Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
30. januára 2023, 15:30
Čas čítania 4:11

Koniec varenia na plyne? Sporáky spôsobia v Európe astmu 770 000 deťom ročne, v USA už debatujú o zákaze

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Na Slovensku varia na plynových spotrebičoch vyše dve tretiny domácností. Patríme k rekordérom EÚ.

Na Slovensku varia na plynových sporákoch vyše dve tretiny domácností. V Európe, v ktorej má doma rúru asi 144 miliónov ľudí, nám dokonca v tomto ohľade patrí za Talianskom tesné druhé miesto. S týmto v našich končinách tradičným spôsobom prípravy pokrmov sa však čoraz hlasnejšie začínajú spájať vážnejšie zdravotné varovania. 

„Znečistený vzduch nedýchame len vonku, ale aj vnútri. Neuvedomujeme si to, ale sami k tomu prispievame nielen spaľovaním pevných palív, nadužívaním áut, prevoniavaním syntetickými arómami, ale aj práve používaním plynových varičov,“ hodnotí pediatrička Tatiana Speváková.

Používanie plynu v domácnostiach podľa nej z dlhodobého hľadiska klesá, no dodáva, že „niektoré mamičky stále tvrdia, že jedlo zo sporáka chutí lepšie, pričom si neuvedomujú, že pri spaľovaní plynu vznikajú škodlivé splodiny“.

Pediatrička Tatiana Speváková.
Pediatrička Tatiana Speváková. Zdroj: Archív/Tatiana Speváková

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že varenie na plyne citeľne zvyšuje počet detských astmatikov a u dospelých zhoršuje symptómy, ako aj celkovú funkčnosť pľúc.

Austrálska organizácia na boj s astmou dokonca tvrdí, že sporáky majú porovnateľný vplyv na vznik detskej astmy ako pasívne fajčenie. 

Domov
Zdieľať
Diskusia