejší chov, pretože v klietke sú nosnice v pohode a je to najčistejší chov.“ 

Videá sú verejne dostupné. Zn. Len pre silné žalúdky

Na 25 videách z rokov 2021 a 2022, dostupných cez Google Drive, vidieť množstvá sliepok, ktorým chýba väčšina peria. Je z nich zrejmé, že neustále státie na drôtených mrežiach im spôsobuje výrazný diskomfort.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Humánny pokrok (@humannypokrok)

Bežným je aj pohľad na početné zranenia, ktoré ostávajú neošetrené. K najviac znepokojujúcim patria pohľady na uhynuté sliepky v rôznych štádiách rozkladu, ktoré ostávajú ležať medzi živými sliepkami a nezriedka sú dokonca v priamom kontakte s vajíčkami. 

Zábery odhaľujú aj množstvo parazitov priamo na vajciach, takzvaných „čmelíkov“, ktorých sa sliepky prirodzene zbavujú kúpaním sa v prachu, čo v klietkach na drôtenej podlahe robiť nemôžu. 

Sliepky, nosnice
Medzi mŕtvymi nosnicami vidíme aj jednu živú. Zdroj: Humánny pokrok

Podľa riaditeľa Humánneho pokroku Martina Smreka je extrémna krutosť neoddeliteľnou súčasťou klietkových chovov sliepok všade na svete. „V takýchto systémoch je sliepka pre hydinárov iba strojom na vajcia a všetko je uspôsobené zisku a pohodliu hydinárov. V momente, keď sliepka prestane byť ekonomicky zaujímavá, stáva sa pre nich odpadom. Výsledkom je chov, ktorý vyzerá ako z hororového filmu, v ktorom ťažko rozoznať živé sliepky od mŕtvych, a ktorý je každodennou nočnou morou pre takmer dva a pol milióna sliepok na Slovensku,“ hodnotí.

O urýchlení konca klietok rozhodne parlament

Klietkový chov je podľa ochranárov najhoršou legálnou alternatívou. Nosnice totiž v klietkach trávia celý život natlačené doslova hlava na hlave a nemôžu žiť v súlade so svojimi prirodzenými potrebami – hrabať v zemi, kúpať sa v prachu ani stavať si hniezdo. Stiesnené podmienky vedú k frustrácii a ku konfliktom medzi sliepkami, ktoré nezriedka vyústia do kanibalizmu a úmrtiam priamo v klietke.

Sliepky, nosnice
Mŕtva nosnica medzi vajíčkami. Zdroj: Humánny pokrok

Na Slovensku dnes v klietkových chovoch žije vyše 75 % všetkých nosníc. Priemer EÚ je 44,9 %, pričom až 20 % žije v chovoch s voľným výbehom alebo v ekologických chovoch. Petíciu za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku dodnes podporilo vyše 44 000 ľudí.

10. februára 2024, 17:00 Čas čítania 0:59 GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity GALÉRIA: Kontrafakt ovládol najväčšiu bratislavskú arénu veľkolepou šou, pred takmer 10-tisíc ľuďmi zazneli najväčšie hity

Mnohé európske krajiny vrátane Česka a Rakúska už klietkové chovy celkom zakázali. Martin Smrek v tejto súvislosti verí, že práve zverejnenie záberov z „hororových podmienok“ nielen presvedčí slovenskú verejnosť, ale aj urýchli prijatie potrebnej legislatívy. „Slovensko odteraz už nemôže ďalej zatvárať oči pred hrôzami klietkového chovu. Je čas postaviť sa krutosti voči sliepkam čelom a klietkové chovy konečne zakázať.“

Sliepky, nosnice
Sliepky stoja celý deň na plechovej mreži. Zdroj: Humánny pokrok

Aj keď dnes už všetky slovenské maloobchodné reťazce prijali záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu do roku 2025, Humánny pokrok očakáva, že do témy vstúpi aktívnejšie aj štát a zabezpečí financovanie plynulej a rýchlej transformácie chovov.

Po konzultáciách s Humánnym pokrokom preto do parlamentu podáva poslanec OĽaNO Tomáš Šudík nový návrh zákona. Ak za neho ešte v marci zahlasuje dostatok poslancov, slovenské farmy budú musieť do roku 2028 nájsť alternatívne a udržateľnejšie riešenia vo forme podstielkových, voľnovýbehových alebo ekologických chovov.

„Dozrel najvyšší čas, aby sme legislatívu upravili tak, aby bol klietkový chov úplne obmedzený. (...) Sliepky a nosnice nie sú jednoducho stroje a pevne verím, že moje kolegyne a kolegovia v parlamente tento návrh novely zákona podporia. Rovnako bude dôležité, aby rezort financií alokoval finančné prostriedky na dofinancovanie hydinárov, aby sa novej legislatíve vedeli prispôsobiť,“ povedal Šudík.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Združenie Humánny pokrok pred štyrmi rokmi zverejnilo aj investigatívne zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, ktoré prispeli k zákazu kožušinového chovu na Slovensku. Verejnosť bola vtedy konfrontovaná s pohľadom na neúnosné a stresujúce podmienky kožušinových noriek, ktoré farma zabíjala plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník alebo zlomením väzov. Ďalším logickým krokom v tomto smere je podľa združenia zákaz aj na celoeurópskej úrovni.

Domov
Zdieľať
Diskusia