Na Slovensku varia na plynových spotrebičoch vyše dve tretiny domácností. Patríme k rekordérom EÚ.
Na Slovensku varia na plynových sporákoch vyše dve tretiny domácností. V Európe, v ktorej má doma rúru asi 144 miliónov ľudí, nám dokonca v tomto ohľade patrí za Talianskom tesné druhé miesto. S týmto v našich končinách tradičným spôsobom prípravy pokrmov sa však čoraz hlasnejšie začínajú spájať vážnejšie zdravotné varovania.
„Znečistený vzduch nedýchame len vonku, ale aj vnútri. Neuvedomujeme si to, ale sami k tomu prispievame nielen spaľovaním pevných palív, nadužívaním áut, prevoniavaním syntetickými arómami, ale aj práve používaním plynových varičov,“ hodnotí pediatrička Tatiana Speváková.
Používanie plynu v domácnostiach podľa nej z dlhodobého hľadiska klesá, no dodáva, že „niektoré mamičky stále tvrdia, že jedlo zo sporáka chutí lepšie, pričom si neuvedomujú, že pri spaľovaní plynu vznikajú škodlivé splodiny“.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že varenie na plyne citeľne zvyšuje počet detských astmatikov a u dospelých zhoršuje symptómy, ako aj celkovú funkčnosť pľúc.
Austrálska organizácia na boj s astmou dokonca tvrdí, že sporáky majú porovnateľný vplyv na vznik detskej astmy ako pasívne fajčenie.