Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Tímea Krauszová TASR
13. októbra 2022, 16:44
Čas čítania 1:01

Macron vyhlásil, že Francúzsko neodpovie jadrovými zbraňami v prípade, že ich Rusko použije proti Ukrajine

Kategória:
News
Uložiť Uložené

Francúzsko podľa slov prezidenta naďalej podporuje Ukrajinu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že Francúzsko neodpovie jadrovými zbraňami, ak ich Rusko použije proti Ukrajine. Povedal to v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu France 2, kde tiež znovu vyjadril podporu Ukrajine zo strany Francúzska. Obe krajiny vyzval, aby uprednostnili rokovania pred vojenskou eskaláciou.

Verí v odstrašenie

Macron podrobne hovoril o vojne na Ukrajine: vrátil sa najmä k riziku eskalácie konfliktu a najmä k výrokom ruského prezidenta Vladimira Putina o jadrových zbraniach. Odmietol ich priamo komentovať, ale pripomenul, že aj Francúzsko má jadrové zbrane, pričom však zároveň zdôraznil, že verí na „odstrašenie“.

„Existuje jednoduché pravidlo: máme doktrínu, je jasná: (jadrové) odstrašenie funguje, ale čím menej o ňom hovoríme, čím menej vyvolávame hrozbu, tým sme dôveryhodnejší,“ povedal s tým, že o tejto téme hovorí priveľa ľudí. Zdôraznil tiež, že treba dosiahnuť, aby sa konflikt na Ukrajine nerozšíril „ani geograficky, ani vertikálne použitím chemických alebo jadrových zbraní, ktoré by zmenili jeho charakter“.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

Macron zároveň v rozhovore odsúdil nedávne raketové útoky na Ukrajinu. Vraví, že cieľom Ruska je zlomiť ukrajinský odpor. Okrem toho vyhlásil, že na túžbu ruského prezidenta Vladimira Putina po vojne chce on reagovať dialógom. S ruským prezidentom je ochotný hovoriť vždy, keď to bude potrebné. „Dnes musí Vladimir Putin predovšetkým zastaviť túto vojnu, rešpektovať územnú celistvosť Ukrajiny a vrátiť sa k rokovaciemu stolu.“

Macron na záver prisľúbil, že v pomoci Ukrajine bude Francúzsko pokračovať. Špecifikoval, že táto pomoc zahŕňa zaslanie obranného vybavenia, ako sú radary a systémy s protilietadlovými raketami, ktoré sa budú používať na ochranu pred útokmi dronov a raketovými útokmi, a Kyjev ich má dostať v najbližších týždňoch.

Domov
Zdieľať
Diskusia