Ceny pohonných látok v porovnaní s letom klesli. Benzín však tankujeme v priemere o 15 % a naftu o 25 % drahšie ako začiatkom roka. Aké ceny máme očakávať na čerpacích staniciach počas ďalšieho roka?
V roku 2022 sme v dôsledku ruskému útoku na Ukrajinu zažili otras na energetickom trhu, ktorý spôsobil aj zvýšenie cien na čerpacích staniciach. Ceny pohonných látok, najmä v prípade nafty, narástli v medziročnom porovnaní aj viac ako o 50 %.
Na začiatku roka 2022 bola nafta lacnejšia ako benzín, koncom roka je drahšia. „V priemere za takmer celý rok sú ceny benzínu vyššie o približne 15 percent a ceny nafty o 25 percent oproti koncu roka 2021, respektíve začiatku roka 2022. Nafta, ktorej je kritický nedostatok, bola začiatkom roka lacnejšia ako benzín a teraz je drahšia, keďže dynamika rastu jej ceny bola vyššia,“ vysvetľuje Stanislav Pánis, analytik J&T banky.
Vysoké ceny pohonných látok počas leta, keď dosahovali svoje maximá, odštartovali tankovaciu turistiku do susedného Maďarska. Vláda Viktora Orbána totiž pristúpila k stropovaniu cien pohonných látok, ktoré počas krátkeho obdobia znížili ceny pohonných látok v krajine voči okolitým krajinám, v dlhodobom horizonte to malo negatívny vplyv na tamojší trh a naši južní susedia chodia v dôsledku nedostatku benzínu aktuálne tankovať na Slovensko.
„V Maďarsku je nedostatok palív, čo bolo spôsobené stropovaním ich cien a neochotou maloobchodných predajcov predávať so stratou. Ukázalo sa tak, ako už ikskrát v minulosti, že umelé zásahy do cien vedú k nedostatku komodity na trhu. Vyššie ceny by dali do rovnováhy ponuku s dopytom, a každý, kto by na to mal alebo bol ochotný, by si mohol palivá kúpiť. Takto však vznikol previs dopytu, ktorému ponuka pri obmedzenej cene nestíhala,“ vysvetľuje aktuálne dianie Pánis.
Ceny ku koncu roka poklesli. Ako sa budú vyvíjať počas nasledujúceho roka?
Po rekordnom náraste cien cez leto prišiel ku koncu roka pokles, ktorý by však mal byť len dočasný. „Hoci je situácia na ropnom trhu ťažšie čitateľná ako zvyčajne, predpokladáme, že aktuálne nízke ceny by sa nemali dlho udržať. To znamená, že aj ceny na Slovensku by mali ísť na vyššie úrovne. Predpokladáme, že dopyt po rope bude pomaly rásť aj v budúcom roku pri spomalení sa tempa rastu globálnej ekonomiky,“ predpovedá Pánis.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo všetko ovplyvňuje ceny benzínu a nafty.
- Za koľko budeme približne tankovať.
- Akú úlohu zohrá embargo na ruskú ropu.