Trojnásobný majster sveta sa zapísal aj do Guinnessovej knihy rekordov. O jeho štatistikách však panujú pochybnosti.
Edson Arantes do Nascimento alias Pelé dnes vo veku 82 rokov zomrel. Ostatné týždne ho hospitalizovali v nemocnici Alberta Einsteina v Sao Paule, v ktorej sa ocitol po infekcii dýchacích ciest. Od minulého septembra podstupoval aj chemoterapiu, zameranú na rakovinu hrubého čreva. Správy o zhoršujúcom sa zdravotnom stave bývalého brazílskeho útočníka Pelého zatienili aj aktuality z majstrovstiev sveta v Katare.
Status absolútnej legendy Pelé získal aj napriek tomu, že nikdy nehral za európsky veľkoklub. A hoci je porovnávanie športovcov naprieč generáciami vždy nepresné, v roku 1999 ho Medzinárodný olympijský výbor vyhlásil za atléta storočia a za futbalistu storočia ho označila Medzinárodná federácia futbalovej histórie a štatistiky. Vybrať medzi ním a Maradonom nevedela akurát FIFA, ktorá ich na vrchol rebríčka dala oboch.
Pelé bol počas svojej 20-ročnej kariéry väčší ako futbal. Stal sa jednou z prvých globálnych športových superhviezd, ktorá vyšliapala cestu, po ktorej kráčali okrem Maradonu aj Messi, Zidane, Ronaldo či Mbappé.
Z 10 dolárov na mesiac k najlukratívnejšej športovej zmluve
Syn futbalistu vyrastal v 40. rokoch na chudobnom predmestí Sao Paola a ako čašník či čistič topánok prispieval odmalička do rodinného rozpočtu. Podľa vlastných slov svoju techniku zdokonaľoval s improvizovanými loptami: ponožkou napchatou novinami či s grapefruitom. Keďže si nemohol dovoliť topánky, často hrával s ostatnými deťmi naboso. V období školskej dochádzky dostáva aj prezývku Pelé, odkazujúcu na meno brankára Gama Bileho.
Svoj prvý profesionálny kontrakt podpísal už ako 15-ročný v roku 1956 s klubom Santos na 10 dolárov mesačne. Prvé štyri góly kariéry vsietil už v ligovom debute v zápase proti FC Corinthians. V tomto klube strávil napriek lanáreniu európskych klubov takmer 20 sezón, získal 10 brazílskych titulov a 6-krát aj odnož európskej Ligy majstrov, Pohár osloboditeľov.
Najlepšie plateným športovcom svojej doby sa stal až v roku 1975, keď podpísal trojročný kontrakt v hodnote 7 miliónov dolárov s americkým klubom New York Cosmos. Prestupom do USA, na ktorý ho podľa Esquire presvedčil minister zahraničných vecí Henry Kissinger, potvrdil štatút medzinárodnej hviezdy.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo panuje polemika o jeho štatistikách.
- Ako je možné, že nehral za žiaden európsky veľkoklub.
- V akom filme si zahral.
- Akú politickú funkciu zastával v Brazílii.