Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
29. novembra 2022, 15:59
Čas čítania 1:17

Kontroverzná diaľničná križovatka na vstupe do Bratislavy už má zhotoviteľa. D1/D4 postavia najskôr za 3 roky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Poľská firma Budimex sa zaviazala postaviť 3,6-kilometrový úsek približne za tri roky. Zmluvná cena je zhruba 110 miliónov eur a stavba bude financovaná zo štátneho rozpočtu.

Národná diaľničná spoločnosť už podpísala zmluvu s víťazom tendra na výstavbu rozšírenia D1 Bratislava – Triblavina vrátane križovatky D1/D4. Poľská firma Budimex sa zaviazala postaviť 3,6-kilometrový úsek približne za tri roky. Zmluvná cena je zhruba 110 miliónov eur a stavba bude financovaná zo štátneho rozpočtu. TASR o tom informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.


Prvým krokom zhotoviteľa bude získanie všetkých potrebných stavebných povolení. Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva NDS Vladimír Jacko by bol rád, keby bola výstavba tohto úseku ukážkou toho, ako sa má takáto infraštruktúra stavať. „Môžem dať slovo za NDS, že počas prípravy aj výstavby budeme plne súčinní a budeme robiť všetky kroky k tomu, aby bolo dielo včas a kvalitne postavené,“ zdôraznil počas podpisovania zmluvy.


Firma si uvedomuje, že pôjde o výstavbu počas živej prevádzky diaľnice D1. „Chcem ubezpečiť, že urobíme všetko pre to, aby bola zachovaná doprava a aby nedochádzalo k dopravným kongesciám. Posnažíme sa, aby obyvatelia, ktorí každý deň dochádzajú do Bratislavy, pocítili obmedzenia čo najmenej,“ vyjadril sa riaditeľ stavby za Budimex Igor Sedláček.


Spoločnosť aktuálne stavia v Poľsku zhruba 240 kilometrov rýchlostných ciest. „Je pre nás veľmi dôležité, aby sa z tohto projektu stala referenčná stavba. V Poľsku máme s výstavbou diaľnic bohaté skúsenosti a aj na Slovensku urobíme maximum pre to, aby bol projekt úspešný,“ dodal člen predstavenstva Budimex Artur Pielech.


Viac než tretinu celej stavby bude tvoriť 18 mostov s dĺžkou 1,35 kilometra. Súčasťou stavby je aj prepojenie diaľnic D1 a D4. V súvislosti s výstavbou tejto križovatky sa najskôr zhotovia obchádzkové trasy. Následne dôjde k zdvihnutiu nivelety diaľnice D1.

Križovatky
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Dočasné obchádzky

Počas rekonštrukcie diaľnice D1 bude dočasne vedená doprava po obchádzkových trasách na vetvách križovatky D1/D4. Kľúčové pre odľahčenie dopravy sú vetvy z D4 na D1 (Jarovce – Trnava) a opačne z D1 na D4 (Trnava – Jarovce). Tieto budú podľa diaľničiarov sprístupnené motoristom skôr.


S cieľom informovať verejnosť NDS zároveň vytvorila novú webovú stránku www.d1d4.sk, prostredníctvom ktorej bude pravidelne informovať verejnosť o pokrokoch stavby, ale aj o dopravnej situácii.

Domov
Zdieľať
Diskusia